1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAHKEME ERTELENDİ
MAHKEME ERTELENDİ

MAHKEME ERTELENDİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’nda genel başkan adayı olan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, kurultay sonucuna ilişkin bugün görüşülen ara emri duruşması, karşı tarafın da dinlenebilmesine olanak sağlamak amacıyla yarına ertel

A+A-

 

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’nda genel başkan adayı olan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, kurultay sonucuna ilişkin bugün görüşülen ara emri duruşması, karşı tarafın da dinlenebilmesine olanak sağlamak amacıyla yarına ertelendi.

Hukuk Davaları Salonunda Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı huzurunda görüşülen duruşmada Ahmet Kaşif, kurultaya ilişkin itirazlarını Avukatı Fuat Veziroğlu aracılığıyla mahkemeye iletti ve haklı olduğuna inandığını söyledi.

Emine Dizdarlı da, Ahmet Kaşif’in avukatı Fuat Veziroğlu’nun hitabının ardından konunun ciddi, acil ve hassas bir mesele olduğuna vurgu yaparak, davalılara da söz hakkı tanınmasına ve tebliğin yapılmasına olanak sağlamak amacıyla duruşmayı yarın saat 10.00’a erteledi.

Duruşmanın tamamlanmasının ardından mahkeme çıkışında basına kısa bir açıklama yapan Ahmet Kaşif, yargıya güvendiklerini belirterek, duruşmayı “toplumun tümünü ilgilendiren önemli ve ciddi bir konu” olarak değerlendirdi.

Avukat Fuat Veziroğlu da, mahkemenin ara emrini tek tarafı dinleyerek de, karşı tarafı dinleyerek de verebileceğini, ancak karşı tarafı da dinlemeyi uygun gördüğünü ifade ederek, karşı tarafa da söz hakkı vermek ve dinlemek amacıyla yarın mahkemeye davet ettiğini söyledi.

Karşı tarafın mahkemeye gelmek zorunda olmadığını ifade eden Veziroğlu, yargı süreci devam ederken konuşmanın doğru olmadığını vurguladı.

Basın ve hukukçuların yoğun ilgi gösterdiği ara emri duruşması yaklaşık 2 saat sürdü. Yargıç Dizdarlı huzurunda görülen duruşmada, Ahmet Kaşif’in yanı sıra UBP Lefkoşa Milletvekili, Kurultayın Divan Katibi Zorlu Töre de tanık olarak dinlendi.

Duruşmada Ahmet Kaşif’in avukatları Fuat Veziroğlu’nun yanı sıra Yunsal İlhan, Münir Doratlı ve Hasan Yücelen de hazır bulundu.

Avukat Fuat Veziroğlu, kurultay için yapılan ara emri duruşmasında, davacı Ahmet Kaşif’i tanık olarak mahkemeye çağırdı ve sorular yöneltti.

Kaşif, 21 Ekim’de gerçekleştirilen UBP kurultayında 1427 delegeden 1402 delegenin oy kullandığını, bu oyların 704’ünü İrsen Küçük, 690’ını kendisinin aldığını, 8 oyun ise geçersiz sayıldığını anlattı. Kaşif, Divan Başkanlığı’nın bu sonuca göre İrsen Küçük’ü genel başkan ilan ettiğini, ancak bunun UBP tüzüğüne göre yanlış olduğunu, seçimin ikinci tura gitmesi gerektiğini savundu.

Avukat Veziroğlu mahkemeye UBP Kurultay Divanı’nın kararları ile parti tüzüğünü emare olarak sunarken, mahkeme 6 adet emareyi kaydetti.

Divan Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün, UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük’ün baskısıyla Küçük’ü genel başkan ilan ettiğini savunan Kaşif, Küçük’ün “İtirazı olan yargıya gitsin” dediğini kaydetti ve bunu divan üyelerinin duyduğunu ifade etti.

Kaşif, kurultay kararının, divan üyeleri Özgürgün, İlker Edip ve Teoman Kuran’ın imzasıyla, diğer divan üyeleri Zorlu Töre ile Savaş Atakan’ın ret imzalarına karşılık 3’e 2 oyla açıklandığını da anlattı.

Kaşif, bu karara hem sözlü hem de yazılı olarak itiraz ettiklerini, ancak Küçük’ün “itirazı olan yargıya gitsin” dediğini, parti tüzüğüne göre ikinci bir seçim yapılması gerektiğini söyledi.

Mahkeme Zorlu Töre’yi de tanık olarak dinledi. Töre, kurultay divanında “seçimin ikinci tura kaldığının” konuşulduğunu, ancak Küçük’ün “ben kazandım, açıklayın, isterlerse mahkemeye gitsinler” dediğini iddia etti.

Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkemeye yarım saat ara verildi.

Aradan sonra mahkemeye hitap eden Avukat Veziroğlu, İrsen Küçük’ün genel başkanlığı için ara emri kararı alınmaması halinde delegelere müdahale edebileceğini, delege sayısında değişiklik yapabileceğini, başkanlık yetkilerini kullanarak kendisine karşı dava açanları disiplin kuruluna sevk edebileceğini ifade ederek, bunların da geriye dönüşünün zor olacağını kaydetti.

Veziroğlu, talep edilen ara emrinin “genel başkanın bütün yetkilerinin durdurulmasına” yönelik olduğunu da belirterek, ara emri ile bu yetkilerin kullanılmasının engellenmesini istediklerini, çünkü haklılıklarına inandıklarını, haklı gerekçeleri olduğunu vurguladı.

Konunun ciddi ve acil bir konu olduğunu, uzaması halinde geriye dönüşü mümkün olmayan olaylar yaşanabileceğini ifade eden Veziroğlu, genel başkanın yetkilerinin ara emri ile engellenmemesi halinde eşitlik ilkesinin kalmayacağını, bu yüzden ara emrinin derhal verilmesi gerektiğini öne sürdü.

Veziroğlu, ara emri almaları durumunda davanın süratle görüşülmesi için her türlü destek ve yardımı yapacaklarını belirterek, demokratik ilkelere uygun bir seçime gidilmesi için ara emrinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Yargıç Emine Dizdarlı da, ara emri kararını vermeden karşı tarafı da dinlemeyi uygun bulduğunu belirterek, konunun ciddi, hassas ve acil olduğunun tartışılmaz olduğunu, bu yüzden davalıların da söz hakkını kullanmasına olanak tanıyacağını kaydetti.

Dizdarlı, tek taraflı karar vermemek ve davalılara tebliğin yapılmasına olanak sağlamak amacıyla duruşmayı yarın saat 10.00’a erteledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1591 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler