1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LORDOS' KARARI AÇIKLANDI
LORDOS KARARI AÇIKLANDI

'LORDOS' KARARI AÇIKLANDI

AİHM Türkiye’nin, 13 Kıbrıslı Rum’a 20 Milyon 830 Bin Euro ödemesini kararlaştırdı Türkiye aleyhine büyük tazminat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) daha önce esasa ilişkin kararını verdiği davada Türkiye'nin Kıbrıslı 13 Rum vatandaşına

A+A-

 

 

 

 

AİHM Türkiye’nin, 13 Kıbrıslı Rum’a 20 Milyon 830 Bin Euro ödemesini kararlaştırdı

Türkiye aleyhine büyük tazminat

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) daha önce esasa ilişkin kararını verdiği davada Türkiye'nin Kıbrıslı 13 Rum vatandaşına yaklaşık 20 milyon 830 bin Euro ödemesini kararlaştırdı.
Kıbrıslı Rum Lordos ve 12 arkadaşının 1990 yılında yaptığı ortak başvuruyla ilgili 2010 yılında AİHM tarafından verilen kararda ''Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunması ile aile ve özel yaşam hakkıyla ilgili maddeleri ihlal ettiğine'' hükmedilmişti.
AİHM bugünkü kararında, 13 kişiye 100 bin ile 8 milyon orasında değişen maddi tazminatlar ödenmesini ve toplam mahkeme masraf olarak 15 bin Euro ödenmesini kararlaştırıldı.
Başvuru sahipleri, Türkiye'nin Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından Maraş bölgesindeki evlerine ve taşınmazlarına ulaşamadıkları gerekçesiyle AİHM'ye başvurmuştu.
AİHM, 2010 tarihinde Kıbrıslı bir Rum vatandaşını açtığı davada, artık KKTC'de kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu'nu Kıbrıslı Rumlar için "etkin iç hukuk yolu" olarak tanıdığını bildirmiş ve gündemindeki yaklaşık 1400 Rum başvurusunu bu komisyona gönderilmesi görüşünü benimsemişti.
AİHM, 2010 yılında bu davadan önce baktığı Kıbrıslı Rumların şikayetleriyle ilgili davalardaysa kendisinin kararı vereceğini bildirmişti. AİHM'in bugün açıkladığı Lordos ve arkadaşlarıyla ilgili dava, bu konudaki son dava olma özelliğini taşıyor.
KKTC'deki Taşınmaz Mal Komisyonu, bundan sonraki Rum vatandaşlarının açtıkları davalara karar verecek.

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler