1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. ‘LİNÇ’ SIRASI BARBAROS ŞANSAL’DA
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Yazarın Tüm Yazıları >

‘LİNÇ’ SIRASI BARBAROS ŞANSAL’DA

A+A-

Ne demişler?
Gün olur, devran döner.
Dünün hesabı bir şekilde sorulur.
Barbaros Şansal’ınki tam bu hesap.
2017’nin ilk günü, apar topar ve hukuksuzca, etik dışılığı bir yana koyun, insan dışı bir şekilde Ercan Havaalanı’ndan sınır dışı edilmişti ünlü modacı…
İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in marifetiyle ve Bakanlar Kurulu kararı olmaksızın uçağa bindirilen Barbaros Şansal, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda adeta ‘linç’ edilmişti.
Organize birileri tarafından sosyal medyada ‘hain’ diye damgalanmış, uçağın iniş saati dahil bütün detayları duyurulmuş, onca terör alarmına rağmen piste girebilen kimi şahıslar tarafından öldüresiye dövülmüştü Barbaros…
Üstelik bu olanların tamamı videoya kaydedilip anında sosyal medya üzerinden servis edilmişti.
Kendini milliyetçi ve devletin bekçisi ilan edenlerin 6-7 Eylül 1955’te İstanbul’daki yabancılara karşı giriştiği histerik saldırıların bir prototipiydi Barbaros’un başına gelenler.
Türkiye’deki zihniyet aynı zihniyetti.
Uğradığı saldırıda yüzü gözü patlatılan, böbrekleri ve kemikleri zarar gören, hala çeşitli sağlık sorunları yaşayan Barbaros Şansal bir süre hapiste tutuklu yattıktan sonra salıverilmişti.

*  *  *

İşte gün geldi, devran döndü.
Şimdi ‘linç’ sırası Barbaros’a geldi.
Bir süredir Belçika’da yaşayan Barbaros Şansal, hapisteyken bana yolladığı mektupta söylediklerini birer birer yapmaya başladı.
Bir yandan hem Türkiye’de, hem de KKTC’de hukuk mücadelesi çerçevesinde davalar açtı.
Diğer yandan ise hapisteyken yazmaya başladığı kitabını tamamladı.
Kitabın adını da ‘LİNÇ’ koydu. Türkiye’de piyasaya çıkan kitabın diğer bir adı ise ‘MAKAM ODASI’…
Herhalde yakında Kıbrıs’a da ulaşacak kitap, zira Barbaros’un Kıbrıs’ta derdest edilip Ercan’ndan sınır dışı edilmesi ile başlayıp, Atatürk’teki linç saldırısı ve peşi sıra Silivri Cezaevi’ndeki tutukluluk günleri detaylı şekilde anlatılıyor.
Henüz kitap elime ulaşmadı ama sağ olsun Barbaros Şansal “İçinde sen de varsın, yakında imzalayıp yollayacağım” diye not iletti.
Kitabı dört gözle bekliyorum.
İnsan haklarının ve düşünce özgürlüğünün böylesine pervasızca çiğnendiği olayın detaylarını okumak, esprili ama cesur anlatımıyla Barbaros’un hissettiklerine daha yakından tanıklık etmek için…

*  *  *

Barbaros Şansal ‘LİNÇ’i yazıp piyasaya çıkardı, ama asıl mevzu yargıda yaşanıyor.
Türkiye’deki davalar da sürüyor, bu nedenle Barbaros her 3 haftada bir ispat-ı vücut için Türkiye’ye giriş yapıyor.

barbar.jpg

KKTC’ye ise gelemiyor.
Yanlış anlaşılmasın. Kıbrıs’a gelebiliyor. Ama Güney’e… Shengen pasaportu olduğundan Larnaka’dan adaya giriş yapabiliyor. Ama Ercan’dan değil. Zira hakkında ‘sınır dışı’ kararı var.
Bakanlar Kurulu’nun bu kararı iptal etmesi gerekiyor. Lakin çok enteresan bir durum var. Barbaros’un verdiği bilgiye göre, KKTC hükümeti bu kararı iptal etmek istiyor, ama bunu yapamıyor. Çünkü ortada ‘sınır dışı kararı’ yok. Olmayan bir kararın nasıl iptal edileceği ise belli değil.
Konu büyük olasılıkla mahkemede halledilecek. Ama orada da sorun var. Çünkü duruşmalar sürekli erteleniyor. İçişleri Bakanlığı savunma vermediği için mahkeme davayı göremiyor.
En ilginç nokta ise şu: KKTC Başsavcılığı ‘Bu davayı kazanamayız, siz en iyisi Bakanlar Kurulu’nda bu kararı iptal edin” diye İçişleri Bakanlığı’na yazı yazdı.
Yanlış okumadınız…
KKTC Başsavcılığı KKTC İçişleri Bakanlığı’nı Barbaros Şansal’a karşı savunmayı doğru bulmadı ve bunu yaklaşık bir ay önce resmi bir yazıyla bakanlığa iletti.
İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in ve sınır dışı kararında katkısı olanların KKTC’yi getirdikleri noktaya bakın.
İster gülün, ister ağlayın!

*  *  *

Yüksek İdare Mahkemesi’nde Barbaros Şansal tarafından Şubat ayında açılan ve ‘sınır dışı kararının iptali’nin talep edildiği dava bugüne kadar görülemedi.
Başsavcılık ‘devlet bu konuda haklı değil’ diyerek savunma dosyalamadı. Dava birkaç kez ertelendi.
En son önceki gün, yani bayram tatili sonrası ilk iş günü olan Çarşamba gün Yüksek İdare Mahkemesi davayı gündemine aldı, ancak hükümet savunma dosyalamadığı için dava Eylül’e, yani yeni adli yılın açılışı sonrasına kaldı.
Şimdi soru şu: KKTC Başsavcılığı’nın bile haksız bulduğu bu uygulama hükümet tarafından iptal edilerek Barbaros Şansal’ın sınır dışı cezası kaldırılacak mı?
Yoksa bakanlık Eylül’deki mahkemeye savunma dosyalayacak bir avukat mı tutacak?
Bu sorulara İçişleri Bakanı Kutlu Evren ile Başbakan Hüseyin Özgürgün birlikte karar verecek.
Lakin o ‘kara leke’ hiç silinmeyecek!

 

 

Bu yazı toplam 11739 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar