1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAMALI: SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE
MAMALI: SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE

MAMALI: SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, bugün YENİDÜZEN’de çıkan “KIBRIS CUMHURİYETİ PASAPORTU'NA YASAK!” başlıklı haber ile ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, bugün YENİDÜZEN’de çıkan “KIBRIS CUMHURİYETİ PASAPORTU'NA YASAK!” başlıklı haber ile ilgili açıklama yaptı.  Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi açıklama yapan  Av. Barış Mamalı, “Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının kamu görevlileri tarafından kullanılmasının yasaklanması anayasal seyahat özgürlüğünün darbelenmesi anlamına gelir” dedi.

 

Mamalı’nın açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

“Seyahat Özgürlüğü” Anayasamızda temel hak ve özgürlükler içerisinde teminat altına alınmış olup bu özgürlük ancak Yasa ile kısıtlanabilmektedir. Yasal düzenleme dışında kimsenin seyahat özgürlüğü hukuken kısıtlanamaz.

 

Bu emredici anayasal kurala rağmen Hükümet, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu görevlilerinin Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportlarını kullanmalarını yasaklamıştır. Bakanlar Kurulu’nun seyahat özgürlüğüne yönelik herhangi bir kısıtlama yapma hak ve yetkisi yoktur.

 

KKTC Anayasası’nın İkinci Kısmında, KKTC YurttaşlarınınTemel Hak ve Özgürlükleri koruma ve güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 10. maddesinde “Herkesin kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklere sahip olduğu” hükme bağlanmıştır.

 

İnsanların Gezi ( Seyahat ) Özgürlüğünün de bu tür temel hak ve özgürlüklerden biri olduğu Anayasa’nın 22(1). madde fıkrasında açıkça düzenlenmiştir.

 

Anayasamıza göre kişilerin temel hak ve özgürlükleri, özüne dokunmadan ve belirli şartlar altında ancak Yasayla kısıtlanabilir ( Anayasa madde 11 ). Kaldı ki yasayla olsa bile KKTC yurttaşlarının seyahat özgürlüğü, ancak ulusal güvenliği sağlama ve salgın hastalıkları önleme amacıyla sınırlanabilir. Başka bir amaçla seyahat özgürlüğünün kısıtlanabilmesine anayasa izin vermemektedir. Yani bir Bakanlar Kurulu kararıyla  kamu görevlilerinin yurt dışı seyahat özgürlüğünün kısıtlanması hukuken mümkün değildir.

 

Hükümet bu kararıyla kamu görevlilerini vize alarak seyahat etmeye ve daha kolay yurt dışı seyahat etmelerine mani olmaktadır.

 

Bir diğer düzenleme olan Anayasa’nın 10(2). fıkrasında ise Devlete, temel hak ve özgürlükleri sınırlayacak tüm engelleri kaldırma mükellefiyeti de getirilmiştir. Görüleceği üzere Devlet hem insanların bu hak ve özgürlüklerini korumak hem de bunların önündeki tüm engelleri kaldırmakla yükümlüdür. Bu sebeple devlet, insanların anayasal seyahat özgürlüğünü sınırlandıran uygulamaları ortadan kaldırmakla yükümlüdür. Oysa hükümet tam tersi bir davranış sergileyerek var olan bir anayasal hakkı engelleyici kararlar üretmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler