1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞTÜ
LİDERLER GÖRÜŞTÜ

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

5 SAAT TOPRAK GÖRÜŞÜLDÜ Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasına yönelik görüşmelerde bugün toprak konusu ele alındı. Ara bölgede 10.15’te başlayıp 15.15 sıraların

A+A-

5 SAAT TOPRAK GÖRÜŞÜLDÜ

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasına yönelik görüşmelerde bugün toprak konusu ele alındı.

 

Ara bölgede 10.15’te başlayıp 15.15 sıralarında sona eren görüşme sonrası BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer basına açıklamada bulundu.

 

Downer açıklamasında, liderlerin 5 saatlik sürede toprak konusunu ele aldıklarını, fakat harita ve rakamlar gibi ayrıntıları ilerleyen süreçte görüşeceklerini söyledi.

 

Downer, liderlerin daha önce bu başlık hakkında görüştüklerinin ve uzlaşıya varamadıklarının hatırlatılması üzerine, Kıbrıs sorununun gerek AB, gerek Türkiye, gerekse Doğu Akdeniz’in geleceği açısından çok önemli bir süreçten geçmekte olduğunu ifade ederek, gizlilik prensibine önem verilmesine vurgu yaptı ve detaya girmedi.

 

Downer, Rum Yönetimi’nin doğal zenginliklerle ilgili yapacağı çalışmaların bugünkü görüşmede konuşulup konuşulmadığı yönündeki soruya da, gerek müzakere sırasında gerekse yemek veya sonrasında böyle bir konunun konuşulmadığını belirtti.

 

Downer, “toprak ve mülkiyet” konusuyla ilgili 4 görüşme planlandığını, liderlerin 2 Eylül Cuma günü aynı konularda yeniden bir araya geleceklerini ekledi.

 

Görüşmeye, BM’nin toprak konusundaki uzmanları da katılırken; BM’nin araçların motor kısımlarına kadar arama yaparak güvenlik tedbirlerini artırmaları da dikkat çekti.

 

 

EROĞLU: TOPRAK AYARLAMASINI GÖRÜŞTÜK… HARİTALARI GÖRÜŞMEDİK

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerde bugün toprak ayarlamasını ele alıp haritaları görüşmediklerini söyledi.

 

Eroğlu, toprak ayarlaması konusuna önümüzdeki hafta da devam edeceklerini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede toprak ayarlamasının geneli üzerinde durduklarını söyledi.

 

Eroğlu, “Genel Sekreterle varmış olduğumuz mutabakat gereği, harita ve rakamları görüşmedik” dedi.

 

Eroğlu, şöyle devam etti:

 

“Bu konudaki hassasiyeti biliyoruz. Görüşmelerin gizlilik içinde seyretmesi gereğini de biliyoruz. Dolayısıyla fazla yorum yapacak değilim ama sabah saat 10.00’dan 15.30’a kadar bu konuda taraflar düşüncelerini ortaya koydu.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 729 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler