1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MAĞUSA İNSİYATİFİ: TRAFİKTE ÖNCE İNSAN
MAĞUSA İNSİYATİFİ: TRAFİKTE ÖNCE İNSAN

MAĞUSA İNSİYATİFİ: TRAFİKTE ÖNCE İNSAN

Mağusa İnsiyatifi, Mağusa Çevre Yolu’nda iki kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından söz konusu yolun yeniden projelendirilmesini talep etti.

A+A-

Mağusa İnsiyatifi, Mağusa Çevre Yolu’nda iki kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından söz konusu yolun yeniden projelendirilmesini talep etti.

Mağusa İnsiyatifi’nin konu ile ilgili açıklamasını tam metni şöyle;

 

 

 "Trafikte Önce İnsan" Diyor...

18 Şubat 2012 tarihinde Cumartesi akşamı Gazi Mağusa Devlet Hastanesi karşısındaki yolda meydana gelen kazada Mehmet Tilki ile Salih Aytaç'ın yaşamlarını yitirdiği, 3 kişinin de ağır yaralandığı kazayı Mağusa İnsiyatifi Üyeleri, tüm Kıbrıslılar ve Mağusalılar adına büyük bir şaşkınlık ve üzüntü ile karşılamaktadır.

Ülkemizin en büyük kanayan yarası olan ve neredeyse ayda en az 4 kişiyi kaybettiğimiz trafikte, bu canavarla yaşamanın adeta normal kabul edildiği bir süreci hep birlikte yaşamaktayız. Ancak ne yazık ki ülkede neredeyse hiçbir makam ve kurumun bu canavarı ortadan kaldırmak gibi bir niyetinin bulunmadığını görmek Mağusa İnsiyatifi olarak bizleri derinden yaralamaktadır.

Kazanın olduğu yerde, açıldığı günden itibaren sayısız trafik kazası meydana gelmiştir. Sonunda da Azrail geliyorum diyerek, 2 yurttaşımızın ölümüne sebebiyet vermiştir. Bu kaza gibi orada meydana gelen sayısız kazada, yolun tüm bilimsel teamüllere aykırı ve anormal bir şekilde yapılması nedeniyle, insan hatasının sıfır olduğunu söylemenin gerçekçi bir değerlendirme olduğu kanaatindeyiz. Defalarca söylendiği halde “Mühendislik Hatası” ile yapılmış bu yolla ilgili olarak aradan gecen 3 yıldan fazla bir sürede hiçbir kurumun bir çözüm üretmemesini büyük bir duyarsızlık, ciddiyetsizlik olarak değerlendirmekteyiz. Orada bir katliama ilgili makamlarca resmen göz yumulmaktadır.

Ayni zamanda bu yola en az 4 yerden, Büyük Sanayi Bölgesi diye bilinen bölgeden, her saat yüzlerce ağır vasıtanın da kuralsızca girip çıktığını söylemek mümkündür. Yol üzerindeki ölümcül keskin virajlar bir yana, arızalanan araçların durabileceği bir güvenlik şeridi ile yayaların yürüyebileceği bir kaldırımın olmayışı da kazaya davetiye çıkaran diğer unsurlardır.

Önerimiz, yarından tezi yok bu yolun yeniden planlanıp derhal yeni bir yolun yapımına başlanmasıdır. Gerekirse süratle trafiğe kapatılarak, uluslararası yol mühendisliği kurallarına gore yeniden düzenlenmesinin sağlanmasını istediğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Mağusa İnsiyatifi olarak konunun takipçisi olacağımızı ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için gerekli girişimleri yapacağımızın bilinmesini de isteriz.

                                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler