1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MARAŞ, DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ İÇİN YEM'
MARAŞ, DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ İÇİN YEM

'MARAŞ, DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ İÇİN YEM'

Türkiye’nin; kapalı Maraş bölgesinin açılmasını, doğrudan ticaret tüzüğünün yeniden diriltilmesi için “yem” olarak kullandığı ileri sürüldü.

A+A-Türkiye’nin; kapalı Maraş bölgesinin açılmasını, doğrudan ticaret tüzüğünün yeniden diriltilmesi için “yem” olarak kullandığı ileri sürüldü.

Fileleftheros gazetesi “Maraş, Doğrudan Ticaret Tüzüğünün Yeniden Diriltilmesi İçin Yem” başlıklı haberinde, Türkiye ve Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi grupların işbirliğiyle, 1 Temmuz’dan sonra ileriye götürmeyi planladığı “B Planı”nın bir bölümü olarak doğrudan ticaret tüzüğünü diriltmeyi “pişirdiğini” iddia etti.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak, kapalı Maraş bölgesinin açılmasıyla ilgili olarak Türk basınına (Milliyet) sızdırılanların, Türk planlarının sadece yarısını teşkil ettiğini, diğer yarısının ise gerek “işgal altındaki limanlardan” gerekse Ercan Havalimanı’ndan doğrudan ticaretin başlamasına dayandığını ileri sürdü.

Bu iki unsurun, bir diğer değişle doğrudan ticaret ile Türk idaresi altındaki Maraş’ın ilişkilendirilmesinin, tesadüf olmadığını yazan gazete, bir kaynağa dayanarak bunun ayrıca 2006 Finlandiya ve 2005 Lüksemburg AB dönem başkanlığı döneminde yapılan görüşmeler sırasında ele alınan çerçevenin çarpıtılmasını hedeflediğini de savundu.

Haberdeki iddiaya göre, aynı AB kaynakları, “Ankara’nın; Kıbrıs sorununun çözüm olasılıklarının 1 Temmuz’a kadar sınırlı olduğu bilincine sahip olmasıyla masaya kapalı Maraş bölgesinin Türk idaresi altında açılmasını yem olarak attığını” ifade ettiler.

Gazete yine elde ettiği bilgilere dayanarak Ankara’nın, planlarını; Brüksel’deki kilit kişilere bildirdiğini ve bu kişilerden 1 Temmuz ışığında kurulacak olan oyuna destek beklediğini savundu.

“Türk planlarının” 2012 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi olanaklarının kısıtlı olduğunu zira AB dümeninde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin olacağını savunan gazete, aynı kaynakların, Ankara’nın üzerinde çalıştığı senaryonun yerine getirilmesine yönelik zaman ufkunun, 2014 Avrupa Parlamentosu seçimleri noktasına kadar 20 aya kadar olan dönem olduğunu ima ederek çabaların, 2013 yılı içerisine de dayandığını belirttiklerini yazdı.

Brüksel’deki çevrelerin de, doğrudan ticaret tüzüğü yolunun açık olduğunu göstererek Erdoğan Hükümeti’ni cesaretlendirdiğini yazan gazete, Avrupa Konseyi Sekreterliği’nin, 2 Şubat 2012 tarihli Danimarka dönem başkanlığı hesabına hazırladığı notun, tesadüf olmadığını bunun ayrıca doğrudan ticaret tüzüğünün Avrupa Parlamentosu’nun ilgili organları tarafından tüzüğün hukuki zemininin ret edilmesini görmezden geldiğini de belirtti.

Habere göre Konsey Genel Sekreterliği, doğrudan ticaret tüzüğünü “blocked” olarak nitelendirmesine karşın, doğrudan ticaret tüzüğünün, Liberaller grubu üyesi Nikola Rinaldi’nin raportörlüğünde, Uluslararası Ticaret Komitesi’nin önünde bulunmaya devam ettiğini vurguladı.

Gazete ayrıca Hristofyas Hükümeti ile Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin bu konuda ne yaptığını sorgularken, Konsey çevreleri ve Danimarka’nın, Rum Yönetimi’nden herhangi bir itiraz (protesto) almadıklarını teyit ettiğini belirtti ve bunun sonucu olarak söz konusu notun, Avrupa Konseyi Daimi Temsilciler Komitesi’ne gönderildiğine de dikkati çekti.

“MARAŞ AŞAMALI AÇILACAK”

Öte yandan Politis gazetesi “Kıbrıs Sorunundaki Çıkmazın Ardından Türkiye’nin B Planı Başladı-Maraş Aşamalı Açılacak” başlıklı haberinde Türkiye’nin, 1 Temmuz’da Maraş’ın açılmasıyla birlikte, “bir taşla iki kuş vurmak” istediğini ileri sürdü.

Türkiye’nin, bu hareketiyle, bir yandan uluslararası toplum tarafından alkışlanmak diğer yandan da, mal iade etmeyerek meşruiyetini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak Taşınmaz Mal Komisyonu konusunda çözüm istediğini savunan gazete aldığı bilgilere atıfta bulunarak “Maraş’ın aşamalı olarak açılacağını” savundu.

Gazete yine aldığı bilgilere atıfta bulunarak Türk basınında Maraş ile ilgili olarak çıkan haberin “geçerli” olduğunu, Maraş’ın açılması formülünün uzun zamandır Türk tarafınca incelendiğini bu hazırlıklara eklenen yeni şeyin ise açılış tarihi -1 Temmuz- olduğunu ileri sürdü.

Maraş konusundaki çalışmaların uzun zamandır devam ettiğini öne süren gazete bir yıl önce TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde, teknokratların katılımıyla özel bir toplantı yapıldığını, Gül’ün, o zaman ayrıca “Türkiye İş Bankası” Müdürüne, Maraş’ın yeniden inşa edilmesinin de içinde yer aldığı böyle bir planının finansmanını incelemesi konusunda çağrı yaptığını da savundu.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler