1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MACERA DOLU 104 YIL
MACERA DOLU 104 YIL

MACERA DOLU 104 YIL

104 yaşında kırdığı ikinci Guinness rekoru ile tüm adanın sevgilisi haline gelen Peggy, ilginç yaşam hikâyesini ADRES KIBRIS okuyucuları ile paylaştı

A+A-

 

Tanju KONURALP

2004 yılından beri Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan ve 104 yaşında kırdığı ikinci Guinness rekoru ile tüm adanın sevgilisi haline gelen, İskoç Margaret (Peggy) McKenzie McAlpine; ilginç yaşam hikâyesini ADRES KIBRIS okuyucuları ile paylaştı. 104 yıllık yaşam hikâyesi içerisinde, Birinci ve İkinci Dünya Savaşının yanı sıra birçok tarihi olaya tanıklık eden Peggy, hayatı boyunca uçma tutkusu ile yaşamış ve bu tutku uğruna birçok maceranın içine girmiş bir serüvene sahip. Babası Kraliyet Ordusu mensubu olan Peggy; iki kız ile birlikte, dört torunu ve iki de torunun çocuğunu görme şansına sahip olmuş bir anne aynı zamanda. 

ON İKİ YAŞINDA SAVAŞ UÇAĞINA BİNDİ

Uçma tutkusunu ilk kez, 12 yaşında İskoçya’da yaşayan Peggy, uçuşu ile ilgili çok enteresan bir hikâye anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, 1919 yılında, henüz insanların uçaklarla tanışmadığı bu dönemde, dünyaca ünlü savaş pilotu Sir Alan Cobb’un vermiş olduğu gazete ilanını gören Peggy, kardeşi ile birlikte hemen ilanın belirttiği yere gittiklerini gider. Henüz insanların uçaklar ile hiçbir tanışıklığı olmaması nedeniyle Sir Alan Cobb’un, bu şekilde ilanlar vererek insanlara uçmanın nasıl bir şey olduğunu hissettirmek için böyle bir yola başvurduğunu belirten Peggy; babalarından habersiz bir şekilde, oluşacak uzun kuyrukta yer kapmak için acele ile bölgeye gittiklerini anlattı. Beklediğinin aksine kuyrukta yalnızca kendisi ve kız kardeşinin olduğunu gören Peggy, o yılların insanların uçakları henüz tanımadığı ve güvenmediği yıllar olduğunu ve bu nedenle de uçağa binmekten endişe duyduklarının altını çizdi.

“AHŞAP SAVAŞ UÇAĞI İLE İLK TUR”

Kız kardeşi ve kendisine kürklü bir şapka ile kemer verildiğini anlatan Peggy, uçuş sırasında pilotun evlerinin hangi bölgede olduğunu sorduğunu ve söyledikleri bölge üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiklerini belirtti. Uçuş sırasında evlerini gördüklerini anlatan Peggy, hayatının en büyük keyiflerinden birisini yaşadığını vurguladı. Uçuş ile ilgili hikâyenin en enteresan kısmı ise, uçuştan sonra eve gelen iki kardeşe, babalarının, evin üzerinde sürekli bir uçağın dolaştığını ve savaş ile ilgili bir durum olabileceğini söylemesi olduğunu anlatan Peggy, babasına merak etmemesi gerektiğini, her şeyin yolunda olduğunu söylediğini ve uçan kişilerin de kendileri olduklarını belirttiğini açıklarken; babasının şok içerisinde “benden daha cesur kızlarım var” şeklinde bir cevapta bulunduğunun altını çizdi.

“SAVAŞ KISA SÜRMEDİ”

Kendisine yaşadığı upuzun hayat içerisinde anımsadığı en enteresan hikâye nedir diye sorduğumuzda Peggy, Birinci Dünya Savaşı cevabını verdi ve ekledi. Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı dönemlerde, işsizliğin yoğunlukta olduğunu ve savaşa asker olarak katılan gençlere, dönemin Britanya Kralı Geroge’un adını taşıyan altın şilinlerden verildiğini belirten Peggy; gençlerin savaşın kısa süreceğini de düşünmeleriyle orduya katıldıklarının altını çizdi. Birçok gencin savaşa katılma sebebini, paranın yanı sıra gezmek ve macera yaşamak olduğuna dikkat çeken Peggy, gençlerin beklediğinin aksine savaşın dört yıl sürmesiyle, hayal kırıklıklarının oldukça yoğun yaşandığını açıkladı.

 “17 YAŞINDA İLK ATLAMA DENEMESİ”

İskoçya’da yaşadıkları bölgenin kuralları gereği, her evin yangından kurtulmak amaçlı bir ipli atlama sistemi olduğunu anlatan Peggy, sahip oldukları 4 katlı evin çatısından ilk atlayışını bu şekilde yaptığını belirtti. Yaptığı atlayışın başarılı olduğunu gülümseyerek anlatan Peggy, indiği yer konusunda ise başarısız olduğunu ve çalılıkların içine düştüğünü de kahkahalar ile anlattı.

“80 YAŞINDA BUNGEE JUMPİNG”

Torunlarının Bungee Jumping yapmak istemeleri nedeniyle, bir gün onları alarak Bungee Jumping yapılan alana gittiğini anlatan Peggy, torunlarının birisinin “benim anneannem her şeyi yapabilir, eminim Bungee Jumping de yapar” demesi üzerine, onu kıramadığını ve 80 yaşında Bungee Jamping yaptığını belirtti. Yukarıya çıkınca, artık aşağıya inmenin de kendisine yakışmayacağını düşündüğünü belirten Peggy, atlarken tek düşündüğü şeyin “iyi ki pantolon giydim” olduğunu ve yaşadığı heyecanın oldukça hoşuna gittiğini de belirtmeden geçemedi. Aşağıya indiği zaman ise, yerel medyadan bazı kişilerin onu fotoğrafladığını ve bu konuda da basına çıktığını neşe içerisinde anlattı McAlpine.

“KARMİ’DEN BİR ARKADAŞI TAVSİYE ETTİ.”

Yamaç paraşütünü ilk olarak İngiltere’de gördüğünü ve hep merak ettiğini anlatan Peggy, Karmi’de yaşayan bir dostunun kendisine, burada yamaç paraşütü yapabileceği tavsiyesini vermesi üzerine, atlama kararı aldığını ve Yüzüncü yaş gününde de bunu gerçekleştirdiğini belirtti. Yaptığı atlayış ile Peggy, aynı zamanda yamaç paraşütü yapan dünyanın en yaşlı kadını unvanı ile Guinness Rekorlar kitabında yer aldı.

“3 YIL SONRA REKORUMU KIRDILAR”

Atlayışının üzerinden üç yıl geçmesinden sonra, ABD vatandaşı 101 yaşındaki Mary Hardison’un rekorunu kırdığına dikkat çeken Peggy; bunu kabullenemeyerek, 104 yaşında rekorunu tekrar elde ettiğini açıkladı. Halen bu rekorun da kırılma ihtimali olduğunu bildiğini belirten Peggy, esprili bir şekilde rekorunu birinin kırmasına karşın, her an yeniden atlamaya hazır olduğunu da belirtmeden geçemedi.

“KIBRIS ONUN İÇİN BİR BÜTÜN”

Atlayışlarındaki esas amacı kedisine sorduğumuz zaman bizlere, bütün bir Kıbrıs için atladığını belirten Peggy, son atlayışını gerçekleştireceği sırada; Guinness Dünya Rekorlar Kitabı için olaya şahitlik eden İngiltere'den Lord Ken Maginnis, Girne St. Andrew Kilisesi Papazı Richard Frost ve Cumhurbaşkanlığı eski Müsteşarı Ergün Olgun ‘un yanı sıra, Güney ve Kuzey Kıbrıs’tan insanların da hazır bulunduğunu açıklayan Peggy, küçük de olsa ortak bir paydada insanları buluşturabildiği için, kendisini çok iyi hissettiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler