1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİLLİKAS İSMİ ÖN PLANDA
LİLLİKAS İSMİ ÖN PLANDA

LİLLİKAS İSMİ ÖN PLANDA

Güney Kıbrıs'ta, EDEK Siyasi Bürosu 2013 Şubatı’nda yapılacak başkanlık seçimlerinde bağımsız aday Yorgos Lillikas’ı destekleme kararı aldı.

A+A-

 

  

Güney Kıbrıs'ta, EDEK Siyasi Bürosu 2013 Şubatı’nda yapılacak başkanlık seçimlerinde bağımsız aday Yorgos Lillikas’ı destekleme kararı aldı.
Politis “EDEK Mecburen Lillikas’la” başlığıyla yansıttığı haberinde aday belirleme çalışmaları çerçevesinde önceki gün toplanan EDEK Siyasi Bürosu’nun, oy çokluğu ile Lillikas’ta karar kıldığını yazdı.
Habere göre görüşme sırasında Lillikas’la ilgili itirazlarını dile getiren Sofoklis Sofokleus ve Hrisi Prencas oylamada ret oyu verdiler. Oylama sırasında belirtilen görüş ne olursa olsun, toplantı sırasında Siyasi Büro üyeleri EDEK’in seçimlere kendi adayıyla özerk katılmasından yana tavır ortaya koydu.
Lillikas’ın desteklenmesini EDEK Başkanı Yannakis Omiru’nun önerdiğini belirten gazete “EDEK Başkanı’nın seçimlere özerk katılmaktan korktuğu anlaşılıyor, bazı bilgilere göre Omiru’nun kararını, birkaç gün önce görüştüğü Başpiskopos II. Hrisostomos’un Lillikas’ın desteklenmesi yönündeki görüşünü de etkili oldu” ifadelerini kullandı.

DİKO KARARINI EYLÜL’DE VERECEK

Habere göre EDEK Siyasi Bürosu tarafından alınan karar, Yorgos Lillikas’la, belirli bir siyasi çerçeve temelinde adaylığının desteklenmesi perspektiflerini görüşmesi için parti liderliğinin yetkilendirilmesiyle ilgilidir.
Haberde EDEK liderliğinin Lillikas’la görüşeceği,bugün de EDEK Merkez Komitesi’nin, Siyasi Büro tarafından dün alınan kararı onaylamak üzere sabah saat 10.00’da toplanacağı da belirtildi.
Aynı gazete “Dolaylı Yoldan Anastasiadis’e... DİKO Sekreterliği Oy Birliğiyle Mutabakat Formülü Buldu” başlıklı haberinde DİKO Sekreterliği’nin, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in desteklenmesine karşı çıkan parti yetkilileri engelini aşmak için bir formül bulduğunu bildirdi.
Habere göre DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın talebi ve parti sekreterliğinin onayıyla; yarın toplanacak parti yetkili organlarına; DİSİ ile seçimlere yönelik diyaloğa devam edilmesi ve buna paralel merkez sağ ve sol partilerle geniş koordinasyon olanaklarının araştırılmaya devam edilmesi önerilecek. Partinin nihai kararı, DİSİ ve merkez sağ ve sol partilerle yapılacak diyaloğun sonucuna göre, DİKO Merkez Komitesi tarafından eylül ayında verilecek.
Gazete şu ifadelere de yer verdi:
“Merkez sağ ve sol partilerle diyalog gündemsiz olacak çünkü DİKO; EDEK ve EUROKO’nun destekleyeceği Yorgos Lillikas’ın adaylığını desteklemeyi ihtimal dışı tutuyor. Lillikas seçeneğini silmemiş olmasına karşın seçimlerde DİSİ’yle ortak yol belirleme çalışmalarına başladı. Sekreterlik kararı Merkez Komite tarafından onaylanırsa DİKO, seçimlere özerk katılım seçeneğini silerek Anastasiadis’i destekleme çizgisi de belirlemiş olacak.”
 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 684 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler