1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAMALI: DEVLET SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE ETMEMELİ
MAMALI: DEVLET SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE ETMEMELİ

MAMALI: DEVLET SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE ETMEMELİ

TDP Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı, hükümetin Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti pasaportlarına yönelik kararlarını eleştirdi

A+A- 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı, hükümetin Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti pasaportlarına yönelik kararlarını eleştirerek “Devlet insanların seyahat özgürlüğüne müdahale etmemeli” dedi.
Mamalı, TDP Basın Bürosu aracılığıyla dün yaptığı yazılı açıklamada, kamu görevlilerinin devlet görevlisi olarak yurtdışına gidişlerinde ve devlet katkısıyla yurtdışına gidecek olan sivil toplum örgütü üyelerine Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti pasaportunu kullanma yasağı getiren Hükümetin, şimdi de yurt dışında burslu eğitim gören doktor ve master öğrencilerine Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti pasaportlarıyla seyahat yasağı getirmeye çalıştığını savunarak bu durumu eleştirdi.
“Devlet insanların seyahat özgürlüğüne müdahale etmemeli” diyen Mamalı, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu görevlilerinin yurt dışı seyahat özgürlüğünün kısıtlanmasının hukuken mümkün olmadığın; Bakanlar Kurulu’nun kendini meclis yerine koyarak böyle bir karar alamayacağını belirtti.

‘TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERDEN BİRİ…’
Barış Mamalı, seyahat özgürlüğünün Anayasa’da temel hak ve özgürlükler içerisinde teminat altına alındığını ve ancak yasayla kısıtlanabileceğini anımsatarak, yasayla yapılabilecek kısıtlamanın ise ancak ulusal güvenliği sağlama ve salgın hastalıkları önleme amacıyla yapılmasının mümkün olduğuna dikkat çekti.
Mamalı, vatandaşlarının vizesiz ve engelsiz yolculuk yapmalarına takoz koyan Hükümetin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası tanınmazlığı nedeniyle ihtiyaç duyulacak vize işlemleri nedeniyle, yurttaşlarını ek maddi külfet altına sokacağını savundu.
Anayasa’nın 10 maddesinin ikinci fıkrasında “devlete, temel hak ve özgürlükleri sınırlayacak tüm engelleri kaldırma mükellefiyeti getirildiğini” bu nedenle devletin hem insanların bu hak ve özgürlüklerini korumak, hem de bunların önündeki tüm engelleri kaldırmakla yükümlü olduğunu ifade eden Mamalı, Hükümetin tam tersi bir davranış sergileyerek var olan bir anayasal hakkı engelleyici kararlar üretmekte olduğunu iddia etti.
Hükümetin daha önce seyahat özgürlüklerine kısıtlama getirdiği kamu görevlilerinin yanına, burs alan öğrencileri de eklediği görüşünü yineleyen Mamalı, uygulamaya maruz kalan kişilere, konuyu yargıya taşıyarak insan haklarına sahip çıkma çağırısı yaptı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 557 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler