1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LTB'DE GREVE DEVAM
LTBDE GREVE DEVAM

LTB'DE GREVE DEVAM

LTB’DE UZLAŞI YOK Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğulları arasındaki iki gündür Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi arabuluculuğu ile gerçekleştirilen görüşmelerden bir sonuç alınamadı. Konu ile ilgili

A+A-

 

LTB’DE UZLAŞI YOK

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğulları arasındaki iki gündür Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi arabuluculuğu ile gerçekleştirilen görüşmelerden bir sonuç alınamadı. Konu ile ilgili olarak YENİDÜZEN’e konuşan BES Başkanı Savaş Bozat, LTB Başkanı Bulutoğlulları ile ciddi fikir ayrılıkları olduğunu dile getirirken, özellikle maaşların gününde ödenmesi ve yatırımlar konusunda Bulutoğulları’nın uzlaşıdan uzak bir tutum sergilediğini kaydetti. Bozat, grevlerine devam edeceklerini vurguladı.

 

ÜNVERDİ NE DEDİ?

LTB ile BES arasında arabuluculuk görevi üstlenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, önceki gün olduğu gibi dün de, gün boyu taraflarla ortak çözüm yolları arandığını ancak uzun soluklu toplantıların ardından sonuç çıkmadığını kaydetti.

Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi, görüşmelerin sonucuna ilişkin iyimserliğini sürdürdü.

Tarafların, makul ortak noktalar üzerinde görüştüklerinin ve büyük oranda anlaşmaya vardıklarının altını çizen Ünverdi, ancak henüz tam olarak bir anlaşma sağlanamadığını söyledi.

Bakan Ünverdi, tarafların görüşülen konular üzerinde kendi yönetimleri ile istişarede bulunacaklarını vurgulayarak, “İnanıyorum ki, sıkıntıları ortak bir noktada buluşarak çözeceğiz” dedi.Belediyelerin çöp toplama, restoran ve mezbaha denetimi gibi önemli görevleri bulunduğunun altını da çizen Şerife Ünverdi, toplum sağlığının tehlikeye atılmaması için tarafları sağduyuya davet etti.

 

“GEÇMİŞTEN GELEN HAKSIZLIKLAR GİDERİLMELİ”

Hatırlanacağı üzere Çarşamba gün süresiz greve gidilmesinin ardından açıklama yapan BES Başkanı Savaş Bozat, süresiz grev kararı almalarının, LTB Başkanı Bulutoğulları ve yönetiminin politikalarından kaynaklandığını kaydetmiş, amaçlarının ödenmemiş Ocak ayı maaşlarının elde edilmesi olmadığını belirtmişti.  Geçmişten gelen haksızlıkların giderilmesi ve işçilerin tüm haklarının elde edilmesinin esas gaileleri olduğunun altını çizen Bozat; 2007 yılından beri ihtiyat sandığı ve altı aydır da sosyal sigortalar yatırımlarının yapılmadığını, bununla birlikte Şubat ayındaki maaşlarının ne şekilde ödeneceğini de bilmediklerini ve çözülmesi gereken esas sorunların bunlar olduğunu vurgulamıştı.

 “Bu belediye bizimdir, bizim olacak” diyen Bozat, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Onlar bir adım atarsa biz iki adım atmaya hazırız. Bu duyarlılığı istiyoruz kendilerinden. Eğer bu konularda çare üretmezlerse bizim tek çare yolumuz vardır, orası da gördüğünüz yer, kapının önü ve sokaklardır. Kimseye güvenimiz kalmadı. Memlekette siyasi itibar da sarsılmaktadır. Herkesi sağduyuya ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyorum”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 799 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler