1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MADDE MADDE ÖZELLEŞTİRME
MADDE MADDE ÖZELLEŞTİRME

MADDE MADDE ÖZELLEŞTİRME

YENİDÜZEN sordu, Özelleştirme Yasası’nı inceleyen Ferdi Sabit Soyer açıkladı: Bu ne ayrıcalık böyle! Özelleştirme Yasası’na göre; özelleşecek alanları devletten devralacak özel şirketlere “özel” ayrıcalıklar tanınacak. Bu şi

A+A-

 

 

 

YENİDÜZEN sordu, Özelleştirme Yasası’nı  inceleyen Ferdi Sabit Soyer açıkladı:

Bu ne ayrıcalık böyle!

 

Özelleştirme Yasası’na göre; özelleşecek alanları devletten devralacak özel şirketlere “özel” ayrıcalıklar tanınacak.  Bu şirketler devlete, resim, harç, pul vergisi ödemeyecek. Buna ek olarak yatırım yaptığı gerekçesiyle hem KDV hem de gümrük muafiyeti de kazanacak olan şirketlerin KKTC yurttaşı çalıştırma mecburiyeti de olmayacak.

 

HANİ KAMU YÜKÜ AZALACAKTI?...

 Soyer: “Söz konusu yasa ile özelleştirilecek kuruluşlarda çalışanların toplu sözleşme ve diğer düzenlemelerle ilgili var olan hakları devlet tarafından ödenecektir. Yani alıcı hiçbir mükellefiyet altında olmayacaktır. Bu hakları bütçe ödeyecek. Hani bu yasa ile bütçeye katkı sağlanacaktı? Hani, bu iş kamunun yükünü azaltacaktı? Bununla kalmıyor avanta. Kamu parası alacak olana nasıl da veriliyor?”

 

SOSYAL GÜVENLİK HAKLARININ % 40 DEVLET ÖDEYECEK…

Soyer: “Söz konusu alanlarda çalışan ve özelleştirmeden sonra da orada kalıp çalışacak olanların, sosyal güvenlik haklarının % 40’ı da devlet tarafında ödenecektir. Ayrıca emekliliğine 3 yıl kalan çalışanlar,madde 29’daki düzenleme ile özelleştirilen kurumda kalıp çalışması halinde, devlete istihdam edilen söz konusu kurumun,  çalışanlarının aldığı maaşın, %50’ si kadarı da özelleştirilecek kuruluşu alan işverene, devlet tarafından ödenecektir…”

 

DEVLETE EK YÜKLER…

“Ayrıca emekliliğine belli bir süre kalan insanların, emekli olabilmeleri için gereken katkı, çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın, devlet tarafından ödenmesi öngörülmektedir.

Bütün bunlar zaten sorunlu olan Devlet Bütçesine ekstra yükümlülük ve yük bindirmektedir. Özelleştirilecek yerde çalışan insanların  özlük hakları devlet ödeyecek, hem orada çalışan ve işini kayıp edecek insanları devlet istihdam edecek,  hem kalıp çalışanların sosyal güvenliklerinin %40’ını devlet ödeyecek,  hem de emekliliğine 3 yıl kalanın maaşının %50’ sini de devlet ödeyecek, hem de iş bulamayan, ama emekliğine 2 yıl kalmış olanında, sosyal güvenlik yatırımlarını, çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın devlet ödeyecek.”

 

Mert Özdağ’ın haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler