1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MAĞUSA’YA UZANAN LAĞIM SULARI SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ'
MAĞUSA’YA UZANAN LAĞIM SULARI SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ

'MAĞUSA’YA UZANAN LAĞIM SULARI SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ'

TDP Çevre Komitesi Başkanı Mehmet Barışsever, yıllardır bu konuda önlem alınmadığını belirterek, “Sonunda beklenen oldu” dedi.

A+A-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Çevre Komitesi, Mağusa’ya kadar ulaşan ve insan sağlığı açısından tehlikeler içeren lağım suları konusunda, yıllardır uyarı yapmalarına ve çözüm önerileri ortaya koymalarına rağmen, yetkili kişilerin “sorumsuz ve duyarsız” tavırları nedeniyle durumun vahim boyutlara ulaştığını belirtti.

TDP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, TDP Çevre Komitesi Başkanı Mehmet Barışsever, yıllardır bu konuda önlem alınmadığını belirterek, “Sonunda beklenen oldu” dedi. Lefkoşa’nın kokmasına adres olarak gösterilen Kanlı Dere’ye dökülen vidanjör atıklarının, uyarılarına rağmen, öngörülen şekilde Mağusa’ya ulaşmasının ardından, salgın hastalık konularının yeniden manşetlere taşındığına dikkat çeken Barışsever, “aslında halkın sağlığını tehlikeye atanlar ortada” dedi.

Barışsever, sorunun 2006’dan beri tartışıldığını ancak toplantıların sonuçsuz kaldığını kaydederek, geçmiş hükümetlerin de sorumluluğu olduğunu söyledi.

2012 yılı başında mecliste onaylanmasının ardından uygulamaya konan 8/2012 Sayılı Çevre Yasası’nın, ülkede AB mevzuatına uyum çalışmalarının ürünü olarak yasalaştırılmış ilk ve tek yasa olduğunu belirten Barışsever, Çevre Yasası’nın uygulamaya geçirildiği tarihten sonra da ülkede çevre sorunlarına bakış açısında herhangi bir gelişme gözlemlenmediğini savundu.

“ÇÖZÜM, BÖLGESEL ARITMA TESİSLERİNDE”

Barışsever, sorunun çözümünün; AB normlarındaki, nüfusu 2 bin kişiyi aşan yerleşim birimlerinde bölgesel arıtma sistemleri kurulması ve küçük sanayi tesislerinin de kendi arıtma tesislerini kurmasıyla olanaklı hale geleceğini açıkladı.

Barışsever, hükümetin, Çevre Yasası’nı uygulayarak, insan sağlığını tehlikeye atan bu kirli suları çevreye döküp kirletenlere ceza kesmesinin, yasa gereği olduğunu da belirtti.

Mehmet Barışsever, Mağusa denizindeki mavi bayrak (gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası çevre ödülü) düşmeden ivedilikle adım atılması gerektiğini de vurguladı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 597 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler