1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LTB'NİN FATURASI ÇALIŞANLARA VE HALKA ÇIKARILDI'
LTBNİN FATURASI ÇALIŞANLARA VE HALKA ÇIKARILDI

'LTB'NİN FATURASI ÇALIŞANLARA VE HALKA ÇIKARILDI'

KTÖS ve KTOEÖS, hükümetin LTB'de yaşanan “usulsüzlüğü ve soygunu gizlemeye ve soygun nedeni ile ortaya çıkan borcu çalışanlara ve Lefkoşalılara ödetmeye çalışmakla” suçladı.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), hükümetin Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan “usulsüzlüğü ve soygunu gizlemeye ve soygun nedeni ile ortaya çıkan borcu çalışanlara ve Lefkoşalılara ödetmeye çalışmakla” suçladı.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ile KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptıkları ortak açıklamada, bu ay sonu Belediye Meslek Vergisi adı altında dokuz bin kişiden kesinti yapılarak ve Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının on üçüncü maaşlarını peşin vererek kaynak yaratıldığını ve iki aylık maaşların ödendiğini söyleyerek, “Konu ile ilgili yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin üzerine gidilme konusundan ise hükümet kaçmaktadır. Ne savcılık, ne polis, ne maliye, ne de başbakanlık teftiş kurulu devrede değildir. Sayıştay raporları tamamen yüzeysel araştırmalar olup, gündem şaşırtmasına yöneliktir” ifadelerini kullandılar.

LTB’deki borçlanma ve diğer konularla ilgili iddialar konusunda hükümet ve cumhurbaşkanına bazı sorular yönelten iki sendika, “Türkiye bankaları dâhil borçlanma faizleri %12-15 iken neden özel finans kuruluşu ve özel bankalardan bakanlar kurulu onayı ile %18-25 faiz oranları ile borçlanılmıştır? Arada bulunan bu büyük faiz farkı kimin cebine gitmiştir? Borçlanmalar hangi bankalardan yapılmış kimler aracı olmuştur?” dedi.

On milyon sterlinin üç milyonunun kayıp olduğu ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı iddialarının doğruluğunu da sorgulayan iki sendika, “Özel temizlik şirketlerine Lefkoşa’daki bazı bölgelerin temizliği ile ilgili astronomik paralar ödendiği iddiaları ortadadır. Konu ile ilgili Lefkoşa sur içinin temizlik ihalesi ve Lefkoşa mezarlığının temizliği için kaç para ödenmiştir? Lefkoşa sur içinde eski evleri tamir adı altında kime ne kadar ödeme yapılmıştır?” ifadelerini kullandı.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğulları’nın da bu konularda açıklama yapmasını isteyen sendikalar şöyle devam etti:

“Lefkoşa belediyesi-mafya ilişkisi artık çalışanların tehdit edilmeye başlanması kabul edilir bir durum değildir. Konuyu yakinen takip edeceğimizi ve devlet adına bu ülkede hesap sorması gereken kurumları ve onların başında oturan kişileri de hedef almaktan kaçınmayacağımızı vurgularız.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler