1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LTB KARARI HUKUK DARBESİ '
LTB KARARI HUKUK DARBESİ

'LTB KARARI HUKUK DARBESİ '

Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TDP MYK'sının, LTB’yle ilgili gelişmeleri değerlendirdiği olağanüstü toplantısında ortaya koyduğu tespit ve görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

A+A-
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ve belediye meclis üyelerinin Bakanlar Kurulu tarafından yasa gücünde kararnameyle 90 gün zorunlu izne çıkarılmasını, “Anayasa ve Belediyeler Yasası’na aykırı olarak kanunsuz bir hukuk darbesi” diye değerlendirdi.

LTB’yle ilgili gelişmeleri değerlendiren TDP Merkez Yönetim Kurulu, söz konusu kararnamenin iptal edilerek Cumhuriyet Meclisi’nin tek gündem maddesiyle olağanüstü toplanması ve LTB’de seçim yapılabilmesinin önünü açacak gerekli yasal değişik için çağrı yaptı.

Genel Başkanı Mehmet Çakıcı bu sabah düzenlediği basın toplantısında, TDP Merkez Yönetim Kurulu’nun, LTB’yle ilgili gelişmeleri değerlendirdiği olağanüstü toplantısında ortaya koyduğu tespit ve görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Çakıcı, Cumhuriyet Meclisi’nin olağanüstü toplantıya çağrılması konusunda muhalefet partilerini birlikte hareket etmeye çağırdı; Lefkoşa Kaymakamı’na yetki verilmesiyle ilgili olarak ise, “Kaymakam da kim oluyor da Lefkoşa’yı idare edecek. Onun buna yetkisi yok” ifadelerini kullandı.

“UBP HÜKÜMETİ SORUMLU; BULUTOĞLULARI BAŞ SUÇLU…İSTİFA ETMELİ”

Genel Başkan Mehmet Çakıcı başkanlığındaki TDP MYK toplantısında ortaya konulan tespit ve görüşler özetle şöyle:

“LTB’nin bugün içerisine girdiği kaotik durumdan, usulsüz ve keyfi uygulamalara onay veren ve zamanında gerekli adımları atmayan UBP hükümeti sorumludur; LTB Başkanı Sayın Cemal Bulutoğluları, kötü ve keyfi yönetimle Sayıştay raporunda da ortaya çıkan bütün usulsüzlükler nedeniyle baş suçludur ve derhal istifa etmelidir; Belediye’nin bu hale gelmesindeki diğer suçlular ise, gecikmeli ve eksik rapor hazırlayan Sayıştay ile Sayıştay raporuna rağmen çok yavaş, etkisiz ve göstermelik soruşturma yürüten polistir. Ayrıca, bu kadar önemli bir konunun soruşturulmasına dahil olmayan ve soruşturmaya nezaret etmeyen Başsavcılığın da çok büyük ihmali vardır.

Lefkoşa batağa sürüklenirken, bu süreçten en çok mağdur olanlar çalışanlar ve Lefkoşa halkıdır. Yapılan yanlışların faturasının suçu olmayan çalışanlara çıkarılmasını asla kabul edemeyiz. Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile çalışanların haklı mücadelelerinde, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da yanlarında olacağımızı vurgulamak isteriz; UBP hükümeti, kendi yanlışlarını örtebilmek için, yine yasadışı ve anti-demokratik bir adım atmış, kendi halkını göz ardı ederek, çirkin bir oyuna girmiştir. Belediye Başkanı ile tüm Belediye Meclis Üyelerinin aynı kefeye konarak izne gönderilmesi, bir anlamda muhalefeti denetimden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır. Bu operasyonla, suç unsurlarını yok edebilmek için Belediye içerisindeki bulguların da yok edilmeye çalışılacağı aşikardır ve bunun da başladığı yönünde ciddi iddialar vardır.

Bakanlar Kurulu, Anayasa ve Belediyeler Yasası’na aykırı olarak kanunsuz bir hukuk darbesi yapmış ve seçimle gelen LTB yönetimini görevden alarak UBP’li idarecileri, LTB’nin başına getirmiştir. Yani UBP, LTB’ye el koymuştur. Bu kararname ile demokrasi ayaklar altına alınmış, yerel yönetimlerin toplum tarafından oluşturulma ilkesi çiğnenmiştir.

LTB’nin görevden uzaklaştırılan Başkanı Cemal Bulutoğluları, karar sonrası bir TV kanalına yaptığı açıklamada, Belediye’ye işçi alırken UBP Hükümeti ile muhalefetin de rolü olduğunu, gerekirse kirli çamaşırlarını açıklayacağını söylemiştir. Sayın Bulutoğluları bu iddialarını derhal açıklamalı ve bu konuda kimlerle işbirliği yaptığını halkın bilgisine getirmelidir.

Bakanlar Kurulu, Yasa Gücünde Kararname ile Yasamanın (Meclisin) yetkilerini gasp etmiştir. Önce Meclis’i tatile çıkarmış, ardından da Meclis’in tartışıp, kararlaştırması gereken bir Yasayı, Bakanlar Kurulu kararı ile ortaya çıkarmıştır.

Gelinen aşamada, söz konusu yasa gücünde kararname derhal iptal edilerek, Cumhuriyet Meclisi tek gündem maddesiyle olağanüstü toplanmalı ve LTB’de tekrar seçim yapılabilmesinin önünü açabilmek için, gerekli yasal değişiklik yapılarak halka gidilmelidir.”

TDP MYK Üyesi Sami Dayıoğlu’yla birlikte düzenlediği basın toplantısında soruları da yanıtlayan Çakıcı, yargıya başvurmayı düşünüp düşünmediği sorusu üzerine, “Bu yapılan planlı, çirkin ve kirli bir oyun” diyerek hükümetin muhalefeti devre dışı bıraktığını ve ilk aşamada Meclis’in olağanüstü toplantıya çağırılması gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 558 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler