1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞTÜ
LİDERLER GÖRÜŞTÜ

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yönelik müzakereler çerçevesinde bugün yeniden bir araya geldi. Ara bölgede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yönelik müzakereler çerçevesinde bugün yeniden bir araya geldi.

 

Ara bölgede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın resmi ikametgâhında gerçekleşen görüşme bir saat sürdü.

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmenin kısa sürmesinin nedeninin, görüşmeyle New York’taki zirve arası izlenecek bazı yöntemlerin ele alınmasından kaynaklandığını belirtti.

 

Liderlerin 30 ve 31 Ekim’de New York’ta görüşmeleri olduğunu hatırlatan Downer, liderlerin bir sonraki görüşmesinin Cuma günü olacağını ifade etti.

 

“Görüşmenin Rum tarafındaki siyasi krizden dolayı kısa sürdüğü” yönünde kendisine yöneltilen soruya karşılık Downer, başlıklardaki müzakerelerin tamamlanmasından dolayı, bugün, Ekim ayıyla ilgili izlenecek yolun görüşüldüğünü, bu sebeple kısa bir görüşme yapıldığını anlattı. Downer, “liderlerin yeni yaklaşımlarıyla Cuma günü yine aynı yerde hazır olacaklarını” kaydetti.

 

Downer başka bir soruya karşılık, başlık başlık ele alınan konuların sona erdiğini ve Ekim içerisinde konuların hem daha bireysel hem de daha kolektif olarak yeniden ele alınmaya başlanacağını bildirdi.

 

Downer başka bir soruya karşılık, BM olarak Rum tarafındaki siyasi durumla ilgilenmediklerini, BM’nin her iki taraftaki siyasi gelişmelerin dışında olduğunu ve bu gibi konuların görüşmelerle alakası olmadığını ifade etti.

 

DİKKATLERDEN KAÇMAYANLAR

 

Bu arada BM, yeni aldığı bir kararla, basın mensuplarının araçlarıyla görüşme bölgesine gelmesine izin verdi. Araçlar, motor ve bagajlar da dahil olmak üzere arandı.

 

Daha önce araçlar, müzakerelerin yapıldığı yerden yaklaşık 300 metre mesafedeki araç park yerinde tutuluyordu.

 

Öte yandan Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın görüşmeye gelişinde moralinin bozuk olduğu gözlemlendi.

 

 

EROĞLU: SADECE YÖNTEMİ GÖRÜŞTÜK...

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde “al-ver”e Cuma günü başlamayı ümit ettiklerini, bugünkü görüşmede sadece yöntemi görüştüklerini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte yaptığı açıklamada, “al-ver”e geçme şeklinde planlanan bugünkü görüşmede sadece yöntemi görüştüklerini belirtti.

 

Eroğlu, “Al - ver nasıl olacak? Hangi koşullarda olacak? Cuma günü her iki taraf biraraya gelerek, al -ver’e başlayacak” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

 

“Bugün aslında karşılıklı ‘al - ver’in başlayacağı gündü, ama yöntemin nasıl olacağını konuştuk. Hristofyas’ın oldukça fazla sorunu ve sıkıntıları var. İç siyaset oldukça hareketlendi”.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugünkü görüşmenin kısa sürmesine de değinerek, “Görüşmelerin gidişatıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Görülmeler devam edecek. Ümit ederiz, Cuma günü karşılıklı al - ver’e başlarız” dedi.

 

HRİSTOFYAS: HER ZAMAN İYİMSER OLMAK İSTERİM

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapılan bugünkü görüşmede, BM Genel Sekreteri Ban’la yapılacak olan görüşme öncesinde, sürece ilişkin meseleleri ele aldıklarını ifade etti.

Hristofyas, görüşme sonrasında Rum Başkanlık Sarayına dönüşünde gazetecilerin soruları yanıtladı.

Bazı konuları ele alıp almadıkları, yoksa sadece sürece ilişkin konuları mı ele aldıkları sorusuna, Hristofyas, “sürece ilişkin konular” yanıtını verdi.

Ekim sonundaki görüşme için normal bir şekilde mi ilerledikleri sorusuna ise, olumlu yanıt veren Hristofyas, “programlarının bu olduğunu” belirtti.

Beklentilerinin ne olduğu sorusuna ise Hristofyas, “her zaman iyimser olmak istediğini” ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 883 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler