1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LTB İÇİN 13 MADDELİK TEDBİR PAKETİ
LTB İÇİN 13 MADDELİK TEDBİR PAKETİ

LTB İÇİN 13 MADDELİK TEDBİR PAKETİ

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının Mart ve Nisan ayları maaşlarının aile yardımlarıyla birlikte ödendiğini belirterek, bundan sonra işin çalışanlar ile Belediye Meclis Üyelerine kaldığını, 13 maddelik tedbir paketinin hayat

A+A-

 

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının Mart ve Nisan ayları maaşlarının aile yardımlarıyla birlikte ödendiğini belirterek, bundan sonra işin çalışanlar ile Belediye Meclis Üyelerine kaldığını, 13 maddelik tedbir paketinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, sorunun devamı halinde hükümetin tekrar yardım yapma lüksüne sahip olmadığını vurgulayarak, 13 Maddelik tedbir paketinin süratle hayata geçirilmemesi halinde LTB’nin tekrar krizle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Küçük, “Gerekli tedbirler alınırsa, LTB taahhütlerini yerine getirip borçlarını ödeyecek güçlü bir belediyedir” dedi.

Çalışanların maaşlarını kesintisiz aldığını da ifade eden Küçük, dün ödeneceği açıklanan maaşlardaki gecikmeyi, belediye çalışanlarının ricası üzerine grev kesintilerinin başka bir aya ertelenmesi ve bu nedenle 900 bin TL ek ödenek gereksinimi doğması olarak açıkladı.

ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER

Başbakan Küçük, LTB’nin içine sokulduğu mali krizden dolayı çalışanların iki ayı aşkın süredir ödenmeyen Mart ve Nisan ayı maaşlarının aile yardımları da dahil olarak hesaplarına yattığını kaydetti.

Hükümet olarak krizin ilk gününden itibaren tarafları uzlaşıya çağırırken, “sorunun aşılmasına yönelik belediye bütçesinde tasarrufa gidebilecek kalemlerin asgari seviyeye çekilmesi ve giderlerin azaltılması; personel sayısının yasaya uygun hale getirilmesi; borçların vadeleri bağlamında yeniden yapılandırılması; mali işler ve ihale tüzüğünün yeniden hazırlanması; araç sayısının asgariye indirilmesi; belediye alacaklarının tahsili yönünde girişim başlatılması; sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı mükellefiyetlerinin yapılandırılarak ödenmesini içeren görüş ve önerilerde” bulunduklarını anımsatan Başbakan Küçük, “Hakkında çok spekülasyon yapılmasına rağmen alternatifi bulunmayan bu tedbirleri sorumluluk taşıyanların uygulamaya koymasının kaçınılmazlığına dikkat çekilmiştir” ifadesini kullandı.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI VE MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI

LTB’nin sunulan önerilerin hayata geçirilmesi zorunluluğu ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Küçük şöyle devam etti:

“Bu noktada belirtmek isterim ki üzüntüm, yaklaşık bir aydır yoğunlaştığım sorunun çözümüne ilişkin iyi niyetle çalışmalarımı istismar edenlerin haksız saldırılarına değil, doğruluğuna inandığım ve kaçınılmaz olan önerilerin gününde hayata geçirilmeyerek sorunun bugünlere taşınmasıdır.

Bilinmelidir ki hükümetimizin LTB’de yasal imkanlarını zorlayarak yaptığı katkı nihaidir ve belediyeden krizden kurtarılmasına, ekmek kapıları olması nedeniyle en fazla çalışanların ihtiyacı olduğundan gerçeği ile belediye çalışanlarından Lefkoşa halkının hak ettiği hizmeti vermesi gerektiğini hatırlatmak isterim.”

Belediye çalışanlarının belediyenin alacaklarının süratle toplanmasında sorumlu davranmasını beklediğini ifade eden Başbakan Küçük, Belediye meclis üyelerini de bu aşamada biran önce görevlerinin başına çağırdı.

Küçük, herkesi ve her kesimi sorunun tekrarlanmaması adına siyasi çıkar hesaplarından uzak ortak akla davet etti.

400 KAMYONA 80 BİN TL

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, çöplerin toplanması konusundaki bir soru üzerine, çöplerin toplanmasının bedelinin nakit olarak ödeneceğini ve Maliye Bakanlığı’ndan çıkacağını söyledi.

Küçük, yaklaşık 400 kamyonun özel sektör tarafından taşındığını ve bedelinin 80 bin TL olduğunu ve Maliye tarafından uygun görülecek bir kalemden ödeneceğini kaydetti.

“TEKRAR YARDIM YAPMA LÜKSÜ YOK”

Başbakan İrsen Küçük, LTB çalışanlarının işbaşı yapmaması halinde hükümetin politikasının ne olacağının sorulması üzerine de, sorunun devamı halinde hükümetin tekrar yardım yapma lüksü olmadığını, bunu çalışanlar ve Belediye Meclis üyelerince bilinmesini istedi.

Parti ve hükümet olarak yaptıkları çalışmalarda öngördükleri 13 maddelik tedbir paketinin süratle uygulanması gerektiğini vurgulayan Küçük, uygulanmaması halinde LTB’nin tekrar bir krizle karşı karşıya kalacağını, belediyeye hükümetin devamlı para aktarmasının mümkün olmadığını, bütçe uygulamasının dışına çıkılamayacağını söyledi.

Küçük, “Gerekli tedbirler alınırsa LTB hem borç ödeyebilecek, hem de taahhütlerini yerine getirebilecek güçlü bir belediyedir” dedi.

Başbakan Küçük, Belediye Meclisi’nin süratle çalışmaya başlaması gerektiğini, aylardır belediye meclisinin görev yapamadığını da hatırlattı.

GREV KESİNTİSİ KONUSU VE ÖDEMEDE GECİKME

Çalışanların maaşlarını kesintisiz aldığını da ifade eden Küçük, ikinci ayın da kesinti ile beraber ödenmesi kararı bulunduğunu ve dün bunu yapabilecekken belediye çalışanlarının ricası üzerine grev kesintilerinin başka bir aya ertelenmesi üzerine 900 bin TL ek ödenek gerektiğini belirten Küçük, bu nedenle ödemelerde bir günlük gecikme olduğuna da işaret etti.

ÇAĞRI

“Şimdi iş çalışanlar ile belediye meclis üyelerine kalıyor. Görevlerini yapmalılar” diyen Başbakan Küçük, görev yapmamaları ve tedbirleri almamaları durumunda belediyenin karşı karşıya kalacağı yeni bir krizde hükümeti yanlarında bulamayacaklarını, ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun tekrar bir yardımın söz konusu olamayacağını vurguladı.

Çalışanları ve Belediye Meclis üyelerini uyaran Başbakan Küçük, tedbirler alınmazsa doğacak krizi görüşmeye dahi yanaşmayacağını belirtti.

Küçük, hangi partiden olursa olsun belediye meclis üyelerinin oturup LTB’yi düze çıkarabilmek için gerekli tedbirleri alması, Lefkoşa halkına gereken hizmeti vermesi gerektiğini ifade etti.

BAŞKANIN İSTİFASI VEYA GÖREVE DEVAMI

Bir başka soru üzerine LTB Başkanının göreve seçimle geldiğini istifa etmek veya göreve devam etmenin kendi insiyatifinde olduğunu da belirten İrsen Küçük, “Başkanın istifası bizim olayımızın dışında. Bizim beklentimiz ve isteğimiz belediye meclisinin çalışması ve gerekli tedbirleri almasıdır” dedi.

Sendikanın çeşitli ifadelerle bu tedbirlerin alınmasını istediğini belirten Küçük, UBP MYK ve Bakanlar Kurulu’nun onayladığı 13 Maddelik tedbirler paketi uygulandığı zaman hem sendikanın isteklerinin olacağını hem de belediyenin düze çıkacağını söyledi.

Küçük, benzer tedbirlerin DP ve CTP-BG tarafından da açıklandığını, aklın yolunun bir olduğunu kaydetti.

İŞTEN ÇIKARMA

“Sözleşmeli personele tek maaş verildiği ve belediyede işten çıkarmaların olacağının” doğruluğunun sorulması üzerine Başbakan Küçük, tek maaşın söz konusu olmadığını, bordroları belediyenin hazırladığını kendilerinin herhangi bir düzenleme yapmadığını ifade etti.

Belediyede bazı tedbirler alınmasının da şart olduğunu, Sayıştay raporlarında da bunun bulunduğunu anlatan Küçük, çalışanların da bazı tedbirler istediklerini, bunun için yardımcı olabileceklerini söylediklerini de ifade etti.

“BELEDİYE ÇALIŞMALI PARA TOPLANMALI”

Başbakan Küçük, bir hafta sonra çalışanların tekrar maaş alması gerektiğinin hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:

“Çalışanlar yarından itibaren göreve başlasınlar, para toplasınlar. Bizim de belediyeye yatıracaklarımız var ama vezneyi bulamıyoruz. İş yapsınlar dosyaları değerlendirsinler, çünkü sadece vezneyi açmakla iş bitmiyor, belediye bölümlerinde işlemleri yapmalılar ki dosyalar vezneye düşsün. Bunu yaparlarsa paraları toplarlar. LTB’nin bazı iddialara göre 40 bazı iddialara göre ise 20 milyon alacağı var. Bunları toplasınlar. Sadece emlak vergisinden 2 milyon alacağı var.”

Başbakan Küçük başka bir soru üzerine İhtiyat Sandığı konusunda da bir yapılandırma çalışması bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler