1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LTB'Yİ BATIRANLAR MUTLAKA HESABINI VERMELİ'
LTBYİ BATIRANLAR MUTLAKA HESABINI VERMELİ

'LTB'Yİ BATIRANLAR MUTLAKA HESABINI VERMELİ'

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, LTB’nin bu duruma sürüklenmesinde sorumlu olan herkesin mutlaka hesap vermesi gerektiğini savundu.

A+A-


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) “kötü yönetimler nedeniyle batırıldığını” ifade ederek, LTB’nin bu duruma sürüklenmesinde sorumlu olan herkesin mutlaka hesap vermesi gerektiğini savundu.

Çakıcı, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın BES ile imzaladığı mutabakata uymadığını, hükümetin de imzasına sahip çıkmadığını ileri sürerek, LTB’de yaşananları, Savcılığın hemen devreye girerek araştırmasını ve gerekenin yapılmasını istedi.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı bugün yaptığı yazılı açıklamada, LTB çalışanlarının halen maaşlarını alamadıklarını, yatırımlarının yapılmadığını ve çok büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek, BES üyelerinin haklı mücadelelerinde yanlarında olduklarını ve kimsenin kendi yanlışlarının faturasını çalışanlara kesemeyeceğini kaydetti.

Bulutoğluları’na “belediyeyi kötü yöneterek batağa sürüklemekle” suçlayan Çakıcı, Bulutoğluları’nın sorunları çözecek durumda olmadığını ve görevini bırakması gerektiğini iddia etti.

Çakıcı, hükümete de, kaos daha da büyümeden sorunu çözmesi yönünde sorumluluğu olduğunu hatırlatarak, yaşanan kaostan dolayı halkın cezalandırıldığını ve Lefkoşa halkının adeta “kaderine terk edildiğini” öne sürdü.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, bazı belediye başkanlarının asli görevleri olan altyapı yatırımları, temizlik gibi hizmetlere harcamaları gereken paraları seçim yatırımları olarak kullandıklarını, ayrıca yasalara uygun olmayan şekilde borçlanmaya gittiklerini de iddia etti.

Buna örnek olarak LTB’yi gösteren Çakıcı, 100 milyon TL bütçesi olan LTB’nin 140 milyon TL borcu olduğunu iddia ederek, yasalara göre bütçesinin yüzde 20’si kadar borçlanabilecek olan başkanın bu sınırı aştığını savundu ve “kötü yönetim ile yasadışı uygulamaların” hesabının neden sorulmadığını sordu.

“ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULSUN”

Bu konuda Sayıştay ve Başsavcılığın devreye girmesi ve Belediye Başkanlarını sorgulaması gerektiğini savunan Çakıcı, TDP olarak LTB’de yaşanan sorunlar ile anlaşmazlıkların araştırılması için geçen hafta Meclis’e “Araştırma Komitesi” kurulması için önerge sunduklarını, önergenin de en kısa zamanda gündeme gelmesini beklediklerini kaydetti.

Çakıcı, önergenin amacının; LTB’nin sorunlarının ortaya konularak usulsüzlük, yasa dışılık olup olmadığının araştırılması, varsa kusurluların belirlenmesi, iş barışının sağlanması, toplumun aydınlatılması ve çalışanların gelecek endişesi duymadan ,huzurlu çalışma ortamına kavuşması ve belediyenin olumsuzluklardan kurtarılması olduğunu kaydetti.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, göreve gelmeleri halinde bugün yaşanmakta olan yasa dışılıkların hesabını mutlaka soracaklarının bilinmesini de isteyerek, “Biz gelirsek kesinlikle hesap soracağız. Savcılığı devreye sokacağız ve yasa dışılık yapanların hesap vermelerini sağlayacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler