1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Madem İyisin !
Madem İyisin !

Madem İyisin !

Ülkemizin önemli organizasyonlarından Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl 10. yaşına girdi. Gerçekten birbirinden değerli oyunları bizlere taşıyan bu organizasyonun varlığı, bu topraklarda yaşama sevincimizi artıran bir güzellik. Festival hele de Tiy

A+A-

 

Ülkemizin önemli organizasyonlarından Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl  10. yaşına girdi. Gerçekten birbirinden değerli oyunları bizlere taşıyan bu organizasyonun varlığı, bu topraklarda yaşama sevincimizi artıran bir güzellik.

Festival hele de Tiyatro Festivali organize etmek zor iş. Büyük emek, bilgi, mali kaynak ve kadro gerektirir. Hadi bunları buldunuz diyelim, herşey bitiyor mu? Kesinlikle hayır. Bu işi yapacak ve sürekli kılacak, işe sevdalı yürekli insanlara ihtiyacınız var. İnatla ve ısrarla...Sahneye bir oyun koymanın ya da görev almanın hazzını yaşayanlar ancak bu inadı, kararlılığı yaşatabilir.

Yoksa inanın herşey çok kolay olur, parayı basan sanatsal etkinliği yapardı ki ülkemizde de deneyen çok oldu ama her zaman nitelik ve süreklilik sorunu yaşandı, yaşanır.

Uluslararası Mağusa Festivali’nin ilk on yılına emek vermiş kişilerden biri olarak bu denli iddialı yazıyorum, Festivallerin hikayesini...

Doğrusu yoğunluktan, bu yıl çok fazla gidecek zaman bulamadım. Ancak, ilginç bir tesadüf, geçenlerde,  yıllarca önce pek çok kez izlediğim ve neredeyse ezberlediğim bir oyuna gittim.... “Ben Bertolt Brecht”, Dostlar Tiyatrosu.

Oyunu Dostlar’ın İstanbul’daki o küçücük sahnesinde izlemiştim ilk olarak...Ard arda pek çok kez izlediğim Dostlar Tiyatrosu oyunlarındandı. İstanbul’da 12 Eylül sonrası, muhalif gençlerin sığındığı sanat ortamlarından biriydi burası. Dostlar Tiyatrosu her seferinde bir şölen, bir şenlik, bir yaşama sevinci, bir eleştirip sorgulayan akıl ve her oyunla sizi içine çeken, oyunun bir unsuru haline getiren dev bir insanla buluştururdu bizi: Genco Erkal. Yanında ya Zeliha Berksoy olurdu, ya Serra Yılmaz, ya Mehmet Akan, ya da diğer oyuncular..

“Ben Bertolt Brecht” oyunu hafızama Genco- Zeliha Berksoy ikilisi ile kazındıktan sonra, yeni prodüksiyonu izlemeye biraz endişeli biraz da Zeliha’sız nasıl olacak bu iş sorusuyla gittim...

Sahnede Genco Erkal dimdik ayakta...bir klasik !

Ancak itiraf etmeliyim ki kendisini ilk kez izlediğim Tülay Günay gerçekten çok iyi bir oyuncu. Kendisini çok beğendim. Bugüne kadar onu tanımamış olmaktan da doğrusu utandım. Oyunda belirli değişiklikler göze çarpıyordu elbette, hem kostüm hem dekor hem de metin açısından. Ama Brecht dendi mi elbette müzikler Kurt Weill olurdu ki elbette burada da çoğunluğu öyleydi... Eski oyuna göre yeni müzik parçaları da vardı, hatırladığım kadarıyla. Hatta bölümler...

Hani çok zor günlerden geçtiğimiz, baskının, sorunun, acının, rezaletin bininin bir para olduğu bu günlerde Brecht’i izlemek, hayata asılmak için büyük bir güç aşıladı izleyenlere, diye düşünüyorum.

Bence özellikle gençler Tiyatro Festivalini kaçırmasın...Gitsinler biletleri yoksa da kapıda beklesinler, ayakta izlesinler, yerlere oturup izlesinler ama yeter ki izlesinler. Yıllar önce bizim yaptığımız gibi...

Gerçekten bu kurumsallığı sağlayan, sürekliliği yüreklerini ortaya koyarak gerçekleştiren Yaşar Ersoy, Erol Refikoğlu, Osman Alkaş’a ve diğer tüm emeği geçen arkadaşlara çok teşekkürler. 

Bırakınız siyaseti, hayatı daha iyi anlamamda büyük yeri olan epik Tiyatro’nun yaratıcısı Bertolt Brect’in bir şiirini paylaşıyorum sizlerle.

 

MADEM İYİSİN

 

Anladık iyisin,

Ama neye yarıyor iyiliğin.

 

Seni kimse satın alamaz,

Eve düşen yıldırım da

Satın alınmaz

Anladık dediğin dedik,

Ama dediğin ne?

Doğrusun, söylersin düşündüğünü,

Ama düşündüğün ne?

Yüreklisin,

Kime karşı?

Akıllısın,

Yararı kime?

Gözetmezsin kendi çıkarını,

Peki gözettiğin kiminki?

Dostluğuna diyecek yok ya,

Dostların kimler?

 

Şimdi bizi iyi dinle:

Düşmanımızsın sen bizim

Dikeceğiz seni bir duvarın dibine

Ama madem bir sürü iyi yönün var

Dikeceğiz seni iyi bir duvarın dibine

İyi tüfeklerden çıkan

İyi kurşunlarla vuracağız seni

Sonra da gömeceğiz

İyi bir kürekle

İyi bir toprağa.

 

BERTOLT BRECHT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1224 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler