1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LTB'DEKİ SORUNLARIN BAŞLICA SORUMLUSU UBP'DİR'
LTBDEKİ SORUNLARIN BAŞLICA SORUMLUSU UBPDİR

LTB'DEKİ SORUNLARIN BAŞLICA SORUMLUSU UBP'DİR'

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

 

Yorgancıoğlu’nun açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

“Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanmakta olan sorunlarının sebebi UBP’li Belediye Başkanı, UBP hükümeti ve en temelde de UBP’nin kamu kurumlarını yönetme anlayışıdır.”

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yıllardır devam eden mali ve idari disiplinsizlik ve yönetim beceriksizliği sonucu çalışanların birikmiş yığınla sorunları vardır. Bu sorunlara çözüm bulunmadığı, üstelik artık maaş da alamadıkları için on dört gündür grev yapan çalışanlar, sendikaları BES yöneticilerinin Başbakanla yaptıkları görüşme sonrasında, kendilerine verilen sözlere güvenerek, tartışmalı da olsa grevlerini kaldırma kararı almışlardır.

Ancak Başbakanın konuya doğrudan taraf olması, tartışılması ve açığa çıkarılması gereken bazı konuları da beraberinde getirmiştir. Bir ülkenin Başbakanının sorunların çözümüne katkı koyabilmek için sendikalarla görüşmesi mümkün ve doğaldır. Fakat bir Başbakanın, kendini belediye başkanı yerine koyarak ve onun yetkilerine sahipmiş gibi davranıp sorumluluk altına girmesi, hukuk devleti ilkelerine aykırıdır. İrsen Küçük’ün zaten ortadan kaybolmuş inandırıcılığını bir kenara bıraksak bile, belediye başkanının sahip olduğu yetkilerine müdahil olması yasal olarak mümkün değildir.

Bu son yaşananlar bize bir kez daha hükümetin yasalardan da demokrasiden de ve en önemlisi devlet ciddiyetinden ne kadar habersiz olduğunu kanıtlamaktadır. Başbakan ülkeyi yönetmeye çalışırken, kendisine yapılan müdahaleleri o kadar kanıksamıştır ki, artık kendisi de özerk yapılar olan belediyelerin yetkilerine müdahale etmeye başlamıştır. Altında iki ilgili Bakanın imzaları olmasına karşın, ortada uyulmayan bir protokol vardır. Sayın Başbakan, Bakanlarının imzaların teminat olmaya yetmediği kanaatine varmış olacak ki, kendisi de çalışanlara yeni güvenceler verme ihtiyacı hissetmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanmakta olan sorunlarının sebebi UBP’li Belediye Başkanı, UBP hükümeti ve en temelde de UBP’nin kamu kurumlarını yönetme anlayışıdır. Popülist uygulamalarla ve siyasi çıkar hesaplarıyla kamu kaynaklarının israf edilmesi, UBP’nin yönetim anlayışının en somut göstergelerindendir. Günü kurtarmak ve parti içi dengeleri hesaba katarak Başbakan tarafından verilen bu güvencelerin hayat bulma olasılığı yoktur. Çünkü bugün Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çok büyük ölçekli yapısal sorunlar vardır ve bunların pansuman nitelikli önlemlerle çözülmesi mümkün değildir. Ayrıca, bugün alınması düşünülen tedbirler, geleceği ipotek altına almamalı ve gelecekte görev yapacak belediye başkanlarını ellerini bağlar nitelikte olmamalıdır.

Hükümetin bu bildik popülist yaklaşımı ile Lefkoşa Türk Belediyesinin yapısal sorunlarının çözüleceğini varsaymak, hayatın gerçeği ile ters düşmektedir. Çalışanların emeklerinin karşılığı olan ve her kuruşunu hak ederek kazandıkları maaşlarının ödenmesi şarttır ve bu konu pazarlığa kapalıdır. Ancak, keyfi yönetim, hükümetin bilgisi dahilinde alınan, desteklediği ve onay verdiği kararlar sonucu içine düşülen 140 milyonu aşkın olduğu bilinen borç batağını hesaba katmadan, ortaya konulacak her çözüm formülü, bugünü bile kurtaramayacak kadar yetersiz kalacaktır. Dahası bunlar, borç batağını ve idari sorunları her gün daha da büyütecektir.

Sonuç olarak Belediye Emekçileri Sendikası, verilen sözler, tartışmalı ve güvenilmez olsa dahi, bu sözler yanında, Lefkoşa halkının sağlığını da düşünerek, grevi sonlandırma kararı almıştır. Grevin uzun sürmüş olması nedeniyle biriken ve halk sağlığı açısından risk yaratan çöplerin en erken zamanda toplanabilmesi için, ilgili taraflardan talep gelmesi halinde, CTP-BG’li Belediye Başkanları tarafından yönetilen belediyelerimizin bu konuda olanakları ölçüsünde katkı sağlamaya hazır olduklarını kamuoyu ile paylaşmak isterim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 520 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler