1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LORDOS KARARI KESİNLEŞTİ Mİ?
LORDOS KARARI KESİNLEŞTİ Mİ?

LORDOS KARARI KESİNLEŞTİ Mİ?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Lordos ve diğer 8 Rum’un Türkiye aleyhine açtığı davada Ocak 2012’de verdiği kararın birkaç gün önce kesinleştiği, Türkiye’nin Lordos’a günlük borcunun 2 bin 800 Euro olacağı öne sürüldü. P

A+A-

 

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Lordos ve diğer 8 Rum’un Türkiye aleyhine açtığı davada Ocak 2012’de verdiği kararın birkaç gün önce kesinleştiği, Türkiye’nin Lordos’a günlük borcunun 2 bin 800 Euro olacağı öne sürüldü.

Politis, “Çok Para... Türkiye Lordos’a Günlük Borcu 2 Bin 800 Euro Olacak” başlıklı haberinde, bu gelişmenin 23 Kıbrıslı Türk’ün başvurularının AİHM Genel Kurulu’na havale edilmesi taleplerinin AİHM tarafından reddedilmesinin hemen ardından gerçekleştiğine dikkat çekti.

Gazete, Lordos ve diğerleriyle ilgili kararın kesinleşmesinin ardından 3 aylık dönemin başladığını, üç ay hitamında (7 Ekim) Türkiye’nin davalarında tazminat hükmü verilen Rumlara ödeme yapmak zorunda olacağını, bunu yapmaması halinde geçen her gün için ödemesi gereken anaparaya yüzde 5 faiz işleyeceğini yazdı.

Lordos ve diğerlerinin talep ettiği tazminat miktarının 96 milyon Euro olduğunu ancak AİHM’in 22 milyon Euro’ya hükmettiğini belirten gazete, bunun da 7 Ekim itibarıyla geçen her gün için 2 bin 800 Euro faiz ödemek zorunda kalacağı anlamına geldiği yorumunda bulundu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler