1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİMANLAR İÇİN YENİ FORMÜL
LİMANLAR İÇİN YENİ FORMÜL

LİMANLAR İÇİN YENİ FORMÜL

Türkiye’deki HÜRRİYET Gazetesi’nin haberine göre Ankara, AB komiseri Füle’nin Ankara ziyareti öncesinde Brüksel’e, Türk limanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılmasını öngören bir formül önerdi. Geçen yılki teklife benzeyen plana gö

A+A-

Türkiye’deki HÜRRİYET Gazetesi’nin haberine göre Ankara, AB komiseri Füle’nin Ankara ziyareti öncesinde Brüksel’e, Türk limanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılmasını öngören bir formül önerdi. Geçen yılki teklife benzeyen plana göre Türkiye önce bir liman açacak. AB, KKTC’ye yönelik izolasyonları 3 ay içinde kaldırınca tüm limanlar açılacak.

 

Limanlar için yeni formül

 

Ankara, AB komiseri Füle’nin Ankara ziyareti öncesinde Brüksel’e, Türk limanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılmasını öngören bir formül önerdi. Geçen yılki teklife benzeyen plana göre Türkiye önce bir liman açacak. AB, KKTC’ye yönelik izolasyonları 3 ay içinde kaldırınca tüm limanlar açılacak.

TÜRKİYE, AB ile ilişkilerin tıkanma sürecine girdiği bir dönemde ikinci kez “liman açılımı” ile Kıbrıs düğümünü çözmeye çalışıyor.
Türk limanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılmasını öngören formül Brüksel’e ulaştırıldı. AB ile müzakerelerde 8 başlığın dondurulmasına ve müzakere sürecinin tıkanmasına neden olan “limanlar” ile ilgili açılım, AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Temsilcisi Stefan Füle’nin Ankara ziyareti öncesi Brüksel’e iletildi. Benzer bir açılım, geçen Ekim ayında da iletilmiş, ancak Rumların direnmesi nedeniyle bir sonuç alınamamıştı.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ve AB konusunda “bir adım önde” prensibine uygun olan limanlar açılımı ile ilgili formül şu şekilde:

·        Türkiye, Mersin ya da İzmir gibi ana limanlardan birini Rum gemilerine açacak.

·        Aynı anda Avrupa Birliği’nden KKTC’ye yönelik izolasyonların en geç 3 ay içinde kaldırılacağına yönelik bir taahhüt alınacak.

·        Avrupa Birliği, 3 ay içinde KKTC’ye yönelik izolasyonları kaldıracak. Ercan Havaalanı dahil, KKTC’ye doğrudan uçuşlar ve ticari ulaşım gerçekleşecek.

·        Türkiye, Rum gemi ve uçaklarına tüm limanlarını ve hava sahasını açacak.

·        Böylelikle, 2006’nın Aralık ayında AB tarafından dondurulan 8 başlığın 7’si serbest kalacak. Sadece ‘“Tarım ve Kırsal Kalkınma” ile ilgili başlık Fransa’nın engellemesi nedeniyle askıda kalmaya devam edecek.

FRANSA VE RUM ENGELİ
Fransa “tam üyeliğe yönelik olması nedeniyle” 5 başlığı, Rumlar ise Kıbrıs yüzünden 6 başlığı engelliyor.
AB, 2006’nın Aralık ayında, ‘Ankara protokolü’ olarak adlandırılan ve Kıbrıs Rum Kesimi dahil tüm AB ülkelerine limanların açılımını öngören anlaşmanın Türkiye tarafından yerine getirilmediği gerekçesiyle 8 başlığı askıya almayı kararlaştırmıştı. Bu başlıklar şunlar: Malların serbest dolaşımı, İş kurma hakkı, Mali hizmetler, Tarım ve Kırsal Kalkınma, Balıkçılık, Taşımacılık, Gümrük Birliği, Dış ilişkiler.

KOMİSYON SICAK BAKIYOR SONBAHARDA GÜNDEMDE
Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye’nin son önerisine sıcak baktığı, Kıbrıs Rum Kesimi’nin ikna edilmesi halinde önümüzdeki sonbahardan itibaren hayata geçirilebileceği yönünde çalışmalar yürüttüğü bildirildi. AB ülkelerinin çoğunun da, Kıbrıs görüşmelerinin uzaması ve bir çözüm konusundaki beklentilerin giderek azalması nedeniyle bu formüle sıcak baktığı belirtildi.
Son olarak BM gözetiminde Cenevre’de gerçekleşen Kıbrıs toplantılarında Türk ve Rum liderler arasında Ekim ayına kadar ‘sıklaştırılmış müzakere’ kararı çıkması nedeniyle, Türkiye’nin ilettiği ‘liman formülü’nün, Sonbahar ayında hayata geçebileceği yönünde görüşlerin güçlendiği kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler