1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘LİVİNG FOREST PET SHOP’
‘LİVİNG FOREST PET SHOP’

‘LİVİNG FOREST PET SHOP’

“Düşünün ki, akvaryumunuzda yağmur ormanlarından bir balık veya ofisinizde çölden gelen bir canlı bulunuyor. İşte bunlar, insanı doğa ile bütünleştiren etkenlerdir.”

A+A-

 

 

 “Düşünün ki, akvaryumunuzda yağmur ormanlarından bir balık veya ofisinizde çölden gelen bir canlı bulunuyor. İşte bunlar, insanı doğa ile bütünleştiren etkenlerdir.”

Tanju KONURALP

Geçtiğimiz haftalarda, Girne Karakum bölgesinde açılışı gerçekleştirilen ‘Living Forest Pet Shop’ ülkede yeni bir akım yarattı. ‘Living Forest Pet Shop’u alışılmış olan rakiplerinden ayıran özellik ise ülkenin tek egzotik hayvan satan yeri olması. Bu hafta ADRES KIBRIS olarak, yaratıcı girişimi ile dikkatleri üzerine çeken Hasan Arkan ile ‘Living Forest Pet Shop’ ve egzotik hayvanlar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sıra dışı hayvanlara ilginiz nasıl oluştu?

Her şeyden önce hayvanlara karşı büyük bir sevgim var. Bu nedenle de kendime hayvanlara yuva bulmak gibi bir misyon edindim. Her ne kadar ticaret gibi görünse de buradaki asıl amacım, hayvanların birer ev bulmalarını ve sevgi ile yaşamalarını sağlamak. Yaklaşık beş yaşımdan beri hayvan besleyen birisiyim. Küçüklüğümden başlayarak, başka insanların sevmediği ya da tiksinç bulduğu, akrep, yılan, kertenkele gibi hayvanları beslemeyi tercih ettim. Kısacası benim için bir kedi veya köpek ne kadar tatlı ise çekirge veya solucan da aynı tatlılığa sahiptir.

Ne zaman ve nasıl böyle bir girişimde bulunma kararı aldınız?

Egzotik pet shop açmamın en önemli nedeni, insanlara diğer canlıların da ne kadar güzel ve özel olduğunu göstermektir. Egzotik hayvanlara olan ilgim sebebiyle, yıllarca yurt dışında gerçekleştirilen hayvan fuarlarına katıldım. Bu fuarlarda özellikle sürüngen ve amfibi türlerini inceledim. Dünyada her yıl diğer hayvanlara nazaran, bu türlere ilgi artmakta. Bende biriken tecrübelerim ve bu artan ilgi ile birlikte, ülkemizde de bu ilginin oluşmasını sağlamak amacıyla bu girişimde bulundum.

Ne tür hayvanlar ve ürünler bulunuyor dükkânınızda?

Öncelikle, diğer pet shoplarda bulunan kuş, balık, kedi – köpek gibi hayvanlar ‘Living Forest Pet Shop’ta da mevcut. Dükkânımızın farkını ortaya koyan egzotik hayvan türlerinden ise iguana, kertenkele ve bukalemun çeşitlerimiz var. Bunların dışında, Almanya ve İtalya’nın en çok tercih edilen markaları elimizde mevcuttur. En önemlisi de, egzotik hayvanlar ile ilgili A’dan Z’ye bütün malzemeleri bulunduruyoruz.

Egzotik hayvanlara karşı bir önyargı var. Bunu nasıl kırmayı düşünüyorsunuz?

İnsanların ön yargılarını kırmak çok da kolay bir olay değil. Einstein’ın da söylediği gibi “insanların ön yargılarını kırmak, atomu parçalamaktan daha zordur.” Benim bu konuda yapabileceğim, insanlar ile konu hakkında diyalog kurmaktır. Bu nedenle, merak eden herkesi ‘Living Forest Pet Shop’a davet ediyorum. Dileyenler burada gelip bilgi alabilir ve buradaki hayvanları görebilir ve dokunabilirler.

İnsanların ilgisinden memnun musunuz?

‘Living Forest Pet Shop’u açalı henüz iki hafta olmadı fakat şimdiden insanların uğrak yeri halini aldı. Birçok aile sırf çocukları yeni hayvanlar ile tanışsın diye, buraya gelmekte. Sürüngenler hakkında sorular sormakta ve bilgi edinmekteler. İlk başlarda çekingen tavırlar ile hayvanları gözlemleyen insanlar, daha sonra sevmeye kadar ilerliyorlar. Evet, insanlarımızın ilgisinden oldukça memnunum.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1512 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler