1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİMAN’DAN GELEN ÖLÜM!
LİMAN’DAN GELEN ÖLÜM!

LİMAN’DAN GELEN ÖLÜM!

SLİKOZİS YAPAN CAM TOZU KADAR ZARARLI!.. Tuğla yapımında kullanılmak için bir işletme tarafından getirtilen “Petro kök kömürü”, Mağusa Limanı Serbest Bölge’deki bir ambarda depolandı, ‘Liman’dan gelen ölüm tehdidi’n

A+A-

 

SLİKOZİS YAPAN CAM TOZU KADAR ZARARLI!..

 

Tuğla yapımında kullanılmak için bir işletme tarafından getirtilen “Petro kök kömürü”, Mağusa Limanı Serbest Bölge’deki bir ambarda depolandı, ‘Liman’dan gelen ölüm tehdidi’ne biri daha eklendi.

 

Anestezist Dr. Eray Deliceırmak, söz konusu Petro kök kömürünün kullanımının ölümcül “Pnümokonyoz” hastalığına neden olduğu için, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde tercih edilmediğine dikkat çekti.

 

Gürdağ Çakıl İşletmeleri şirketi tarafından, tuğla yapımında kullanılmak üzere ithal edilen ve 7 Ocak Cumartesi Gazimağusa Limanı’na getirilip hafta sonu olmasına rağmen pazar günü tahliyesine başlanarak Serbest Bölge’de bir ambara depolanan Peto kök kömürü, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırmıştı.

Kanser hastalığında dünyada ilk sıralarda olan Kuzey Kıbrıs’ta ölümcül hastalığa neden olacak bir maddenin daha, Slikozis hastalığına neden olan “cam tozu”, kum ve yanık unların ardından, Mağusa Limanı’ndan ithal edilmesine izin verilmesi, yetkililerin insan sağlığına önem vermediğini ortaya koydu.

 

‘Tuğla yapımında’ kullanılacak a Petro Kök kömürünün “öldürücü” etkisine dikkat çeken Dr. Eray Deliceırmak, kömürün “Daha önce limana boşaltılan ve “Slikozis’e neden olan kum kadar zararlı” olduğuna vurgu yaptı.

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler