1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAĞUSA’DAN YANIT GECİKMEDİ
MAĞUSA’DAN YANIT GECİKMEDİ

MAĞUSA’DAN YANIT GECİKMEDİ

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın sularının en küçük bir açığa meydan tanımayacak şekilde temiz olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin hangi kaynaktan alındığı bilinmeyen, muhataplarının nezaret

A+A-

 

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın sularının en küçük bir açığa meydan tanımayacak şekilde temiz olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin hangi kaynaktan alındığı bilinmeyen, muhataplarının nezaret etmediği ve alınırken gerekli koşullara uyulup uyulmadığı belli olmayan numunelerle halkı infiale sevk edecek bir tutum içinde olması öncelikle hekimlik etiği ile çelişmektedir” dedi.Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp,  Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nin “Gazimağusa’da halka arz edilen kullanım suyu kirlilik içermekte ve kullanıma elverişli olma niteliği taşımamaktadır” şeklindeki iddialarına yaptığı yazılı açıklamayla yanıt verdi.

 

KONTROL FAALİYETLERİ ARALIKSIZ SÜRMEKTE

 

 Konu ile ilgili Mağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden şu açıklama yapıldı: “Bir süreden beridir Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin yerleşim birimlerimizde halka arz edilen kullanım suyu ile ilgili olarak içinde bulunduğu spekülatif tavır son olarak Gazimağusa için de söz konusu olmuştur. Birliğin yeni iddiasına göre Gazimağusa’da halka arz edilen kullanım suyu kirlilik içermekte ve kullanıma elverişli olma niteliği taşımamaktadır.

Öncelikle çok açık olarak bilinmelidir ki, Gazimağusa Belediyesi, su güvenliğini ve suda kesintisiz kalite teminini her şeyin üzerinde görmektedir. Ülkemizde şebekesinin bütünü çağdaş malzemelerle yenilenmiş ve Avrupa Birliği kriterlerinde güvenli olan ilk büyük kent Gazimağusa’dır. Gazimağusa Belediyesi, suda güvenliğin sürekli kılınması için kalite kontrol faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmekte ve en küçük bir açığa dahi meydan tanımamaktadır.

Ülkemizde su kalitesinin hangi değerlere göre ölçüleceği, kimlerin bu ölçümü yapmaya resmi olarak yetkili kılındığı ve bu işlem yapılırken ne gibi hususlara dikkat edileceği yasalarla belirlenmiştir. Yine Devlet Laboratuvarı’nın bu konuda yetkili kılındığı da yasalarda açık olarak belirtilmektedir”

 

“ETİK DEĞİL”

 

“Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin hangi kaynaktan alındığı bilinmeyen, muhataplarının nezaret etmediği ve alınırken gerekli koşullara uyulup uyulmadığı belli olmayan numunelerle halkı infiale sevk edecek bir tutum içinde olması öncelikle hekimlik etiği ile çelişmektedir. Kaldı ki, halk yararına bir kaygı ile hareket ediliyorsa, belediyelere bu konuda bir davette bulunulmasında ve kendilerinin uygun görecekleri noktalardan yine belediyelerin nezaretinde numune alınmasında hiçbir sakınca olamaz. Ancak ilgili birlik bu yöntem yerine gizli biçimde ve muhataplarını zora sokma hesabıyla davranmayı tercih etmektedir. Bunun sorumlu ve hekimlik mesleğinin etik kuralları çerçevesinde değerlendirilebilecek bir yanı yoktur.

Gazimağusa Belediyesi’nin son tahlil sonuçları nettir. Kentimizin ana su kaynakları olan Güzelyurt’tan devlet tarafından gönderilen su ile kendi deniz suyu arıtma tesisimizden ürettiğimiz su kaynakta, depolama tesisinde ve şebeke içerisinde sürekli olarak kontrol edilmektedir. Bu konuda kendimizden en küçük bir kuşku dahi duymuyoruz. Bu nedenle de bütün yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ni kendi tayin edecekleri bir gün ve zamanda yine kendilerinin arzu ettikleri Gazimağusa’nın herhangi bir noktasından bizim nezaretimizde su numunesi alarak Devlet Laboraratuvarı’nda analiz etmeye açıkça davet ederim.”

 

ORTAK HAREKET TEKLİFİ

“Kamuoyu net olarak bilmelidir ki, kimsenin halkı gereksiz ve maksatlı biçimde tedirgin etme hakkı olamaz. Gazimağusa Belediyesi halk sağlığına en az Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği kadar önem vermektedir. Ancak bizler aynı zamanda Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden farklı olarak büyük bir sorumlulukla, halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi için aktif bir çaba içindeyiz. Bu çabamızı yürütürken, yapıcı bir işbirliği içinde hareket edecek bütün kurum kuruluş ve sivil toplum örgütü veya meslek kuruluşu ile de ortak hareket etmekten mutluluk duyarız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler