1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAĞUSA, LIFE BEYOND'A KAYDOLDU
MAĞUSA, LIFE BEYONDA KAYDOLDU

MAĞUSA, LIFE BEYOND'A KAYDOLDU

Gazimağusa, dünyanın saygın turizm portalları arasında yer alan “Life Beyond Tourism” (LBT) adlı portala kayıt oldu.

A+A-

Gazimağusa, dünyanın saygın turizm portalları arasında yer alan “Life Beyond Tourism” (LBT) adlı portala kayıt oldu.

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü uzun soluklu bir çabanın ürünü olarak elde edilen bu üyelikle, Gazimağusa artık dünyadaki en önemli kültürel ve turistik destinasyonlarla birlikte anılacak.

Floransa’da üyelik sözleşmesinin imza törenine katılan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Life Beyond Tourism üyesi diğer kent ve üniversite yetkilileri, Romualdo Del Bianco Vakfı yöneticileri ile diğer uluslararası kuruluş temsilcileriyle temasta bulundu.

Merkezi İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Romualdo Del Bianco Vakfı tarafından 2008 yılından beridir faaliyet gösteren Life Beyond Tourism (LBT) portalı, üye kentlerin kültürel mirasının, turistik yerlerinin ve olanaklarının tanıtıldığı bir kaynak olarak hizmet veriyor. Portalda herhangi bir reklama yer verilmezken, üye kentler hakkındaki bilgiler dünya turistik hareketliliği için önemli bir yönlendirici unsur olarak kabul ediliyor. UNESCO’nun, Avrupa Komisyonu’nun ve ICOMOS’un destek verdiği portal, üye kentler arasındaki kültürel diyalogun da gelişmesi için önemli bir aracı unsur olarak değerlendiriliyor.

Life Beyond Tourism portalı üye kentlerin rekabet üstü değerlerinin ön plana çıkarılarak turistik cazibesini açığa çıkarabilmesi için de önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, dünya genelinde yıllık ortalama 950 milyon kişinin turist olarak dünyanın farklı merkezlerine gittiğini belirterek, bu turistlerin başvuruda bulunarak gitmeyi tasarladıkları yer hakkında güvenilir bilgi aldıkları kaynaklar arasında Life Beyond Tourism portalının da yer aldığını belirtti.

Böylesi önemli ve prestijli bir kaynakta artık Gazimağusa’nın da yer almasının önemine işaret eden Kayalp, “Kent ekonomimizin gelişmesi ve uluslararası turistik hareketlilikten daha çok pay alabilmesi bizim için önemli bir gereksinimdir. Bu konuda Doğu Akdeniz Üniversitesi ile birlikte kararlılıkla çaba sarf ederek mutlu sona ulaştık” dedi.

Kayalp, hem Gazimağusa’nın hem de üniversitenin dünyada daha tanınır hale gelmesinde LBT üyeliğinin büyük katkı sağlayacağını ekledi.
 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler