1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONRASI AÇIKLAMA
LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONRASI AÇIKLAMA

LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONRASI AÇIKLAMA

1.5 saat süren görüşmenin ardından, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer basına kısa bir açıklama yaptı.

A+A-

 

Greentree - 2 Zirvesi’nin ardından, bugün, ikinci kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, mülkiyet konusunu görüştü.

Kıbrıs müzakereleri kapsamında 28 Şubat Salı günü saat 10:00’da yeniden bir araya gelecek olan iki lider, mülkiyet konusunu ele almaya devam edecek.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ara bölgedeki ikametgahında yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer basına kısa bir açıklama yaptı.

SONRAKİ GÖRÜŞMELERİN TARİHİ BELİRLENECEK

Liderlerin, mülkiyet konusunu görüştüklerini ve bir sonraki görüşmede de aynı konuyu görüşmeye devam edeceklerini ifade eden Downer, 28 Şubat Salı günü gerçekleştirilecek olan görüşmede, sonraki görüşmelerin tarihlerinin de belirleneceğini kaydetti.

Bir soru üzerine Downer, BM’nin uzun süredir Kıbrıs müzakere sürecine büyük enerji harcadığını, BM’nin geniş bir kurum olduğunu, kendisi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’dan ibaret olmadığını kaydetti ve konuyla ilgili bir süreç bulunduğunu, BM Güvenlik Konseyi’nin ve Güvenlik Konseyi kararlarının da süreç içerisinde önemli yer tuttuğunu söyledi.

Ban’ın Güvenlik Konseyi’ne periyodik olarak süreçle ilgili bilgi vermesi gerektiğini ifade eden Downer, Ban’ın Güvenlik Konseyi’ne sadece Kıbrıs değil ilgilendiği tüm konularla ilgili bilgi verdiğini kaydetti.

Greentree - 2 Zirvesi’nden sonra kendisinin BM Güvenlik Konseyi’ne sözlü bilgi verdiğini ve Ban’ın Konsey’e bir rapor sunacağını söylediğini anımsatan Downer, kendisinin Genel Sekreter’e, Ban’ın da Güvenlik Konseyi’ne müzakere süreci ile ilgili rapor sunacaklarını ifade etti.

Downer, Ban’a, söz konusu raporu Mart sonu veya Nisan başında sunacağını da belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler