1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MADONNA KONSERİNDEYDİM...
MADONNA KONSERİNDEYDİM...

MADONNA KONSERİNDEYDİM...

Son günlerin en çok konuşulan Madonna Konseri'ni kalabalık bir grup arkadaş olarak izledik. Kat edilen mesafeye ve ödenen her kuruşa kesinlikle değen muhteşem bir şov ve konser izledik. Sevgili Dervişe Çerkez Güryel ve Mehmet Eziç'e bu organizasyon için

A+A-

 

 

 

Son günlerin en çok konuşulan Madonna Konseri'ni kalabalık bir grup arkadaş olarak izledik.

Kat edilen mesafeye ve ödenen her kuruşa kesinlikle değen muhteşem bir şov ve konser izledik. Sevgili Dervişe Çerkez Güryel ve Mehmet Eziç'e bu organizasyon için sonsuz teşekkürler..

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan konser, altını çizerek söylemek gerekiyor ki, tek kelimeyle nefes kesiciydi. Muhteşem bir şov ve sahne performansı sergileyen sanatçı, Türk Telekom Arnea'da toplanan 50 bin kişiyi soluksuz bıraktı.

O kadar ki, yaklaşık 2 saat süren konserin ancak son iki şarkısında izleyici yerinden kalkarak dans edip sanatçıya katıldı. Bütün bir konser boyunca bir an ip üzerinde yürüyen, bir an havada dans eden trompetçiler eşliğinde seyircisini soluksuz bırakan 54 yaşındaki pop ikonu, tam anlamıyla büyüledi.

Enerjisi bir an bile düşmeyen sanatçı, sahne arkasına bisiklet üzerinde geldi ve muazzam bir şovla selamladı, İstanbul'u.

İlk bakışta sıradan bir platform gibi duran sahnesi ise, neden 9 tırla, 300 kişilik bir ekip ve 3 uçakla Türkiye'ye geldiğini de gösterdi.  

Her zaman olduğu gibi, dine, cinsel kimliklere karşı tepkisel duruşu şovun tamamında vardı. Şiddet ve cinsellik göndermeleri alışılmışın dışında biraz törpülense de dengeli bir doz içinde sahnedeki yerini aldı.

Konser sonrası en çok konuşulan ise, seyirciye gösterdiği sol göğsü ve kırmızı çamaşırı oldu.

Yapılan yorumlarda aşırı profesyonel bir şov olduğu, ya da izleyiciyle yeterince bütünleşemediği eleştirileri gelse de istisnasız herkesin birleştiği tek nokta, şovun da Madonna'nın performansının da tartışılmaz olduğuydu. 

Muazzam bir senkron ve uyum içinde her şarkı için farklı bir şov yaratılırken, ışıklarla, inişli kalkışlı hareketli sahnesiyle konser sonrasında da herkesin dilindeydi.

Madonna dünya üzerindeki, milyarlarca hayranının ve onlarca ülkenin alışkanlıklarını değiştiren sanatçılardan biri.

80'li yıllardan beridir dünya çapında yepyeni bir akım başlatan sanatçı, 30 yıldır da bu öncülüğünü, sahnedeki hakimiyetini kaybetmedi. Her ne kadar yeni albümleri, 80'li yılların popülaritesinden uzak olarak değerlendirilse de dünyanın en çok kazanan starları arasında.

Aslında popüler kültürün yaratıcılarından biri, Madonna. Saç kesimi, kıyafetleri, makyajı bütün dünyada moda akımlarını belirlemiş, en muhafazakar ülkeden, en özgürlükçülere kadar çok geniş bir kitle tarafından takip edilmiş.

Üstelik Maodnna akımları sadece sanatçının fanatikleri tarafından değil, yarattığı popülerlikle, hayranları dışındaki oldukça hatırı sayılır bir kitle tarafından da takip edildi.

Zaman zaman tepki çekip, büyük tartışmalar yarattı. 

Ama seveni de sevmeyeni de hep O'nu konuştu.

Vatikan'dan Müslüman alemine kadar... 

Piramit sutyenleri, diz altı çorapları, büstiyeli şortları, parmaksız eldivenleri, küt saçları, kırmızı ruju ve daha birçok şey moda akımlarını belirledi.

Daha da önemlisi dünya çapında milyarlaca kişi Madonna'nın şarkılarını ezbere söyledi.

Seveni de sevmeyeni de...

Madonna, bu yıl aralarında ilk kez konser verdiği Abu Dhabi gibi ülkelerin de bulunduğu 83 ülkede konser veriyor. 19 yıl sonra İstanbul'a ilk kez gelen sanatçı, sadece İstanbul konserinden 4.5 milyon dolar kazandı.

Dünya turnesinin sadece bilet hasılatı ise, 300 milyon dolar.

Yapılan açıklamalara göre, Galatasaray ise, muhteşem arenasıyla maçlar dışında konserlerden de gelir elde ederken, Madonna konserinden 350 bin dolar kazandı. Bugüne kadar ortalama 35 bin kişiyi ağırlayan arenada 50 bin kişi, Madonna biletlerine 10 milyon TL ödedi. 

Aralarında, Avea, Ülker, Doğuş Holding gibi Türkiye'nin iş dünyasından önde gelen kurum ve kişiler ise, toplam 120 locayı kapatarak, 1.2 milyon dolar harcadı.

Yani Madonna, sadece verdiği konser ve sahne performansıyla değil, yarattığı ekonomiyle de başını döndürdü, İstanbul'un. Üstelik aralarında hatırı sayılır bir Kıbrıs seyircisi de dahil, çevre ülkelerden de birçok turisti ağırladı, şehir 

30 yıldır sahneden inmeyen İtalyan asıllı yıldızın yıllık geliri ise, 500 milyon dolar.

Son dünya turnesi biletlerinin tükeniş hızına bakılırsa, 30 yıllık başarı grafiği ve yıllık gelirin anlamı da ortaya çıkıyor. Örneğin, haberlere göre, Kanada konseri için 20 dakikada 16 bin bilet satıldı.Hollanda'da konser biletleri, 30 dakikada tükendi.

New York konseri için 60 bin bilet sadece 20 dakikada satıldı.

İsrail'de 30 bin bilet birkaç haftada, Abu Dabi'de, rekor bir hızla 22 bin bilet 1 saatte tükendi. 

Konserin ardından yayımlanan haber ve yorumlara bakılırsa, Türkiye medyası "bizim sanatçılarımız asla böyle bir şov yapamaz" hayıflanmaları yaşıyor.Biz ise, bu konserin ardından sadece sanatçılarımızın imkansızlıklarını değil, böylesi organizasyonların kendisinden bile aslında ne kadar uzakta olduğumuzu hatırlıyoruz.

Hatta sadece uzakta olmak değil, ülke gündeminin haline bakınca, sadece bundan bahsetmek bile ne kadar uzak kalıyor diye düşünmeden edemiyor insan.

Ama muhteşem kelimesinin anlamını ortaya koyan bu muazzam konser her şeye rağmen mutlaka uzun yıllar izleyenlerin damağında kalacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler