1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MALEZYA NİRE?
MALEZYA NİRE?

MALEZYA NİRE?

Gerçekten de bu ülkede geldiğimiz yer, artık komedi eşiğini bile aşmış durumda. Başbakan’ın eşi ve Çalışma Bakanı’nın geçtiğimiz günlerde, Malezya Kraliçesi ile çay davetinde biraraya geldikleri ve dostluk köprüsü kurdukları haberi dağıtılmış

A+A-

 

Gerçekten de bu ülkede geldiğimiz yer, artık komedi eşiğini bile aşmış durumda.

Başbakan’ın eşi ve Çalışma Bakanı’nın geçtiğimiz günlerde, Malezya Kraliçesi ile çay davetinde biraraya geldikleri ve dostluk köprüsü kurdukları haberi dağıtılmıştı basına.

Hürriyet Gazetesi de Malezya Kraliçesi’nin Kuzey Kıbrıs’ta tatil yaptığı haberini yayımladı.

Sonradan ise, söz konusu kişinin Kraliçe değil, Malezya’nın en geniş eyaleti Pahang’ın Sultanının eşi olduğu anlaşıldı.

Sultan Kalsom Binti Abdullah eşiyle 1991’de evlenmiş. Sultan’ın ikinci eşi. Sultan ile bir oğulları var.

Ülkesinde birçok sosyal programın öncülüğünü yapan aktif bir Sultan olarak tanınıyor. Özellikle yetim yeni doğanlar ve kadın çalışmalarıyla ilgili yaptığı öncülükler takdirle takip ediliyor.

Yani bir Sultan’ın Kıbrıs’a gelip kendisini Kraliçe olarak tanıtması için aslında hiçbir gerekçe yok.

Bu bilgilere ulaşmak için google’da kısa bir araştırma yapmanız yeterli.

Üstelik ajanslardan dağıtılan haberde Sultanah Pahang olarak ifade edilen de isim değil, Pahang Sultanı anlamına gelen bir ünvan.

Yani aslında Sultan’ın “ben Kraliçe’yim” demeyip, kendisini Kraliyete mensup bir Sultan olarak tanıttığı, ancak bunun farkının anlaşılmaması nedeniyle Kraliçe olarak sunulduğu anlaşılıyor.

Zaten Malezya yönetimine göre Sultanlıklar da aslında Kraliyet’in parçaları.

Şu andaki Kraliçe 1931 doğumlu. Sultan 1952.

Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülke. Federal Parlamenter Monarşiyle yönetiliyor. Ve aslında hem kendisi popüler, hem de diğer popüler tatil rotalarına çok yakın.

Daha önce federasyona dahil olan Singapur ve Tayland’a komşu mesela.

Kıbrıs’ın haberine gelince...

“Aldatıldık” manşetiyle çıkan ve “ilk kez” gazete tarafından keşfedilen bir olay olarak sunulan haberin önemli bir kısmı, zaten ki gündür Türkiye haber portallarında Hürriyet’in skandal haberi başlığıyla veriliyordu.

Çünkü Hürriyet google’da basit bir arama yaparak ulaşabileceği bir bilgiye ulaşmak yerine, ajanstan gelen haberi koşulsuz doğru kabul edip, büyük bir hata yapmıştı.

Üstelik Sultan’ı aldatan, yalan söyleyen taraf olarak sunan Kıbrıs Gazetesi’nin haberi bir dava konusu bile olabilir.

Gazetecilik açısından şüphesiz ki her ikisi de son derece talihsiz.

Ancak bundan daha da talihsiz olan, Başbakan’n eşiyle, Çalışma Bakanı’nın, Kraliçe sanıp onuruna çay vermeleri.

En sıradan haliyle ilk kez karşılaşacağınız, aranızda fazla samimiyet olmayan birini davet ettiğinizde, O kişiyle ilgili mutlaka birinden bilgi alırsınız.

Burada belli ki Sultan’ı Karliçe olarak sunup, bunun üzerinden kredi sağlayan birilerinin azizliğine uğramış, Sayın Gülin Küçük.

Ama ne olursa olsun, bir Başbakan eşi olarak protokol kurallarına uymalı, gereken araştırmayı iyi yapmalı ya da yaptırmalıydı.

Ama ne yazık ki, hatır, gönül, torpil ya da başka hesaplarla vasıfsız ekipler kurulunca, Bakanlıklar ve Başbakanlıklar da mahalle çay partileri düzenlemekten öteye geçemiyor.

Naçizane tavsiyem, tatil için kurultay öncesi doğa güzelliklerini de keşfedecek uzak bir rota.

Malezya, güneş, deniz ve eşsiz su altı güzellikleriyle büyüleyici bir tatil mekanı olabilir.

Yemekleri zengin. İlkçağlarda oluşan 130 yıllık yağmur ormanlarıyla ünlü.

Haa bir de unutmadan... Malezya Kraliyet Sarayı da büyüleyici bir mimariye sahip. Turistler, saray girişindeki atlı suvarilerin nöbet değişimini hayranlıkla izliyorlar.

Bence pişman olmazsınız.

 

NOT: Maalesef Sayın Maliye Bakanı’nın dediği gibi ekonomi uçmadığından, bu yıl Malezya gibi uzak bir tatil rotası bütçemizi aştı. Daha mütevazı bir tatil için iki haftalık kısa bir mola.... Mutlu günler, iyi tatiler...

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler