1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lübnanlı 'kayıp' yakınlarından kitaba talep...
Lübnanlı kayıp yakınlarından kitaba talep...

Lübnanlı 'kayıp' yakınlarından kitaba talep...

Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerindeki Ledra Palace oteli karşısında bulunan “Dayanışma Evi”nde faaliyet gösteren iki toplumlu Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR’nin hazırladığı öğretmenlere yönelik “kayıplar”la ilgili

A+A-

 

 

 

Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerindeki Ledra Palace oteli karşısında bulunan “Dayanışma Evi”nde faaliyet gösteren iki toplumlu Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR’nin hazırladığı öğretmenlere yönelik “kayıplar”la ilgili rehber kitaba çok büyük ilgi var.

Geçtiğimiz Cuma günü (6 Nisan 2012) Dayanışma Evi’nde düzenlenen iki toplumlu seminerde, öğretmenlere “kayıplar” ve diğer konularda hazırlanan kaynak kitaplar tanıtıldı.

Bu arada özellikle Lübnan’dan kitaba büyük talep var... Halen Lübnan’da 19 bin “kayıp” insan bulunuyor fakat Lübnan’da henüz Kıbrıs’takine benzer bir süreç bulunmadığından, “kayıplar” konusu henüz “dikenli” bir konu olarak duruyor. Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Eğitim Direktörü Alev Tuğberk bu konuda sorularımızı “kayıplar”la ilgili kaynak kitabın, Lübnan’daki “kayıp” yakınları ve “kayıplar” konusunda çalışma yapan sivil toplum örgütlerine gönderildiğini anlattı. Kitabın İngilizcesi’nin neredeyse tükendiğini belirten Alev Tuğberk, yeni baskı yapmak için çalışma yapacaklarını anlattı.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği, 20 Nisan Cuma günü saat 14.30’da KTOEÖS binasında öğretmenlere Türkçe olarak bu kitapları tanıtacağı “Mesleki Gelişim Programı” semineri sunacak. Seminerde, “kayıplar”la ilgili kaynak kitabın Türkçesi de seminere katılan öğretmenlere verilecek. Seminer saat 14.30’da başlayarak 17.30’da sona erecek.

Seminer tarih öğretmenlerine yönelik olup, bu seminerlere alternatif ve interaktif eğitim yöntemleri kullanmaya ilgi duyan farklı disiplinlerden öğretmenler de katılabilecel. Seminer sonunda öğretmenlere katılım sertifikası verilecek ve tüm katılımcılara eğitim materyalleri ücretsiz olarak verilecek.

Seminere katılmak için kayıt yaptırmak gerekiyor.

10 Mayıs 2012’de ise aynı seminerin Rumcası, Kıbrıslırum öğretmenlere yönelik olarak gerçekleştirilecek ve kaynak kitapların Rumca baskıları ücretsiz olarak dağıtılacak.

 


 

Kayıpların kimlik tespitleri konusunda Kıbrıslırum “kayıp” yakınları endişeli...

 

“Olayları ruhumuz sancıyarak takip ediyoruz...”

 

Lefkoşa, 13 Nisan 12 (T.A.K): Kıbrıslırum kayıp yakınlarının, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü ile Kayıp Şahıslar Komitesi arasındaki anlaşmazlıkları ruh sancısıyla takip ettiği belirtildi.

Alithia gazetesi “Kayıp Yakınları Öfkeli” başlıklarıyla verdiği haberinde, “Açıklanmamış Savaş Esirleri ve Kayıp Yakınları Komitesi” Başkanı Nikos Theodosiu’nun, kayıp yakınlarının, Enstitü ile Komite arasındaki kimlik tespitleriyle ilgili anlaşmazlıkları ruh sancısıyla takip ettiğinden bahsettiğini aktardı.

Habere göre gazeteye konuşan Theodosiu, ailelerin, kayıpların kimlik tespitlerinin devam etmesi konusunda gözlemlenen durgunluğa ilişkin endişelerini dile getirdi.

Kimlik tespitleri geciktikçe, ailelerin (kayıp) çocuklarını gömmesi yerine, giderek daha çok aileyi gömdüklerini ifade eden Theodosiu, kayıpların kimlik tespiti programının Kıbrıs’tan uzaklaştırılmasına ya da yıkılmasına götürüldüğünü savunarak, bu durum kendilerini gerçekten endişelendirdiğini belirtti.

İyi ya da kötü, özlü role sahip olan BM’nin kimlik tespiti programı lideri Marios Kariolu’nu istemediğini de söyleyen Theodosiu, kendilerinin, kayıp yakınları olarak hiçbir durumda Enstitü ya da Kariolu’nun bilimsel yeterliliğinden kuşkulanmadığını söyleyerek, kimlik tespiti programının bu uzlaşmazlık yüzünden duramayacağına işaret etti.

Simerini gazetesine de konuşan Theodosiu, BM’nin hiçbir zaman Kariolu’nun uzaklaştırılmasını istemediğini, kayıplar konusuyla özel olarak ilgilenecek bir kişiyi istediğini ileri sürdü.

Kariolu’nun sadece kayıplar konusuyla değil, birçok konuyla meşgul olan Adli Genetik Birimi Müdürü olduğuna işaret eden Theodosiu, bunun birçok yükümlülüğün neticesi olarak Kariolu’nun kendileriyle ilgilenecek gereken zamanın olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Fileleftheros gazetesi ise iki kayıp yakınları komitesinin (1974 ve 1963-1964), Kayıp Şahıslar Komitesinin, kimlik tespiti programının uygulanmasına ilişkin ortaya koyduğu kriterler konusunda hemfikir olduğunu belirttiğini aktardı.

Öte yandan Alithia gazetesi edindiği bilgilere göre, kayıp yakınları arasında öfkenin hakim olduğunu ve kimlik tespitlerinin Kıbrıs’ta devam etmesi konusunda mutlu bir sona ulaşılmazsa, dinamik protesto gösterileri yapmalarının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Gazete ayrıca, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yeni üyesi, Kıbrıslı Rum Temsilci Aristos Aristotelus’un, Enstitüyle olan anlaşmazlıklar arasında köprü kurmak için büyük çabalar gösterdiğini, ancak zaman çerçevesinin belki de önümüzdeki hafta kapanacağını, çünkü kimlik tespitlerine ilişkin uluslararası ihalenin nihai aşamada bulunduğunu savundu.

Gazete diğer taraftan, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü Genel Müdürü Filippos Patsalis’in konuyla ilgili yaptığı açıklamalarına da yer verdi.

Habere göre gazetenin sorularını yanıtlayan Patsalis, gerçekten de Enstitü, Yönetim Kurulu Başkanı Hristos Filaktu’nun kayıp aileleri temsilcilerine, kimlik tespiti programı liderliğine Kariolu’nun ötesinde (bir başkasını) atama taahhüdünde bulunduğunu belirtti.

Konuya netlik kazandırarak, “Bu oldu (taahhüt), çünkü Kayıp Şahıslar Komitesi ve BM temsilcisinin, eğer enstitü Kaiolu’nun ötesinde bir başka temsilcinin atanmasını kabul ederse kendisinin de imza için önerilen sözleşmede değişiklikler yapılmasını kabul edeceği yönünde taahhüdü oldu” dedi ve devamında Komite tarafından bir caymanın olduğunu, böylece Kariolu konusunun geçerli olmadığını sözlerine ekledi.

Haberde ayrıca Kayıp Şahıslar Komitesinin Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük’ün karşılaşılan sorunlarla ilgili yaptığı açıklamalarına da yer verildi.

Simerini gazetesi de Rum Meclisi Göçmenler Komitesi’nde kayıplar konusunun ele alındığı yakın zamanda gerçekleştirilen toplantıda bazı Rum siyasilerin yapmış olduğu açıklamalarına yer verdi.

Habere göre siyasiler konuyla ilgili endişelerini dile getirerek BM ve Rum Hükümetine eleştirilerde bulundular.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 13.4.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler