1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MARAŞ ALTYAPIYA KAVUŞUYOR
MARAŞ ALTYAPIYA KAVUŞUYOR

MARAŞ ALTYAPIYA KAVUŞUYOR

Gazimağusa Belediyesi’nin Maraş Bölgesi’nin bütününde hayata geçireceği 35 km’lik su altyapı projesiyle ilgili protokol imzalandı.

A+A-

 

 

Gazimağusa Belediyesi’nin Maraş Bölgesi’nin bütününde hayata geçireceği 35 km’lik su altyapı projesiyle ilgili protokol imzalandı.

 

İmza töreni, Belediyenin Amfi Salonu’nda gerçekleştirildi. Kentin Zafer, Harika, Canbulat, Anadolu, Pertev Paşa, Piyale Paşa ve Lala Mustafa Paşa bölgelerini kapsayan su altyapı yatırımının imza töreninde, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve projenin üstenici firması Ahed Construction LTD Direktörü Erdoğan Bekiroğlu projeyle ilgili sözleşmeye imza attılar.

 

Projenin Müşavir Kontrol Mühendisi olarak Yrd. Doc. Dr. Mustafa Ergil ve Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Amiri Naci Taşeli’nin de sözleşmeye imza koyduğu törende, TC Yardım Heyeti adına Prof. Hikmet Aybar da hazır bulundu.

 

Gazimağusa Belediyesi açıklamasına göre, Maraş Bölgesi’nde asbest bazlı su borularının büyük kısmının yenilenmesini öngören Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi, çalışmaların ay ortasından başlayarak 170 günlük sürede tamamlanmasını içeriyor. Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinin asbest bazlı boruları, son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilmesi hedefleniyor. Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi tamamlandığında suyun daha sağlıklı, daha basınçlı ve kayıpsız ulaştırılması sağlanmış olacak.

 

1 milyon 383 bin TL’ye mal olacak projenin finansmanının büyük bir kısmı TC Yardım Heyeti tarafından geriye kalan kısmı da Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak.

 

35 km uzunluğunda su şebekesi döşeneceği için çok geniş alanı kapsayan proje 2 bölgeye ayrıldı. 1. Bölgede yer alan Piyale Paşa, Zafer, Canbulat’ın bir kısmı ve Pertevpaşa Mahalleleri’nde 16 bin 477 metre boru döşenecek. Mevcut asbest su borularının iptal edilerek yeni Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE-100) su hatlarının döşenmesi ve yaklaşık 850 hane/parsel bağlantısı işlemleri yapılacak. 2. Bölgede yer alan Anadolu ve Harika Mahallelerinin tamamı ile Lala Mustafa Paşa Mahallelerinin bir kısmında ise 18 bin 940 metre uzunluğunda hat döşenecek. 2. Bölge’de de asbest su boruları Yüksek Yoğunluklu Polietilen borularla değiştirebilecek ve 850 hane/parsel bağlantısı yapılacak. 110, 160 ve 225 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanılacağı çalışmalarda, boru döşeme, mevcut şebeke bağlantı, hane bağlantıları yapılacak. Ayrıca şebeke, henüz su hattı olmayan ve kuyu suyu veya tankerle su almak zorunda olan Anadolu ve Harika mahallelerindeki yeni yerleşimleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, son yıllarda gerçekleştirdikleri su altyapı yatırımlarında önemli bir projeyi daha hayata geçireceklerini, 35 km uzunluğunda su şebekesi inşa edecekleri Maraş Bölgesi’nde vatandaşlara suyu hem daha sağlıklı hem kayıpsız ve hem de daha basınçlı ulaştıracaklarını söyledi.

 

Halen devam eden su şebeke projelerine Maraş Bölgesi’ndeki proje de eklendiğinde kent genelinde asbest boru değişiminin yüzde 92’ye ulaşacağını söyleyen Kayalp, kentin bütününün asbest hatlarının değişimi hedefine artık çok yakın olduklarını kaydetti. Yeni şebekenin inşa edileceği süreç boyunca eski hatlardan su sağlanmaya devam edileceğine ve vatandaşların susuz bırakılmayacağına vurgu yapan Kayalp, evlerin ana şebekeye bağlantı çalışmalarının da aynı hassasiyetle yapılacağını belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler