1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAĞUSALILAR DENİZE KAVUŞUYOR
MAĞUSALILAR DENİZE KAVUŞUYOR

MAĞUSALILAR DENİZE KAVUŞUYOR

Limanlar Dairesi ile liman girişi arasındaki 150 metre uzunluğundaki duvarı yıkma işlemine başlandı.

A+A-

 

 

Gazimağusa Limanı’nda duvarlar yıkılıyor. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, deniz kenarında denize hasret Gazimağusalıları denizle buluşturmak için Limanlar Dairesi ile liman girişi arasındaki 150 metre uzunluğundaki duvarı yıkma işlemine başladı. Yıkılan duvardaki tuğlalardan biri, anı olarak saklanmak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na götürüldü.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, bu sabah başlayan yıkım çalışmalarını Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay ile birlikte yerinde inceledi ve tarihi bir gün yaşandığını vurguladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, doğu sınırları denize paralel olmasına rağmen Gazimağusa’nın denize sırtı dönük dünyadaki ender kentlerden biri olduğuna işaret etti.

Limanlar Dairesi ile birlikte, duvarları kaldırıp bunun yerine modern demir korkulukların ve aydınlatmaların olacağı bir projeyi başlattıklarını anlatan Saner, “Çocukluğumuz bu limanda geçti. Buradan geçerken hiçbir zaman denizi göremezdik, hiçbir zaman deniz özlemimizi gideremedik” dedi.
Saner, geçen yıl liman içinde 12 bin metre karelik bir alanda asfalt dökümü yapılarak limanın rahatlatıldığını da anımsattı ve bu bölgede birçok proje gerçekleştireceklerini kaydetti.

Saner, duvarın yıkılmasının ardından projenin tamamlanmasıyla bölgede tüm kent halkının katılımıyla açılış töreni düzenlemeyi arzu ettiklerin ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 797 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler