1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LTB’NİN, KÜLTÜR SANAT KURUMU HAKKINDA KARAR ALMA YETKİSİ YOK'
LTB’NİN, KÜLTÜR SANAT KURUMU HAKKINDA KARAR ALMA YETKİSİ YOK

'LTB’NİN, KÜLTÜR SANAT KURUMU HAKKINDA KARAR ALMA YETKİSİ YOK'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, halen idareyi fiilen elinde tutan ve hukuken omurgasız olduğunu savunduğu Lefkoşa Türk Belediyesi yönetiminin, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu çalıştıran kurum hakkında karar alma yetkisinin olmadığını belirtti

A+A-Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, halen idareyi fiilen elinde tutan ve hukuken omurgasız olduğunu savunduğu Lefkoşa Türk Belediyesi yönetiminin, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu çalıştıran kurum hakkında karar alma yetkisinin olmadığını belirtti.

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Avukat Barış Mamalı yaptığı açıklamada, Lefkoşa Türk Belediyesi bünyesi içerisinde 2007’de kurulan “Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Kurumu” isimli derneğin çalışanlarına tiyatro çalışmaları için belediye bütçesinden yapılan ödemelerin hukuki olduğunu ifade etti.

“Kaldı ki tiyatro hizmetlerini veren derneğin ayrı bir tüzel kişilik olduğunu onun hukuki yapısı veya çalışmaları hakkında Lefkoşa Türk Belediyesi’nin herhangi bir karar almasının da mümkün olmadığını” kaydeden Mamalı, derneğin faaliyetlerine son verilmesi veya derneğin kapatılmasının ancak dernek genel kurulunun fesih kararı alması veya mahkeme kararıyla olabileceğini kaydetti.

Mamalı, bir derneğin anayasa ve yasalar çerçevesinde başka bir yolla işleyişine ve yapısına müdahale edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Avukat Barış Mamalı, yapılmak istenenleri art niyetli diye niteleyerek, kültür ve sanata vurulacak her darbenin toplumun kendisine vurulmuş olacağını ifade etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 447 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler