1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Maçta her şey vardı
Maçta her şey vardı

Maçta her şey vardı

Hafta içerisinde teknik direktör Mehmet Amcaoğlu’nun görevine son verilmesinden sonra, dünkü maçta takımın neler yapacağını çok merak ediyordum. Futbolda bir gelenek vardır, teknik direktör değişiklikleri takımı olumlu etkiler ve ilk çıktıkları maçt

A+A-

 

 

 

Hafta içerisinde teknik direktör Mehmet Amcaoğlu’nun görevine son verilmesinden sonra, dünkü maçta takımın neler yapacağını çok merak ediyordum. Futbolda bir gelenek vardır, teknik direktör değişiklikleri takımı olumlu etkiler ve ilk çıktıkları maçta yenilmezler. Bence bu gelenek dünkü maçta bozuldu.

Amcaoğlu’nun görevden alınma nedeni ne isterse olsun, o bir Gönyeli sevdalısı ve Gönyeli aşkı ile yanıp tutuşan birisi. Dün de maçı tribünde izlemesine rağmen yerinde duramıyordu. Tribünlerden oyuncularına taktik vermeye çalıştı durdu. Hatta hakem kararlarına da itirazlarına devam etti. Bana göre bazı konularda haklı idi de.

Çok ilginç bir maç oldu. Oyunda her şey vardı. Kaçan goller, kaçan penaltılar, atılan penaltılar, verilmeyen goller, tartışmalı penaltılar, ofsayttan atılan tartışmalı goller, kırmızı ve sarı kartlar, özellikle ikinci yarıda temponun yükselmesi, oyundan atılan antrenör, toplam yedi gol vs. Kısacası, futbol adına yaşanabilecek her şey vardı.

İlk devrede her iki takım da temkinli oynamayı tercih etti, çünkü her iki takımın puan kaybına tahammülü yoktu. Ancak Gönyeli’nin puana daha çok ihtiyacı olduğu kesindi. O yüzden savunmaya dikkat ederek ilerde Bülent ve Kadir ikilisi ile gol aramaya çalıştı. Bana göre, bu forvetle gol bulması çok zordur. Çünkü ilerleyen yaşları gereği hareketlerinde yavaşlama olan futbolcuların genç dinamik ve canlı savunma oyuncuları karşısında pek varlık göstermeleri mümkün değildir. Bu iki oyuncudan aynı anda yararlanmanız mümkün olmuyor. Örneğin Kadri’den yararlanmak istiyorsanız ona yüksek toplarla servis yapacaksınız. Hava hakimiyeti olan bir futbolcu olduğu için gol noktalarında yüksek atılan toplarla Kadri’yi pozisyona sokmalısınız. Nitekim ikinci devrede oyundan alınan Bülent’in yerine Ulaş oyuna girdi, İbrahim Faye öne çıkartıldı ve sonuçta yüksek toplarda gol bulmalarına neden oldu.

Aslında oyunun başında bu tertiple oynamaları gerekirdi. Beraberlik Gönyeli için iyi bir sonuç değildir. O yüzden hiç olmazsa kendi evinde oynayacağı maçlarda daha ofansif bir futbolu tercih etmelidir. İkinci devrede oynadığı futbolu ilk devreden itibaren sergilemesi gerekir. Faye joker gibi bir oyuncu, Evren orta sahada oyunu çok iyi organize ediyor. Diallo, Evren kadar etkili ve koşan bir oyuncu. O yüzden orta alandan Evren ve Diallo ile ileriye gönderilecek yüksek toplarla Kadri ve Faye ikilisi gol noktalarında çok iyi işler yapabilirler. Bunu dünkü maçta gösterdiler zaten.

Gönyeli bana göre dünkü maçta iyi mücadele etti, ancak hakem üçlüsünün kötü yönetimini geçemedi. Tatlısu’nun ilk golü bana göre bariz bir ofsayttı. Gönyeli’nin attığı, ancak yardımcı hakem tarafından iptal edilen golü de goldü diye düşünüyorum. Ancak ilginçtir, hem ofsayttan atılan Tatlısu golü, hem de Gönyeli’nin attığı ancak ofsayt gerekçesi ile iptal kararı veren hakem ne tesadüftür ki aynı hakemdi. Hakemler bana göre çok kötü bir maç yönetti. Düşenin dostu olmaz derler ya, Gönyeli’nin dünkü hali bunu çağrıştırıyor.

Aklıma hakemlerle ilgili yanlış şeyler getirmek istemiyorum ama tribünlerden gelen seslere kulak verdiğimde yine içime kuşku ve korkular girmeye başladı. Ligin sonuna yaklaşırken bu gibi kötü kokuların duyulması hakem camiası açısından hiç de iyi değildir. Bana göre bu hafta MTG -Yenicami maçı haftanın en kritik maçı olmasına rağmen, dünkü Gönyeli-Tatlısu maçında gördüğüm polis sayısını görmedim. Memleket küçük, herkes birbirini çok iyi tanıyor, o yüzden yapılanlar ve söylenenler 24 saat sonra duyuluyor. O nedenle herkes yaptığı işin ciddiyetini ve değerini bilsin, kimseye en ufak bir konuda kendileri hakkında konuşacak fırsat vermesin.

Benden uyarması…

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1057 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler