1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MARAŞ İÇİN 'REHBER BELGE' İDDİASI
MARAŞ İÇİN REHBER BELGE İDDİASI

MARAŞ İÇİN 'REHBER BELGE' İDDİASI

TC Dışişleri’nin “Maraş’la ilgili rehber belge hazırladığı” iddia edildi “KENTİN İADESİ SÖZ KONUSU OLMAYACAK” Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, Bakan Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililerin yabancılarla görüşme

A+A-

 

 

TC Dışişleri’nin “Maraş’la ilgili rehber belge hazırladığı” iddia edildi

“KENTİN İADESİ SÖZ KONUSU OLMAYACAK”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, Bakan Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililerin yabancılarla görüşmelerinde “rehber” teşkil eden ve Ankara’nın, özellikle Maraş meselesindeki tavrının görüntüsünü ortaya koyan bir belgesi bulunduğu iddia edildi.
Fileleftheros var olduğunu iddia ettiği Maraş’la ilgili belgeyle ilgili “güvenilir bilgilerini” okurlarına “Maraş’la İlgili Türk Belgesi... Kentte Kıbrıs Rum Malı İadesi Konusunda Hiçbir Tartışma Tanımıyor”... Türk Dışişleri Bakanlığı Belgesi Kapalı Kent’le ilgili Hareketlerin Çerçevesini Belirliyor, Her Türlü Tartışmayı Etkisiz Kılıyor, Mülk Meselelerinin ‘Komisyon’da Çözüleceğine İnanıyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Gazete Maraş konusunda doğrudan ortaya çıkan meselenin; kentin iadesinin söz konusu olmayacağı ve Türk tarafının Kıbrıs Rum mallarını tanımaması olduğunu yazan gazete şunları kaydetti:
“Edindiğimiz bilgilere göre Türk Dışişleri Bakanlığı notunda kaydedildiği üzere Türk tezi; ‘Maraş, kentte tam denetim ve yetkiye sahip olan KKTC’nin parçasıdır’ deniliyor. Yine aynı belgeye göre ‘Maraş’la ilgili tek sorumluluk sahibi KKTC’dir, BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi Türkiye değil. Dahası, kentin gelecekteki statüsü ‘müzakereler açısından elzem bir unsurdur’. Belgeye göre bölgedeki mülkiyet müzakerelerde görüşülüyor ve şu önemli görüntü de ilave ediliyor:
‘Mülkler kurumlara (yani Evkaf’a) aittir. Yine, bölgede mal talep eden özel kişiler, bilindiği gibi AİHM tarafından etkin tedavi imkanı olarak görülen Tazminat ‘Komisyonu’na başvurabilir.

“TARTIŞMA KONUSU BİLE YAPILMIYOR”
Türkler tarafından Maraş’ın iadesi tartışma konusu bile yapılmadığı, en azından bu yönde adımlar atılması için görüşülmediği aşikardır. Kentin Kıbrıslı Rum yasal sakinlerinin; mülklerinin sahibi olduğu da tanınmıyor. Aslında not/belgede ifade edilmekte olan tutum temelinde mülkler Evkaf’a aittir ve buna itiraz edenler sözde tazminat komisyonuna başvurabilirler.
Türk Dışişleri Bakanlığı’nın kısa süre önce Milliyet gazetesine, Eroğlu’nun 13 Mart 2012’de Türk liderliğine sunduğu öneriyi sızdırdığına işaret ediliyor. Türk Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili belgeyi, o öneriye dayanarak hazırladığı anlaşılıyor. Belgede, birçok kısıtlama getiriliyor ve kentin kolonize edilmesi meselesi açık bırakılıyor.

 

“MAL SAHİBİ KIBRISLI RUMLARIN SAYISI KAYDEDİLECEK”
Verilmiş görülen direktiflere göre mal sahibi Kıbrıslı Rumların sayısı kaydedilecek. Yine, yaşayanların ve ölenlerin sayısı da saptanacak. Bu rapora göre 1974 öncesi Rum malları sahiplerine geri verilecek. Haberde belirtildiğine göre hukuki zorluklar varsa, sorunu çözmeyi tazminat komisyonu üstlenecek. Dolayısıyla her şey kentin yasal sakinlerinin mallarına geri dönme haklarını etkisiz hale getirme görevini üstlenecek sözde tazminat komisyonuna gidecek.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler