1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞTÜ
LİDERLER GÖRÜŞTÜ

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasındaki görüşme tamamlandı.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasındaki görüşme tamamlandı.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin Lefkoşa’da ara bölgedeki resmi ikametgahında saat 10:15’de başlayan görüşme bir buçuk saat sürdü.

 

Görüşme sonrası açıklamayı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ada dışında olmasından dolayı görüşmeye ev sahipliği yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in yapması bekleniyor.

 

Eroğlu, Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un katılımıyla muhtemelen 22-24 Ocak 2012’de yer alacak 5’inci üçlü zirve öncesi liderlerin 9 Ocak’a kadar 4 planlı görüşmesi daha bulunuyor.

 

 

BUTTENHEİM: “LİDERLER DIŞ İLİŞKİLER VE MÜLKİYET KONUSUNU GÖRÜŞTÜ”

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, liderlerin bugünkü görüşmede dış ilişkiler ve mülkiyet konularını ele aldıklarını söyledi.

 

Buttenheim, ara bölgede yer alan liderler görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, liderlerin dış ilişkiler konusunda müzakereleri bugün de sürdürdüklerini, ayrıca mülkiyet konusunu ele aldıklarını belirtti.

 

BM yetkililerinin, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafı ile ikili görüşmeleri sürdüreceğini de kaydeden Buttenheim, öte yandan, liderlerin temsilcilerinin Perşembe günü saat 15:00’de, liderlerin ise 12 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da bir araya geleceğini bildirdi.

 

Buttenheim, bu arada ülke dışında olan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın bu hafta sonu adaya döneceğini de kaydetti.

 

EROĞLU: “KONULARDA YAKINLAŞMAYI SAĞLAMAK İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET SARFEDİYORUZ”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la ele aldıkları konularda, yakınlaşma sağlamak için büyük gayret sarfettiklerini vurguladı.

 

Eroğlu, bu sabah Hristofyas’la gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda basına yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede, “Dış İlişkiler” ile “Mülkiyet” konularını ele aldıklarını belirtti.

 

Görüşmede iki tarafın, New York Greentree zirvesiyle ilgili düşüncelerini de ortaya koyduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Perşembe gün özel temsilcilerinin bir araya gelerek bugün konuştuklarını tahlil etmeye çalışacaklarını söyledi.

 

Eroğlu, mekik diplomasisinin de devam edeceğini belirtti ve “Konularda yakınlaşmayı sağlamak için büyük bir gayret sarfediyoruz. Bu gayretlerimizin sonucunu alabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

 

 

 

Bu haber toplam 825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler