1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ligimize hoş geldin
Ligimize hoş geldin

Ligimize hoş geldin

İlk hafta maçlarını puansız kapatan iki ekip, Girne 20 Temmuz Stadında karşılaştı. Kadrosuna Ceyhun Eriş gibi bir oyuncuyu dahil eden DTB, rakibi Gönyeli’ye göre daha çok merak edilen taraftı. Saha dizilişi olarak 3-5-2 düzenini tercih eden evsahibi

A+A-

 

 

İlk hafta maçlarını puansız kapatan iki ekip, Girne 20 Temmuz Stadında karşılaştı. Kadrosuna Ceyhun Eriş gibi bir oyuncuyu dahil eden DTB, rakibi Gönyeli’ye göre daha çok merak edilen taraftı. Saha dizilişi olarak 3-5-2 düzenini tercih eden evsahibinin karşısında 4-1-3-2 dizilişiyle yer alan bir Gönyeli vardı.

Maç oldukça düşük tempoda başladı. İlk dakikalarda Gönyeli takımı daha üstün bir görüntü veriyordu. Dörtlü defans bloğu ve orta sahada başlayan savunma anlayışıyla Gönyeli rakibine fırsat vermiyordu. Rakip kalede birkaç pozisyon harcayan Gönyeli,20.dakikadan sonra kasine gelmeye başlayan Doğan ataklarında yine başarılı oldu. Maça ileri ikilide başlayan Ceyhun Ortasahaya inerek kendini daha fazla pozisyonlar içine girmeye başladı. Çünkü Doğan orta sahası istediği topları getiremiyordu.

Oyuna denge geldi dediğimiz anda Gönyeli golü geldi.Maç boyunca hava toplarında güven vermeyen Doğan defansı,serbest atışya ceza alanına yapılan ortada seyretti.Soloman topu aldı,kontrol etti,düşündü ve golü attı.Gole kadar dikkatli oynayan Gönyeli takımı hücuma çıkarken kaptırdığı topla buluşan Ceyhun’un Serdara attığı pasa ve ardından Sabri’nin takipçiliğine engel olamayınca beraberlik de gelmiş oldu.Gol sonrasında Doğanın gol çabaları sonuç vermeyince devre berabere tamamlandı.

İkinci yarıya hızlı başlayan ev sahibi ekip, önde presle başladı ve sonucunu aldı da. İlk devre  boyunca bir türlü organize olamayan DTB ekibi, rakibe önde basarak hata yaptırmayı planladı.Gönyeli defansı bu prese karşı pas trafiğini iyi kullanamayınca kaptırdığı topta kalesinde golü gördü.Öne geçen Doğan  rakibin gol sonrası şokundan bir çok pozisyon buldu ama cömertçe harcadı.Şoku üzerinden atan konuk ekip beraberlik için yüklenmeye başladı.Bu arada Doğanın yaptığı değişikliklerin takımı rahatlattığı söylenemez.İyice yüklenen Gönyeli sağdan soldan ortalarla ceza sahasında gol ararken iki topu da direkten döndü.Herkes  Gönyelinin beraberliği sağlayacağını düşünürken sahneye Ceyhun çıktı.Topu paslarıyla ölü bölgelere taşıdı.Kimsenin beklemediği anda üçüncü golü attı ve galibiyeti perçinledi.

Evet bir takımın Sabri, Raif, Ceyhun gibi silahlarının olması büyük bir şans ancak takım olarak da ortaya bir şeyler koymak gerekir. Sadece bu oyuncuların çıkıp oyunu kurtarmasını beklemek ve organize olmadan onlara topu atıp hade oynayın anlayışı çok yanlış. Yardımlaşma ve pas trafiği olmalı.Takım hücumdayken geri dönüşte zorlanıyor.Ya ileri çıkamıyor ya da geri dönemiyor.

Demek ki sorun oyun mekaniğinde. Sadece defansif orta saha olan bir yabancı alınca sorun çözülmüyor.Görev anlayışı olmalı yani görev bölümü.Hücuma desteği veren ve dönen topu karşılayan oyuncuların sıkıntısı gün gibi ortada.Bizden söylemesi.Kazanınca her şey iyi görünür.

Gönyeli’ye gelince. Fena oynamadılar. Modern futbola yönelik dizilişleriyle ilk devre iyi idare ettiler. Orta saha ve defans bloğu kademeli alan savunması yapıp rakibe boş alan bırakmadı. Ancak ikinci yarıda yapılan prese pasla yanıt veremeyince hata yapıp gol yediler ve bu da mağlubiyetin başlangıcı oldu. Bir de şansızlık eklenince maçı çeviremediler.

Bir de Ceyhun kardeşimize değinmek istiyorum. Türkiye liglerinde yıllarca seni izledik.”Kalite” kelimesini kullanmak istemiyorum çünkü yetersiz kalır. Ancak buradaki futbolcuların ne şartlarda oynadığını anlamana az kaldı. Bu şartlarda bile ne kadar iyi oyuncularımızın olduğunu anlaman için Sabri’yi izlemen yeterli. Sana düşen görev bizim oyuncumuza profesyonelliğin ne olduğunu öğretmen ve onları motive etmendir. Buna gerçekten ihtiyaçları var. Ligimize hoş geldin.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler