1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Lute Yeni Prosedüre Oynuyor"
"Lute Yeni Prosedüre Oynuyor"

"Lute Yeni Prosedüre Oynuyor"

Kıbrıs'ın güneyinde müzakere gündemi: Lute'tan son dakika girişimi

A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un, Genel Sekreter’in iyi niyet misyonu raporu öncesinde son dakika inisiyatifi aldığı öne sürüldü.

Politis “Lute Yeni Prosedüre Oynuyor” başlıklı haberinde, New York’ta bulunan Lute’un Kıbrıs sorununun müdahillerine telefonla ulaşarak “bundan sonraki süreçte izlenmesi gerektiğini düşündüğü prosedüre dair öneri sunduğunu ve tarafların cevabını beklediğini” yazdı.

Habere göre, Kıbrıslı Rum liderliği Lute’un önerisine olumlu yaklaşmadı; Türkiye ve Kıbrıs Türk taraflarının vereceği cevabı bekliyor.

Politis gazetesi “müzakereleri iyi bilen kaynaklara” dayanarak, Lute’un tüm taraflara prosedürel bir öneri sunduğunu, bu öneriyle birlikte müzakerelerin yeniden başlama umuduğunun doğduğunu yazdı.

Politis'te şu iddialar yer aldı:
“Bu yeni inisiyatifin hedefi, tarafların, referans şartlarına dair anlaşma yolunu açacak yolda olunduğunu gösterecek olumlu bir işaret için zemin olup olmadığının ortaya çıkmasıdır. Bir sonraki adımın Kıbrıs’ta mı yoksa New York’ta mı olacağı net değil ancak taraflar kabul ederse verimli de olacak ve aralarındaki müzakere aleyhine bir prosedüre girmeleri gerekmeyecek, yapılandırılmış bir prosedür söz konusu olacağı kesindir. Aynı kaynaklar Lute’un şu ana kadar izlediği prosedürü verimli görmediğini, bu nedenle olumlu sonuca varmak için desteyi yeniden karmaya karar verdiğini de söylediler. Bu prosedürün varlığına ilişkin bilgiyi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dünkü beyanıyla açıkladı. Kaynaklarımıza göre, Mavroyannis ile Lute arasında telefon teması oldu.”

Alithia “Önlemeye Koşuyoruz… Guterres’in Güvenlik Konseyi’ne Sunacağı Rapor Öncesinde Yoğun Perde Gerisi”


Alithia “Önlemeye Koşuyoruz… Guterres’in Güvenlik Konseyi’ne Sunacağı Rapor Öncesinde Yoğun Perde Gerisi” başlıklı manşet haberinde Guterres’in, pazartesi günü sunacağı iyi niyet misyonu raporunda Lute’un referans şartlarına dair inisiyatifinde çıkmaz ilanı yapmaması için son 24 saattir yoğun bir perde gerisi faaliyet sürdürüldüğüne dikkat çekti.
Gazeteye göre raporda, referans şartlarında anlaşma konusunda çıkmaz ilanı yapılırsa, müzakerelerin yeniden başlaması çabalarının da sonu olacak ve doğrudan veya dolaylı sorumluluk paylaştırma başlığının açılmasını da olası kılacak.

Gazete, Kıbrıslı Rum liderliğinin “daha kötüsünden kaçmak ve prosedürü ‘en azından solunum cihazında’ tutmak için yoğun bir maratona giriştiğini, Lute’un son dakika inisiyatifi nedeniyle de böyle bir tehlikeden kaçınabileceği konusunda iyimser göründüğüne” dikkat çekti.

Edindiği bilgilere dayanarak Lute’un aradığı formülün referans şartlarının özüyle değil prosedürle ilgili olduğuna işaret eden gazete, özetle şunları yazdı:

“Gazetemizin edindiği bilgiye göre, bu fikri son günlerde ilk Kıbrıs Rum tarafı ileri götürdü. Rum tarafı referans şartlarında mutabakat istişarelerinin aldığı şekle ve karşılaşılan zorluklara bakılmaksızın, prosedürün her ne pahasına olursa olsun kurtarılmasını istedi. Nihayetinde bu yaklaşımı Lute da benimsemiş görünüyor.”

Fileleftheros, Lute, temaslar ve yeni fikirler aracılığıyla Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına yardımcı olmaya çalışırken Ada’nın güney’nde Nikos Anastasiadis ile ana muhalefet AKEL arasındaki, gittikçe köprü kurulamaz hale gelen zıtlaşmanın devam ettiğine dikkat çekti.

Fileleftheros: “Lute’un Son Dakika İnisiyatifleri… Yeni Fikirlerle Çıkış Arıyor… Görüntüyü Hafta Sonu Netleştirme Çabası… İçteki Çatışma Uçlarda”

 

Haberi “Lute’un Son Dakika İnisiyatifleri… Yeni Fikirlerle Çıkış Arıyor… Görüntüyü Hafta Sonu Netleştirme Çabası… İçteki Çatışma Uçlarda” başlığıyla manşete çeken gazete, Lute tarafından inisiyatif alındığı bilgisini Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün açıkladığını ancak detay vermediğini yazdı.
Habere göre Lute, son 24 saattir referans şartlarında çıkış yolu bulmak için bazı hareketlerde bulunuyor. Bazı prosedürel fikirlerle referans şartlarının görüşülmesi ihtimali olup olmadığını görmeye çalışıyor. Bu kapsamda sadece Ada’daki iki tarafla değil bütün müdahillerle konuşuyor. Görüntünün bu hafta sonu içerisinde netleşebileceği belirtiliyor.
 

Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler