1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LTB'Yİ 'KURTARMA PLANI' AÇIKLANDI
LTBYİ KURTARMA PLANI AÇIKLANDI

LTB'Yİ 'KURTARMA PLANI' AÇIKLANDI

Mali sorunlar yaşayan ve çalışanlarının uzun süredir grev ve eylemleriyle gündemde olan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, bugüne kadar Lefkoşa halkı için çok iş yaptığını, şimdi yapması gerekenin ise belediyenin yeniden yapılandır

A+A-

 

 

Mali sorunlar yaşayan ve çalışanlarının uzun süredir grev ve eylemleriyle gündemde olan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, bugüne kadar Lefkoşa halkı için çok iş yaptığını, şimdi yapması gerekenin ise belediyenin yeniden yapılandırılması olduğunu söyledi.

Belediyenin söylendiği gibi 140 milyon TL borcu olmadığını da kaydeden Bulutoğluları, banka ve finans kurumlarına 53, ihtiyat sandığı ve sigortalara da 25 milyon TL borcu olduğunu kaydetti. Bulutoğluları, halktan tahsil edemedikleri rakamın ise 40 milyon TL civarına ulaştığını belirtti.

Çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle 680 TL’lik ödeneklerinin bugün, mart ve nisan maaşlarının ise önümüzdeki hafta ödeneceğini ifade eden Bulutoğluları, belediye meclis üyelerini de bugün saat 17.00’de yapacakları toplantıya katılmaya çağırdı.

Cemal Bulutoğluları, işe gelmediği saptanan 3 kişinin bugün durdurulduğunu ve benzer uygulamanın devam edeceğini, belediyenin araçlarının yarısının da satılığa çıkarılarak kaynak yaratılacağını açıkladı.

BES’TEN BAĞIŞ KUTUSU

Öte yandan LTB çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası (BES), iş yavaşlatma eylemini sürdürürken, LTB binası önüne sembolik bir sandık kurarak, 2 aydır evlerine ekmek götüremeyen üyeleri için bağış toplama eylemi başlattı.

BULUTOĞLULARI: “TÜM YATIRIMLAR HALK İÇİN”

LTB Başkanı Bulutoğluları, belediyedeki son durumla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtladı.

Göreve geldiği günden beri halk için çalıştığını ve tüm yatırımları halk için yaptığını, son dönemde halktan topladıkları gelirde büyük düşüş görüldüğünü, bundan dolayı da bir dizi tedbir başlattıklarını kaydeden Bulutoğluları, örneğin dıştan hizmet alımını durdurduklarını, sadece personelle çalışmaya başladıklarını belirtti.

Tüm bunların belediye meclisi kararıyla yapıldığını ifade eden Bulutoğluları, muhalefet partilerinin temsilcisi üyelerle bir UBP’li üyenin toplantılara katılmaması üzerine bugünlere gelindiğini savundu.

1 MAYIS ÖDENEKLERİ…

Cemal Bulutoğluları, “Bugün çalışanlara 680 TL’lik 1 Mayıs ödeneklerini ödüyoruz. Haftaya da 2 aylık maaşların ödenmesini mutlaka sağlayacağım” diye konuştu.

Bugün saat 17.00’de belediye meclisi toplantısı yapılacağını kaydederek, tüm üyelere katılma çağrısı yapan Bulutoğluları, gündemin belediye borçların yeniden yapılandırılması ve bütçe olacağını söyledi.

“Toplantının yapılması halinde çalışanların maaşlarını, Lefkoşa halkının da belediye hizmetlerini alabileceğini” belirten Bulutoğluları, görevi toplantılara katılmak olan meclis üyelerinin gelmemesi halinde hem Lefkoşalılara, hem çalışanlara kötülük yaptığını; bu durumda da Yüksek Seçim Kurulu nezdinde girişim yapacağını ifade etti.

ARABALARIN YARISI TASARRUF İÇİN SATILACAK

Cemal Bulutoğluları, uzun süredir işe gelmediğini tespit ettiği 3 kişiyi bu sabah işten durdurduğunu, benzer uygulamanın devam edeceğini, yeniden yapılandırma çerçevesinde kadro dışı kalan personelin yavaş yavaş işten çıkarılmasına başlandığını kaydederek, tasarruf tedbirleri çerçevesinde belediyenin binek araçlarının yüzde 50’sinin de derhal satışa çıkarılacağını açıkladı.

46 sözleşmeli personelden sözleşmesi biten 40’ına yeni sözleşme yapılmadığını, ihtiyaç olanların gözden geçirileceğini anlatan Bulutoğluları, kültür sanat bölümünde çalışan bir miktar işçinin de görevine son verileceğini ve gerekirse bu kişilerden mevsimlik işçi olarak yararlanılacağını bildirdi.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, belediyede mali zorlukları aşmak için ekim ayından beri tedbirlerin sürdüğünü belirterek, Bakanlar Kurulu’nca da onaylanan yeniden yapılandırma programında da işten çıkarmaların öngörüldüğünü söyledi.

MECLİS ÜYELERİNE GÖREV DAVETİ

Belediye meclis üyelerinin toplantılara katılıp nisabı sağlaması ve gerekli kararların üretilmesiyle belediyenin tüm zorlukları aşabileceğini ifade eden Bulutoğluları, “Onları Lefkoşalılar ve çalışanlar adına göreve davet ediyorum” dedi. Bulutoğluları, bir soru üzerine toplantının gündeminde kesinlikle yeni bir borçlanma olmayacağın kaydetti.

Cemal Bulutoğluları, Başbakanlık’ta dünkü toplantıyla ilgili sorulara karşılık, geçen haftaki toplantıya davet edilmemekten şikayet eden meclis üyelerinin dün Başbakanlık’a çağrıldığını ama toplantıya katılmadıklarını belirtti.

Ellerinden geleni yaptıklarını, çalışanların da süratle işlerinin başına dönerek başkentin temizlenmesi gerektiğini, etrafın çöplerle dolduğunu anlatan Bulutoğluları, “Önümüzdeki hafta muhakkak çözüm üretip, iki maaşı birden ödeyeceğiz” diye konuştu.

Belediyenin dışarıda söylendiği kadar borcu olmadığını, banka ve finans kuruluşlarına 53 milyon TL, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığına 25 milyon TL borcu olduğunu; diğer borçları mahsuplaştıklarını anlatan Bulutoğluları, görev süresini aşsa da bunların ödeneceğini; çalışanların da mağdur olmayacağını ve yeni yasayla çalışanların sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin otomatik kesilip ödeneceğini ifade etti.

Halktan birikmiş alacaklarının 40 milyon liraya ulaştığını belirten LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, bunların süratle hukuk yoluyla tahsil edileceğini, bu rakamın yarısının bile belediyenin rahatlamasını sağlayacağını söyledi.

“ÇOK İŞ YAPTIM…”

“Belediyede çok iş yaptım, son yapmam gereken de bu yapılandırmadır” diyen Bulutoğluları, herkesin işine sarılmasını istedi.

Bulutoğluları, belediye meclis üyelerinden Arif Aktaş’ın “rüşvet aldığına” ilişkin bir gazetede asılsız haberler yayınlandığını; kesinlikle böyle bir şeyin söz konusu olmadığını da ifade ederek, “Üyemizin toplantıya katılmaması için bunlar yapılıyor. Üyemize yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyorum” dedi.

CTP’nin hükümette olduğu dönemde 259 milyon Euro’luk AB finansmanından LTB’ye sadece 2 milyon Euro, Gazimağusa’ya 20, Girne’ye 18, Güzelyurt’a 14 milyon Euro kaynak ayrıldığını ve LTB’nin su ve kanalizasyon yatırımlarını halkın kaynaklarıyla yaptığını söyleyen Bulutoğluları, bu yüzden borçlandığını ve projeleri özel girişimler eliyle yürütmeyi istihdam için tercih etmediğini, ama bundan sonra sadece kaynak varsa bu gibi yatırımları yapacağını anlattı.

BOZAT: “GÜVENMİYORUZ”

BES Başkanı Savaş Bozat ise TAK muhabirinin sorularını yanıtlarken, belediyenin zora girmesinin faturasının çalışanlara kesildiğini belirterek, “Yapanın yanına kalmamalı” dedi.

Artık güvenleri kalmadığını ve iki aydır maaş alamayan çalışanların çok zor durumda bulunduğunu ifade eden Bozat, borçlanmalar konusunda defalarca uyarıda bulunduklarını ama dinleyen olmadığını söyledi.

“Belediye dimdik ayakta” diyenlerin bugün belediyenin battığın gördüğünü kaydeden Bozat, “Artık çark dönmüyor. Yüzde 60 oyla seçildi ama belediye başkalarının elinde. Belediye başkanı gitmesini de bilmeli. Geleceğimizi ipotek altına almasın” dedi.

TAK muhabirinin telefonla ulaştığı Savaş Bozat, saat 12.00 itibarıyla 1 Mayıs ödeneklerinin de henüz verilmediğini açıkladı.

BAĞIŞ KUTUSU

BES’in belediye binası önüne koyduğu bağış kutusunda “Değerli halkımız. LTB çalışanları 2 aydır maaş alamadıkları için sizlere hizmet veremiyoruz. Özür dileriz. Evimize aş, ekmek götürmek için gönlünüzden ne koparsa yardım istiyoruz. Bizlere karşı duyarlı davranacağınıza inanıyoruz. Belediyeyi bu hale getirenler utansın” ifadeleri dikkat çekiyor.

Kutunun diğer tarafında ise, Cemal Bulutoğluları’nın fotoğrafının altında “Büyük işler yürek ister” yazısı ve altında da çöp fotoğrafı yer alıyor.

BARİKAT”TAN EYLEM

Öte yandan Barikat gazetesi dün öğleden sonra LTB önünde bildiri dağıtıp eylem yaptı ve BES üyelerine destek belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1790 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler