1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Liderler görüşmesi sona erdi
Liderler görüşmesi sona erdi

Liderler görüşmesi sona erdi

Ara bölgede 10.30’da başlayan görüşme öncesi, iki lider Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı’nı da ziyaret etti.

A+A-

Kıbrıs Müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Başakanı  Nikos Anastasiadis ara bölgede bir araya geldi.

Ara bölgede 10.30’da başlayan görüşme öncesi, iki lider Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı’nı da ziyaret etti.

ARNİ

Antropoloji Labaratuvarı’nı ziyaret sonrası, Kayıp Şahıslar Komitesi 3. Üyesi Paul Henry Arni basına açıklamada bulundu.

Arni, komite ve kayıp aileleri yanında her iki lidere teşekkür ederek, liderlerin ilk kez birlikte laboratuarı ziyaret ettiklerini söyledi.

Komitenin, çalışmalarının hızlandırılması ve daha çabuk sonuca ulaşması yönünde liderlerin, teşvik edici olduğunu söylene Arni, binden fazla kayıp şahsın kalıntılarına halen ulaşılamadığını ifade etti.

Bugün, komitenin yaşadığı en büyük sıkıntının güvenilir bilgi eksikliği olduğunu ve kayıp aileleri ile tanıklık yapacak kişilerin henüz hayattayken kalıntılara ulaşmanın önemli olduğunu belirten Arni, kayıp çalışmalarının masraflı bir süreç olduğunu da kaydetti.

4 milyon Euro’luk komite bütçesine, fazladan 900 bin Euro daha eklenmesi gerektiğini ifade eden Arni, daha fazla personel, cihaz ve kimliklendirme analizleri için bu meblağın gerekli olduğunu söyledi.

Liderler görüşmesi sonrasında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in açıklama yapması bekleniyor.

SAAT: 15:30

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in yaptığı görüşme tamamlandı.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yapılan müzakereler çerçevesindeki görüşme saat 14.30 sıralarında tamamlandı. Liderin görüşmeden çıkışı sırasında açıklama yapılmadı.

 

(tak) 

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler