1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MARAŞ VE LORDOS
MARAŞ VE LORDOS

MARAŞ VE LORDOS

Son günlerde tartışılan Maraş konusu ilginç. Sadece konusu değil, tartışılma şekli de öyle. Anlaşıldığı kadarıyla Türkiye basını üzerinden yaratılacak bir kamuoyunda Maraş’taki Türk hakimiyetine özellikle vurgu yapılmak istendi. Kapalı Maraş̵

A+A-

 

 

Son günlerde tartışılan Maraş konusu ilginç.

Sadece konusu değil, tartışılma şekli de öyle.

Anlaşıldığı kadarıyla Türkiye basını üzerinden yaratılacak bir kamuoyunda Maraş’taki Türk hakimiyetine özellikle vurgu yapılmak istendi.

Kapalı Maraş’ın Türk yönetimi altında açılabilme ihtimali hatta bu yönde geçmişe dayanan çalışmalar hatırlatıldı.

Tarafların imalı çıkışları haberleri doğruladı.

Dahası İkinci Cumhurbaşkanı Talat da önceki bütün tartışmalarda Maraş’ın bütünlüklü çözümün parçası olduğunu söylemesine rağmen, Türk yönetimi altında açılmasından yana olduğunu açıkladı.

Peki Türk tarafı BM kararlarına karşı çıkıp uluslararası kamuoyunu karşısına alabilir mi?

En azından KKTC ve tanıma konularında bugüne kadar almadı!

Ve illa ki, BM’yi karşısına alacaksa, bunun ilk adımının tanıma politikalarının gereğini de yerine getirmesi beklenmeyecek mi?

Türkiye KKTC’nin tanınması konusunda da BM’nin bütün kararlarına karşı çıkmış görünürken, aslında tanımanın gereklerini yerine getirmeyerek BM Güvenlik Konseyi kararlarına uydu.

Bugün adanın Kuzeyiyle değil de Güneyi ile maç yapabiliyorsa Türkiye, bu uluslararası hukukun dışına çıkamamasındandır.

Maraş konusu ilk anda çıtayı yükseltmek için ortaya atılan bir unsur gibi görünüyor. Zira uluslararası konferans olasılığını güçlendirmek adına Türk tarafının perde gerisindeki çabalarını sürdürdüğünü anlıyoruz.

Uluslararası konferansın toplanması karşısında çok tartışılan çapraz oy dahil, belli konularda yumuşama gösterebileceği sözü veriyor, Türk tarafı.

Ve çıkan devam haberlerde de böylesi bir konferansın yapılaması durumunda masadan kalkarak BM kararlarına da uymak durumunda olmayacağı mesajı veriyor.

İşte Maraş da burada devreye giriyor ve kademeli olarak BM kararlarına aykırı olarak Türk yönetimi altında açılacağından bahsediliyor.

Öncelikle Kapalı Maraş konusunun artık bir tabu konusu olmaktan çıkıp açılmasının tartışılmasının bile önemli bir gelişme olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Sadece açılabileceği ihtimalinin bile bölgesel hareketlenme adına kayada değer bir potansiyel olduğunu da söylemek gerek.

Temenni, uluslararası hukuka aykırı olmadan, Kapalı Maraş ile ilgili bir adım atılabilmesidir.

Bunun karşılığı sadece müzakere masasındaki güçten değil, yaşanacak olan ekonomik hareket ve ortak çıkar paydalarının gelişimiyle zaten dolaylı bir mütekabiliyetten beslenecektir.

Ama Maraş bir koz olmanın ötesinde, orta vadede Türk politikasını sınayacak önemli bir dönüm noktası.

 Zira Taşınmaz Mal Komisyonu’nda karar bekleyen Lordos davası Türk politikasını Maraş üzerinden yeniden şekillendirmeye aday.

Askeri bölgelerle ilgili yetkisi olmayan TMK, Maraş talebiyle ilgili bir karar üretmezse, iç tüzüğünü şu anda olduğu gibi ihlal etmeye devam edecek. Yaklaşık 2 yıldır komisyon karşısında bekleyen konuyla ilgili artık Komisyonun bir karar üretmesi gerekiyor. Normal şartlarda zaten 21 gün içinde bu kararı vermesi gerekiyordu.

Komisyon belki biraz da zaman kazanmak için Vakıflar İdaresi’nin de sürece katılması talebinde bulunsa da önceki benzer talebin AIHM tarafından reddedilmesi nedeniyle bunun da işlemeyeceğini söylemek mümkün.

Şimdi komisyonun bu kararı mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en makul şekilde vermesi gerekiyor.

Peki bu makul şekil ne?

Komisyon ya Maraş konusunda karar vermeyeceğini söyleyecek ve iç hukuk yolunu kapatma riskini göze alacak ya da Kapalı Maraş’taki mallarla ilgili bir tasarrufta bulunarak Türk tezlerini hiçe sayacak.

Üstelik son derece yüklü bir tazminatı da onaylamış olacak.

İşte bütün bunlarla birlikte düşünüldüğünde Maraş konusunun tartışılmaya başlaması önemli.

Ve bu çok bilinmeyenli denklemler içinde gelişme potansiyeli taşıyan kritik konulardan da biri.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler