1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Malezya’daki Kıbrıslı Türklerle ilgili cevap
Malezya’daki Kıbrıslı Türklerle ilgili cevap

Malezya’daki Kıbrıslı Türklerle ilgili cevap

Geçtiğimiz aylarda Malezya’ya girişte uyuşturucu bulundurdukları iddiasıyla tutuklanan ve idam cezası almaları gündemde olan iki Kıbrıslı Türk’ün durumunu yazmıştım, dün bu köşede. Yazının ana fikri, KKTC’nin tanınmaması dolayısı ile öz

A+A-

 

 

Geçtiğimiz aylarda Malezya’ya girişte uyuşturucu bulundurdukları iddiasıyla tutuklanan ve idam cezası almaları gündemde olan iki Kıbrıslı Türk’ün durumunu yazmıştım, dün bu köşede.

Yazının ana fikri, KKTC’nin tanınmaması dolayısı ile özellikle böylesi uluslararası alanlarda aciz durumda kaldığımızı vurguluyordu.  

Bu nedenle, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devlet nezdinde konuya müdahil olduğunun altını çizerken, özellikle bizim yetkililerden ses çıkmamasını eleştirdiğim yazıyla ilgili dün Av. Hakkı Önen’den bir yanıt geldi.

Hakkı Önen iki toplumlu müzakereler çerçevesinde oluşturulan Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi’nin Türk başkanı.

 Özellikle insani konular ile ilgili hallerde, komitelerin karşılıklı olarak birbirlerini bilgilendirip yardımcı olduğunu anlatıyor, Hakkı Önen.

Ve konuyu da ilk kez doğrudan kendilerine bilgi veren komitenin Kıbrıs Rum kanadından öğrendiklerini söylüyor.

“Konuyla ilgili elimizden geleni yaptık, ailelerle iletişime geçtik, onlara yardımcı olmaya çalıştık ancak bunun da ötesinde elimizden bir şey gelmiyor” diyor, Hakkı Önen, KKTC’nin uluslararası konumuna vurgu yaparak.

Sanırım işin acı tarafı da zaten işte bu.

Bilmek… Duymak… Belki çabalamak… Ama aslında eli kolu biraz da bağlı kalmak.

Hakkı Önen hassasiyet göstererek dün beni aradı ve konuyla ilgili bir elektronik posta gönderdi. İçtenlikle süreç içerisinde ne yaptıkları ile ilgili bilgi veren Önen’in gönderdiği elektronik postayı da yine bu köşede paylaşmak istedim.

Bu komitelerin çalışmalarının bir gün bütünsel çözüm yolunu açması ve sadece çaba göstermenin ötesine sonuç almanın temennisiyle…

Birlikte okuyalım;

“Aysu Hanım,

Az önce sizinle yaptığım telefon görüşmesi çerçevesinde, Malezya’da narkotik madde tasarrufu suçlarına ilişkin olarak tutuklanan Kıbrıslı Türkler hakkındaki yazınıza biraz katkı amacıyla bu yazımı yazmak ihtiyacını duydum.

Bildiğinizi sanıyorum; Toplumlararası görüşmeler çerçevesinde oluşturulan “ Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesinin Türk başkanıyım.  Suçların önlenmesi konularında bilgi ve istihbarat  işbirliğinin sağlanması için 24 saat çalışma esası üzerinden görev yapan bir “Müşterek Temas Odası” olarak isimlendirdiğimiz alt komitemize, Kıbrıslı Rum görevliler tarafından Malezya’da tutuklanan Kıbrıs pasaportu taşıyan iki kişi ile ilgili bilgi geldiğini ve isimlerinden Kıbrıslı Türk olduğuna inandıkları  kişilerin isimlerini bize verdiler. Biz de verilen bilgiler çerçevesinde ailelerinin haberdar olmasını temin ettik.

Bu ailelerden bir tanesi, benim Suç ve Suçlara ilişkin Teknik Komite bağlantımı bildiği ve beni daha önceden de tanıdıkları için arayıp, ne yapılabileceğini soruşturdular. Bildiğim kadarıyla ilk adı Muhammet olan tutuklulardan bir tanesinin ailesi, ben ve Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Sayın Kudret Özersay ile de bizzat görüşmüşlerdir. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da ailenin kabul edildiğini biliyorum.

Yargısal süreç içinde buluntu maddelerin tahlilinin 3-4 ay bir süre alacağını öğrendik ve aile ile paylaştık.

İçinde bulunduğumuz siyasi durumun imkânsızlığına rağmen, ailenin Malezya yetkilileri ile temas kurmalarına,  elimizdeki kısıtlı imkânlara rağmen mümkün olduğu kadar aileye yol göstermeye ve haberleşmelerine yardımcı olmaya çalıştık ve olayı imkânlar elverdiğince günlük olarak takip ettik. Hatta bugün ara bölgede yaptığımız Komite toplantısında bile, Kıbrıs Rum tarafından konu ile ilgili bilgileri olup olmadığını bizzat araştırdım. Ancak Onlar da yeni bir bilgileri olmadığını bana bildirmişlerdir.

İyi çalışmalar dilerim.

HAKKI ÖNEN

 

Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler