1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lübnan’ın ilk 'Tarih Eğitimi Derneği' kuruldu...
Lübnan’ın ilk Tarih Eğitimi Derneği kuruldu...

Lübnan’ın ilk 'Tarih Eğitimi Derneği' kuruldu...

Beyrut’ta yer alan çatışma ve siyasi karmaşıklığın ortasında, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği geçen hafta Lübnan’a seyahat etti ve birçok ilgili öğretmene, eğitim uzmanına, akademisyenlere ve diğer katılımcılara “Tarihsel Düşünme &

A+A-

 

 

Beyrut’ta yer alan çatışma ve siyasi karmaşıklığın ortasında, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği geçen hafta Lübnan’a seyahat etti ve birçok ilgili öğretmene, eğitim uzmanına, akademisyenlere ve diğer katılımcılara “Tarihsel Düşünme – Çatışmalı Bölgelerde Tarih Öğretimi: Disipliner Yaklaşım” konulu bir bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği örneğine dayanarak AHDR ile benzer çerçevede çalışacak olan Lübnan’ın ilk Tarih Eğitimi Derneği’nin açılışı da etkinlik sırasında yapıldı.

AHDR diyalog ve çoklubakışaçıları aracılığıyla tarih eğitimine odaklanan bir kurum ve şimdilerde çatışmalı veya çatışma sonrası ülkelerde uluslararası örgütlere model teşkil etmeye başladı.  

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) Yönetim Kurulu Üyeleri  Başkan Yardımcısı Meltem Onurkan Samani, Sekreter Rana Zincir Celal ve Onursal Üye Chara Makriyianni geçen hafta ‘Tarihsel Düşünme: Çatışmalı Bölgelerde Tarih Öğretimi: Disipliner Yaklaşım’ konulu bir seminer vermek üzere Lübnan’a gittiler.

Ev sahipliği Lübnan Çalışmaları Merkezi, Lübnan Eğitim Çalışmaları Derneği ve Notre Dame Üniversitesi tarafından yapılan atölye çalışması 20 Ekim 2012 tarihinde Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde yer aldı.  Kıbrıs deneyimi esasında kurgulanan çalışma tarih öğretiminde yenilikçi yaklaşımları, çoklubakışaçılarının ne olduğu ve eleştirel düşünme üzerine odaklandı. Eğitim özellikle Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin ek eğitim materyallerinin sınıf içinde kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler ve yöntemler içermekteydi. 

Beyrut’ta yer alan siyasi çalkantı ve çatışmaların ortasında gerçekleşen çalışmada Tarihsel Diyalog üyeleri konuyla çok ilgilenen öğretmenleri, eğitim uzmanlarını, akademisyenleri, psikologları ve değerli bir çok katılımcıya semineri başarıyla verdiler.   Lübnan’ın, Tariihsel Diyalog ve Araştırma Derneği örneği üzerinden yola çıkarak  benzer çerçevede ve politikayla  çalışacak olan ilk tarih eğitimi derneğinin de kuruluşunu birlikte gerçekleştirdiler.

Çalışmanın Lübnan organizatörü Notre Dame Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi’nden Bassel Akar, “Bize umut verdiniz, bir sonraki çalışmamızı organize etmede bize daha net bir vizyon sağladınız’ diyerek  bu işbirliğinin önemine vurgu yaparak ‘Atölye çalışması bizim yavaş da olsa gelişen tarihsel anlayışı oluşturma anlamında çok yararlı geçti ve gelecekteki diğer çalışmalar gerçekten ileriye doğru değişimin kritik bir süreci olacak’ diyerek sözlerini tamamladı.

 

 


 

 

***  POST, Alman Kıbrıs Forumu ve FES ortak konferans düzenledi:

 

“Tarih ve barış eğitiminde geçmiş travmaların yansımaları” tartışıldı...

 

POST Araştırma Enstitüsü, Alman Kıbrıs Forumu ve Friedrich Ebert Derneği tarafından organize edilen “Tarih ve Barış Eğitimi’nde Geçmiş Travmaların Yansımaları” konferansı,  26-27 Ekim tarihleri arasında Lefkoşa ara bölgede bulunan Goethe Enstitüsü’nde düzenlendi.

Konferansın ilk gününde, Kıbrıs, İtalya ve Hindistan’dan katılan akademisyenler geçmiş travmaların ne olduğu ve değişik ülkelerde bu sorunun üstesinden gelmek için neler yapıldığını tartıştı. Roma’daki La Sapienza Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Luigi Cajani yaptığı konuşmada, gerek Avrupa, gerekse dünyanın değişik ülkelerinde, savaş sonrası travmaların üstesinden gelmek için yapılan bazı çalışmaları aktardı. Daha sonra, Hindistan’da bulunan Barış Üniversitesi’nde barış eğiticisi olan Shreya Jani tarafından yapılan sunumda ise, Hindistan örneği ekseninde, barış eğitiminin ne olduğu ve hangi metodları nasıl kullandığı anlatıldı.  Open University of Cyprus öğretim üyesi Michalinos Zembylas, barış eğitimi açısından geçmiş travmaların eğiticiler tarafından nasıl ele alınması gerektiği üzerine bir sunum yaptı. Günün son sunumunu yapan Hakan Karahasan ise, edebiyat yapıtlarının geçmişte yaşanan travmatik olayların üstesinden gelinmesi için önemli bir örnek olarak kullanılabileceğini belirtti. Konferansın ikinci günüde, Dr. Luigi Cajani ve Shreya Jani tarafından yürütülen atölye çalışmalarında, İsrail-Filistin ortak tarih kitabı örneği ve barış eğitiminin Kıbrıs’ta tarih eğitimi içerisinde nasıl kullanılabileceği konuları, katılımcılarla birlikte tartışıldı. İlgiyle takip edilen konferans sonrasında, katılımcılara sertifikaları POST Araştırma Enstitüsü başkanı Meveş Beyidoğlu Önen tarafından sunuldu. Konferansta yapılan sunumlar ve atölye çalışmalarında tartışılan yöntemler, önümüzdeki yıl POST Araştırma Enstitüsü tarafından kitap olarak yayımanacak. 2002 yılında kurulan POST Araştırma Enstitüsü, Kıbrıs’ta insan hakları, çevre, toplumsal cinsiyet eşitliği ve barış eğitimi konularında çalışmalar yapmakta olup, Kıbrıs’ta tarih kitapları konusunda kapsamlı inceleme yapan ilk kurum olma özelliğini taşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler