1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞTÜ
LİDERLER GÖRÜŞTÜ

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında saat 10:05’te başlayan toplantı tamamlandı. Bugünkü görüşme dört buçuk saat sürdü. Yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesindeki ilk görüşme dört buçuk saat sür

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında saat 10:05’te başlayan toplantı tamamlandı. Bugünkü görüşme dört buçuk saat sürdü.

Yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesindeki ilk görüşme dört buçuk saat sürdü.

Birleşmiş Milletleri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in açıklama yapması bekleniyor.


“YÖNETİM VE GÜÇ PAYLAŞIMI” NETİCELENMEDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’la “Yönetim ve Güç Paylaşımı”nın alt başlıklarını ele aldıkları bugünkü görüşmede oldukça mesafe kat ettiklerini ancak bu başlıkları tam olarak bağlayamadıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı konuşmada, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığının alt başlıklarını görüştüklerini söyledi.

Eroğlu, “Karşılıklı önerilerimizi sunduk ve bu öneriler üzerinde tartışmalar yaptık. Tam olarak bağlayamadık” dedi.

Perşembe günü temsilcilerin, Cuma günü de liderlerin bir araya geleceğini kaydeden Eroğlu, uzlaşma sağlanması halinde, uzlaşılanı onaylama ve “Yönetim ve Güç Paylaşımı”nın diğer başlıklarını görüşmeye devam kararı aldıklarını belirtti.

Eroğlu “Cuma günü tekrar bir araya gelip, bugün tartıştığımız konuların Perşembe günü temsilciler tarafından bağlanıp, bağlanmamasına bağlı olarak, bu başlıkların üzerinden tekrar geçip, bugün ele almadığımız esas konulara geçeceğiz” diye konuştu.

“OLDUKÇA MESAFE KAT ETTİĞİMİZİ SÖYLEYEBİLİRİM”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığının altındaki “Amme Hizmeti Komisyonu”, “Kamu Yönetimi”, “Dış ilişkiler”, “Dış ülkelerle anlaşmalar yapma” ve benzeri başlıkları bugün ele alıp, tartıştıklarını söyledi.

Eroğlu, “Oldukça mesafe kat ettiğimizi ve bu konularda oldukça yakınlaşmalar sağlandığını söyleyebilirim ama bu başlıklar bağlanmış değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığı altında bulunan esas başlıkların önemine dikkat çekti.

“GİZLİLİK PRENSİBİNE UYMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre’deki toplantıda BM Genel Sekreteri’nin ricası üzerine “gizlilik” prensibine uymayı sürdüreceklerini söyledi.

Eroğlu “Ekim’e kadar görüşmeleri gizlilik içinde sürdürüp, bir anlaşmanın yollarını aramaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Bu haber toplam 945 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler