1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LIDINGTON: ANLAŞMA İSTİYORUZ, BÖLÜNME DEĞİL
LIDINGTON: ANLAŞMA İSTİYORUZ, BÖLÜNME DEĞİL

LIDINGTON: ANLAŞMA İSTİYORUZ, BÖLÜNME DEĞİL

İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki çalışmaların yoğunlaştırılmasını umduğunu dile getirdi

A+A-

 

 

 

İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki çalışmaların yoğunlaştırılmasını umduğunu dile getirdi ve adada toplumların birlikte yaşayabileceği bir anlaşmaya varılmasının sadece adadaki taraflara değil, herkese faydası olacağını ifade etti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la dün bir araya gelen ve Bağış onuruna çalışma yemeği veren Lidington, A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.

AB Bakanı Bağış'ın Kıbrıs Rum kesiminin bu yıl AB dönem başkanlığını üstlenecek olmasıyla ilgili, "Onları görmezden geleceğiz" sözlerinin hatırlatılması üzerine Lidington, "Kıbrıs anlaşmazlığıyla ilgili unsurları ve bunun Ankara ile Rum kesimi arasındaki ilişkilere etkisini anlıyoruz" dedi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki çalışmaların yoğunlaştırılmasını umduğunu dile getiren Lidington, adada toplumların birlikte yaşayabileceği bir anlaşmaya varılmasının sadece adadaki taraflara değil, herkese faydası olacağını ifade etti.

David Lidington, Kıbrıs'ta bir anlaşmanın, Rum kesiminin dönem başkanlığını devralacağı Temmuz ayına kadar mümkün olup olmadığı sorusuna karşılık ise, "Hiçbir zaman umudumu yitirmedim" dedi.

"HRİSTOFYAS'A 'ÇABALAR BOŞA GİTMESİN' DİYORUZ"

Lidington, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'a "çözüm için gösterilen çabaların boşa gitmemesi ve AB dönem başkanlıkları öncesinde adada yaşayan herkesin yararına olacak bir anlaşmanın sağlanması gerektiğini" söylediklerini kaydetti.

David Lidington, İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw'un "çözümsüzlük halinde, uluslararası toplumun adada bölünmeye destek vermesi gerektiği" yönündeki görüşlerinin hatırlatılması üzerine, İngiliz hükümetinin Kıbrıs'ta bir anlaşma görmek istediğini ve bölünmeden yana olmadığını vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 783 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler