1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MADRİD'DEN KIBRIS ÇAĞRISI
MADRİDDEN KIBRIS ÇAĞRISI

MADRİD'DEN KIBRIS ÇAĞRISI

Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi’nden Kıbrıs çağrısı: “ÇÖZÜM VE ADANIN BİRLEŞMESİ İÇİN ÇABALARI YOĞUNLAŞTIRIN” İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısında Kıbrı

A+A-

 

Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi’nden Kıbrıs çağrısı:

 

“ÇÖZÜM VE ADANIN BİRLEŞMESİ İÇİN ÇABALARI YOĞUNLAŞTIRIN”

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısında Kıbrıs ile ilgili bir de çağrı yapıldı. Kıbrıs'ta mevcut statükonun kabul edilemez olduğu ve müzakerelerin bugüne kadar çözümle sonuçlanmaması hayal kırıklığı yarattığı çağrıda,Kıbrıs sorununun çözümünün bölgedeki barış, istikrar ve ekonomik kalkınmaya büyük katkı koyacağı ifade edildi. Ayrıca Kıbrıs’taki ilgili taraflara adil bir çözüm ve adanın birleşmesi için çabalarını yoğunlaştırmaları çağrısında bulunuldu.

 

CTP-BG’DEN NAMİ VE CANDAN KATILDI

İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’nin ev sahipliğinde 4-5 Haziran tarihlerinde gerçekleşen toplantıda “bölgedeki ilerici değişimlerin desteklenmesi için bir Avrupa-Akdeniz işbirliğinin geliştirilmesi” ve “Akdeniz’de barış ve istikrarın temin edilmesi" konuları tartışıldı. CTP-BG’den Lefkoşa milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ile Parti Meclisi ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Armağan Candan’ın katıldığı toplantıda Nami, “Kıbrıs sorunu, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz arama çalışmaları ve bunun bölgemizdeki ekonomik ve siyasi istikrara etkileri” konulu bir de sunum gerçekleştirdi.

2009 yılından beridir Sosyalist Enternasyonal üyesi olan Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler, başta Akdeniz Komitesi olmak üzere, birçok komitede yer alıyor ve yılda iki kez gerçekleşen Konsey toplantılarına düzenli olarak katılıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler