1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MALİYE’DE 'VERGİ' TOPLANTISI
MALİYE’DE VERGİ TOPLANTISI

MALİYE’DE 'VERGİ' TOPLANTISI

YENİDÜZEN’de yer alan ve Gelir ve Vergi Dairesi’nin faaliyetlerini eleştirerek “başarısızlıkla” nitelendiren eski maliye bakanlarından Salih Coşar’ın açıklamalarının arından Maliye Bakanlığı’nda “vergi zirvesiR

A+A-

 

 

 

 

YENİDÜZEN’de yer alan ve Gelir ve Vergi Dairesi’nin faaliyetlerini eleştirerek “başarısızlıkla” nitelendiren eski maliye bakanlarından Salih Coşar’ın açıklamalarının arından Maliye Bakanlığı’nda “vergi zirvesi” toplandı. YENİDÜZEN’in haberinin masaya yatırıldığı toplantı sonrasında Maliye Bakanı Tatar YENİDÜZEN’e açıklama yaptı: Vergi Dairesi vergiler konusunda çalışıyor

 

 

YENİDÜZEN Haber Merkezi

 

Gelir ve Vergi Dairesi’nin vergi beyanname raporlarını analiz ettiğini belirterek değerlendirmede bulunan eski Maliye Bakanlarından Salih Coşar’ın, vergi takibi ile ilgili olarak yönetim başarısızlığı açıklamaları üzerine Maliye Bakanı Ersin Tatar açıklama yaptı.

YENİDÜZEN’de  23 Temmuz Pazartesi günü çıkan haberde beyanname verilmeme oranlarını eleştiren ve toplanan vergilere değinen Salih Coşar’ın açıklamalarını “talihsizlik” olarak değerlendiren Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Gelir ve Vergi Dairesi son yıllarda yaptığı çalışmalarla en verimli dönemlerinden birini geçirmekte ve gelirlerde artış sağlanmasında en büyük paya sahip olmaktadır” dedi.

Bakan Tatar’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

 

“AÇIKLAMALAR ÜZÜNTÜ VERİCİ”

 

“Ülkede kayıt dışılığa karşı verilen mücadele son derece hassas ve bir o kadar da önemlidir. Vergi bilincinin geliştirilmesine yönelik elimizden geldiğince halkımıza basın aracılığıyla çeşitli duyurular yapıyoruz. Zamanında ödenmeyen vergilerin daha sonra vatandaşlarımızın mağduriyet yaşanmasına sebebiyet verdiğini zaman zaman görüyoruz ve bu bağlamda da bilinçlendirmeye çok önem veriyoruz.

Tüm şubelerimizde halkımıza özenle hizmet verilmekte alınan ihbarlar değerlendirilmekte, yapılan müracaatlar titizlikle incelenmektedir. Eldeki rakamlar ve verilere bakıldığında Gelir ve Vergi Dairesi’ni çalışmalarını başarısız bulmak doğru olmaz.

Kayıt dışılıkla mücadelede istenen seviyeye ulaşmak için canla başla çalışan Gelir ve Vergi Dairesi personelini olumsuz yönde etkileyici açıklamalar üzüntü vericidir. Dahilde alınan vergiler veya gelirlerdeki artış ortada iken, bütçedeki gelir bacağının yönetimini başarısızlıkla suçlamak bana göre haksızlıktır.

Ülkenin Maliye Bakanı olarak kayıt dışılıkla mücadelede tüm tarafları birlik olmaya çağırırken, Gelir ve Vergi Dairesi personelimizi de başarılı çalışmalarından dolayı sizlerin aracılığıyla bir kez daha kutlamak istiyorum.

Gelir ve Vergi Dairemizin yaptığı çalışmalar ve bazı rakamları sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

3 YILDA 165 MİLYON’A YAKIN GELİR ARTIŞI

Ulusal Birlik Partisi olarak hükümete geldiğimiz 2009 yılı ile, tamamlanan 2011 yılında Gelir ve Vergi Dairesi’nin gerçekleştirdiği tahsilat miktarları arasında ciddi artış gerçekleşmiştir.

Gümrük vergileri hariç (gümrüklerde tahsil edilen rakamlar dahil değildir) Vergi Daireleri veznelerinden yapılan tahsilat miktarları son 3 yılda şu şekilde olmuştur.

2009 yılında -        503 milyon 907 bin 152 TL

2010 yılında -        561 milyon 477 bin 697 TL

2011 yılında -        666 milyon 145 bin 432 TL

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de zarar beyan edenler olmaktadır ve bunun sebebi de Sayın Salih Coşar’ın da bakanlığı döneminde var olan yatırım indirimi imkanıdır. Teşvik amacı ile uygulanan bu imkandan, mükellefler kar elde etseler bile yararlandığı için zarar beyanları her zaman ortaya çıkabilmektedir.

 

DENETİM VE İNCELENEN DOSYA SAYILARI

 

Gelir ve Vergi Dairesi’nin yönetim başarısızlığı ve vergi toplayamamasından dolayı eleştirilmesine katılmadığımı yinelerken, özellikle son 2 yılda bu yönde yapılan çalışmaları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gelir ve Vergi Dairesi’nin tüm şubeleri ile son 2 yılda yaptığı iş yeri denetimleri ve incelenen dosya sayıları da artmıştır. Sergilenen performans ve gelir bacağındaki artış bu işlemlerin de başarılı olduğunu göstermektedir.

Vergi Dairemiz 2011 yılında 6348 iş yeri denetimi yaparken, 2012’nin geri kalan 6 ayında 4885 iş yeri denetimi gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca 2011 yılında 12 bin 549 dosya inceleyen Vergi Dairemiz 2012’nin 6 ayında tam 12 bin dosya inceleme sayısına ulaşmıştır.

 

YENİ BİNA VE OTOMASYON GERÇEKLEŞECEK

 

Bilindiği gibi Gelir ve Vergi Dairemizin yeni bina inşaatı devam etmektedir. Yeni Vergi Dairesi binası ile Lefkoşa’daki tüm işlemler şubelerle daha koordineli ve hızlı bir şekilde sürdürülecektir.

E-vergi sistemi gibi otomasyon ağı kurulması ile yapılacak işlemler hem vatandaşların daha kolay bir şekilde mükellefiyetlerini yerine getirmesini sağlayacaktır, hem vergi toplamam sistemini hızlandıracaktır, hem de performansı artıracaktır.

Hükümet ve bakanlık olarak kayıt dışılığa karşı verdiğimiz mücadeleyi bundan sonra da en iyi şekilde sürdüreceğimizi bildirirken özellikle çok hassas olan vergi konusunda daha yapıcı eleştiriler ve yorumlar yapılmasının ülkemiz adına faydalı olacağını açıklamakta yarar görüyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 967 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler