1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAĞUSA’DA LAĞIM SULARINA ENGEL
MAĞUSA’DA LAĞIM SULARINA ENGEL

MAĞUSA’DA LAĞIM SULARINA ENGEL

Mağusa Belediyesi, halk sağlığı için lağım Haspolat’tan gelen lağım sularının geçtiği kanalları tıkadı

A+A-

 

 

 

 

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Haspolat’tan çıkan lağım sularının Gazimağusa’ya ulaşımını engellemek amacıylan Köprü Göleti ile Mağusa arasındaki kanalları tıkadıklarını açıkladı.

Kayalp yazılı açıklamasında, bu işlemi, Haspolat Atık Su Arıtma tesisinden taşan ve deniz ile Mağusa’daki Çanakkale Göleti’ne akan lağım sularının kente ulaşmasını engellemek için yaptıklarını belirtti.

Kayalp, “Gazimağusa Belediyesi olarak Gazimağusa’yı bu felaketin etkilerinden olabildiği ölçüde korumak amacıyla Köprü Göleti’nden şehrimize ulaşan kanalları, hiç istemediğimiz halde bugün (dün) itibarıyla tıkamış bulunmaktayız. Bunu yaparken sorunu çözmediğimizi ama Gazimağusa’yı bu olumsuzluktan, en azından bir süreliğine koruyabileceğimizin farkındayız”

 

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak gerçekçi, yapıcı ve sonuç alıcı her türlü işbirliğine hazır olduklarını da belirtti.

Kayalp, bir ay önce Haspolat Arıtma Tesisi’nden çıkan lağım suları ile ilgili devletin ilgili birimlerini göreve çağırmalarına rağmen bir çalışma başlatılamadığını belirtti.

Haspolat’tan atık suların sıcak hava ve yoğun buharlaşma nedeniyle artık Köprü Göleti’ne ulaşmadığını kaydeden Kayalp, ancak Köprü Göleti’ne akış olmamasına rağmen yıl boyunca gölette toplanan lağım sularının Mağusa yönünde akışının devam ettiğini belirtti.

 

“CİDDİ TEHLİKE OLUŞTURUYOR”

 

Kayalp, atık suların Çanakkale Göleti’nde başta sivrisinek ile kötü koku olmak üzere birçok sorun, ayrıca denize ulaşarak ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtti.

Lağım sularından dolayı Gazimağusa Belediyesi olarak sivrisinekle mücadele konusunda hiç olmadığı kadar büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Kayalp, “Öngördüğümüz bütçe rakamlarını çok aşmış olmamıza karşın, kentimiz sivrisinek istilası altındadır. Haşere mücadelesinde kullandığımız biyolojik yöntemler, gerek göllere ulaşan atıklar nedeniyle sudaki oksijen miktarının çok düşmesi, gerekse yine buna bağlı olarak metan miktarındaki anormal artış nedeniyle sonuçsuz kalmaktadır” dedi.

Göletlerdeki balıkların lağım suları nedeniyle öldüğünü, bunun sivrisinek mücadelesinde önemli bir sıkıntı oluşturduğunu kaydeden Kayalp, buna ek olarak ise bölgeyi keskin bir lağım kokusu sardığını ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler