1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Lingiri daha cazip
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

Lingiri daha cazip

A+A-

Acısıyla, tatlısıyla bir sezonu daha geride bıraktık.  Başta Futbol Fedrasyonu olmak üzere futbol ailesi bu süreçte yorgun düştü. Kulüplerin binbir derdi ortada dururken, yakın geçmişte bir de Hasan Sertoğlu’nun derdine ortak olduk. Neymiş efendim Lefkoşa Belediye Başkanı olacakmış!

Bazılarına göre Sertoğlu adaylıktan geri çekilmekle koltuk sevdalısı olmadığını göstermiş desede. Bana göre iki menfaat  partisinin birleşiminin fos çıkması ile Hasan Sertoğlu belediye başkan adaylığını bırakmış. Yok, hayır birinci seçenek doğrudur iddaları ağır basarsa, o zaman şu soru gündeme gelir. Madem çekilecekti, neden başkan adayı oldu?

Sonuç olarak Sertoğlu belediye başkan adayı olarak yanlış bir iş yapmıştı. İki partinin yıkımından sonra da yanlışta ısrar etmemesi doğru bir adım oldu. Umarım yeni süreçte, federasyondaki efendiler, futbolu kullanarak artık farklı noktalara gelmek gayretine düşmezler. Çünkü, Kıbrıs Türk futbolunu batıran bu zihniyetler olmuştur. Gerek federasyonda, gerekse kulüplerde birazcık sivrilen kişiler sanki de HARWARD ÜNİVERSİTESİ mezunuymuş gibi siyasete adım atmak isterler. Şunu lütfen kimse unutmasın. KKTC’de iyi bir futbol yöneticisi, iyi bir devlet adamı demek değildir. Hiç bir dönemde de olmamıştır. Öyle olmuş olsa memleket güllük gülüstanlık olurdu.

Sertoğlu güzel bir rüyadan sonra silkinip yeni süreç için hazırlıklara başlamalı. KOP konusunda hiç kimsenin cesaret edemeyeceği doğru adımlar atmıştır. Ancak iç yapıda hala daha o cesareti gösteremedi. Futbolda yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır. Özellikle mali yapılar, denetim ve kulüp sayıları elden geçirilmeli. Var olan lig sisteminin sürdürülebilir olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Bu sistemde on parmağımı geçmeyen bireyler yıldızlaşır. Ama futbol batar.

Liglerimizde çok sayıda takım var. Böylelikle kaliteli futbolcu sayısı çok dağınık durumda. Adı Süper olan ligin geliştirilmesi ve cazip hale getirilmesi kaçınılmazdır. Her sene ayni senaryoyu konuşup tartışmaktan neredeyse cinnet geçiriyoruz. Futboldaki statükoyu artık tozlu raflara kaldırma zamanı gelmiştir. Spor yazarları derneği  bu konuda daha etkin rol üslenmeli. Sesini daha çok duyurmalı. Çok değerli arkadaşların değerli görüşleri olduğunu biliyorum. Bu bilgilerin bir paket olarak Futbol Federasyonu’na yazılı olarak iletilmesi gerekir. Mevcut şartlarda  kulüp yöneticilerinden bir beklentim yok. Onlar şu anda yaz tatili modunda. Bir sezon daha “kulüp anahtarını kaymakamlığa vermemenin sevincini” yaşıyorlar.  

Yeme içme, gezme, eğlenme. Ahkam kesmeyle futbolun gelişmediğini hala daha öğrenemedik. 1980’li yıllarda bile mahallede “lingiri”,”pirili”, “badem” ve fotoğrafçık  oynarken daha ciddi bir organizazson vardı.  Sertoğlu ve ekibi  bundan sonra siyaseti düşünmeyip, futbol adına radikal kararlar üretmeli. Yok hayır bizler bu düzenden  memnunuz, alan aldı, satan sattı deniyorsa, hiç kimse kusura bakmasın ama “lingiri” oyunu bile futboldan da cazip olur.

Bu yazı toplam 4639 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar