1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MARAŞ BM-AB GÖZETİMİNDE AÇILMALIDIR'
MARAŞ BM-AB GÖZETİMİNDE AÇILMALIDIR

'MARAŞ BM-AB GÖZETİMİNDE AÇILMALIDIR'

Kıbrıs AB Derneği Güney Kıbrıs seçimlerine kadar çözümün sağlanamayacağı varsayımı ile güven artırıcı önlemler konusundaki önerilerini yineledi.

A+A-

 

Kıbrıs AB Derneği Güney Kıbrıs seçimlerine kadar çözümün sağlanamayacağı varsayımı ile güven artırıcı önlemler konusundaki önerilerini yineledi.

Kıbrıs AB Derneği Başkanı Mustafa Damdelen yaptığı yazılı açıklamada, “BM yetkililerine göre Kıbrıs sorununda 80% mutabakat sağlanmıştır ve eğer liderlerde politik istek ve kararlılık olmuş olsa, geriye kalan konuların tümü bir hafta sonunda çözülecek niteliktedir. Hal böyle iken maalesef müzakere süreci bir kez daha başarısızlığa uğratılmıştır” dedi.

Güney Kıbrıs seçimlerine kadar çözümün sağlanamayacağı varsayımı ile güven artırıcı önlemlerin yoğun olarak tartışılmakta olduğuna işaret eden Mustafa Damdelen, bu çerçevede güven yaratıcı önlemlere yönelik önerilerini bütünsellik içerisinde gündeme getirmeyi faydalı gördüklerini belirtti.

Damdelen, başlıklar halinde önerilerini özetle şöyle ortaya koydu:

“KIBRIS TÜRK TOPLUMU AB GÜMRÜK BİRLİĞİNE DAHİL EDİLMELİ

Yeşil Hat Tüzüğü yalnız yerli ürünleri kapsadığından beklenilen hacim yakalanamamıştır. Gümrük Birliği, kuzeye ve güneye ithal edilen ürünlerin tüm adada serbest dolaşımını sağlayacak, ekonomik entegrasyon barışa olumlu katkı koyacaktır. Yasal temel Protokol 10 olmalı ve muktesebatın Gümrük Birliği ile ilgili bölümü askıdan indirilmelidir...

KUZEY KIBRIS’TAKİ DENİZ VE HAVA LİMANLARI AB GÖZETİMİNDE (DİREKT UÇUŞLAR DAHİL) ULUSLARARASI TRAFİĞE AÇILMALIDIR:

Gümrük Birliği için ortak gümrük tarifesi uygulanmalı ve limanlar ürünlerin ticaretinin AB standardlarında yapıldığını denetlemek amacı ile AB gözetiminde uluslararası trafiğe açılmalıdır.

TÜRKİYE LİMANLARINI KIBRIS CUMHURİYETİ’NE AÇMALIDIR

Türkiye Limanlarını ve hava sahasını Kuzey Kıbrıs’taki limanlar açıldığı takdirde, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne açacağını defalarca belirtmiştir. Türkiye’nin Ek Protokol gereğini yerine getirip limanlarını açmaması için hiçbir nedeni kalmayacaktır.Türkiye limanlarını Kıbrıs Cumhuriyeti’ne açmadığı için Kıbrıs Cumhuriyeti, TC müzakere sürecinde birçok başlığın açılmasını engellemektedir. TC limanlarını açtığı anda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin engelleri kaldırması doğaldır.

MARAŞ BM-AB GÖZETİMİNDE AÇILMALIDIR

Yıllardır kullanılmayan ve ölü şehre dönüştürülen Maraş’ın BM-AB gözetiminde yerleşime açılması, yasal mülk sahipleri yanında her iki toplumun faydalanacağı bir yapılanma ile canlandırılması gerekir.

DİREKT TİCARETİN FAYDASI ÇOK AZ OLUR

Direkt Ticaret sadece Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin Mağusa limanından AB ülkelerine direkt satışına imkan verecektir. Üretime dayalı bir ekonomimiz olmadığı için ihracatımızdaki artış çok az olacaktır. Ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne limanlarını açması halinde Kuzey Kıbrıs’ın Gümrük Birliği’nin parçası olmaması durumunda Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti ile ticaret yapabilecek, kuzeye ithal edilenler güneye satılamayacak, Kuzey Kıbrıs daha da izole olacaktır. Gümrük Birliğine kuzey dahil edilir Kuzey Kıbrıs ve Türkiye limanları açılırsa Kuzey Kıbrıs da Türkiye ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasında oluşacak ekonomik ilişkilerin parçası olabilecektir.

Sonuç olarak Müzakerelerde Üzerinde anlaşılanlar Liderlerce imzalanarak muhafaza edilsin, Başkanlık seçimlerine kadarki dönemde de Güven yaratıcı önlemlerle çözümün alt yapısı güçlendirilsin. 2014 yılı sonuna kadar Kıbrıs sorunu federal çözüme kavuşturulsun.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 568 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler